معرفی و تاریخچه درگاه پرداخت الکترونیک

تاريخ : 30 تیر

درگاه پرداخت الکترونیک یکی از امکانات آنلاینی است که مدت زیادی است که در ایران رواج پیدا کرده است و اغلب افراد اکثر کارهای خود را از همین طریق انجام می دهند. برای آشنایی با تاریخچه درگاه پرداخت الکترونیک این بخش گهر را بخوانید. در ادامه مطالبی در مورد درگاه پرداخت الکترونیک و تاریخچه آن می خوانید.

معرفی و تاریخچه درگاه پرداخت الکترونیک

معرفی و تاریخچه درگاه پرداخت الکترونیک, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

تاریخچه درگاه پرداخت الکترونیک

در ابتدا بهتر است پرداخت اینترنتی را تعریف کنیم که به طور خلاصه پرداخت پول به صورت اینترنتی و دریافت کالا یا… می باشد، در این روش نیاز به حضور در بانک و یا فروشگاه نیست و تنها با پرداخت هزینه از طریق شماره کارت ۱۶ رقمی و رمز دوم کارت میسر خواهد بود.

درگاه پرداخت الکترونیک وب چیست ؟

جهت پرداخت آنلاین و انتقال پول در شبکه های بانکی می بایست زمینه ای فراهم شود که درگاه های پرداخت اینترنتی این امر را تسهیل داده و با داشتن کارت های بانکی و وجود درگاه های پرداخت اینترنتی به سادگی بتوان مبلغ را پرداخت کرد. اشخاصی که دارای یک وب سایت، چه خدماتی و چه فروشگاهی هستند می توانند با اضافه نمودن درگاه پرداخت، خدمات وب سایت خود را افزایش دهند چراکه در دنیای پرمشغله امروز که افراد وقت و فرصت کمتری جهت خریدهای روزانه خود دارند می توانند با مراجعه به سایت های خدماتی و فروشگاهی، کالا یا نرم افزار و یا کالاهای دیجیتال و … را تهیه نمایند و مبلغ را به صورت آنلاین پرداخت کنند . همچنین ممکن است کاربران به وب سایت های مختلف مراجعه کنند امابه دلیل اینکه نمی توانند مبلغ را واریز کنند از خرید پشیمان شده و به دنبال وب سایت هایی بروند که بدون دردسر و اتلاف وقت و مهمتر از همه بصورت ایمن بتوانند خرید خود را انجام دهند.

درگاه پرداخت الکترونیک یا گت وی چیست؟

امروزه همه جا سخن از تجارت الکترونیک است و ما شاهد افزایش روز افزون فروشگاه‌های اینترنتی هستیم. مادامیکه اینترنت در دسترس‌تر از قبل و اشتیاق مردم به خرید اینترنتی بیشتر می‌شود، نقش پرداخت اینترنتی جشمگیرتر است. در نتیجه فروشندگان و خریداران کالاها و خدمات برای دردسر کمترو صرفه جویی در وقت، گرایش بیشتری به استفاده از خدمات تعاملات الکترونیکی فی مابین نشان میدهند. به این نوع نقل و انتقالهای مالی اتوماتیکی بین فروشندها و خریداران از طریق فرایند کامپیوتری، درگاه اینترنتی یا IP می نامند.

عملکرد درگاه پرداخت الکترونیک چگونه است؟                                                                                     

درگاههای پرداخت شامل سرویسها و نرم افزارهای اینترنتی برای نقل و انتقالات اطلاعات به بانک پذیرنده (Acquiring Bank)و همچنین سرویس دهی از سوی بانکهای صادرکننده (Issuer Bank) میباشد. در اصل، درگاههای پرداخت ازطریق یک ارتباط امن باعث تسهیل ارتباطات درون بانکی شده و میتواند به سوئیچ بانک یا شرکت ارایه دهنده خدمات پرداخت متصلشده و امکان برقراری ارتباط و انجام تراکنش‌های مالی را از طریقپروتکل‌های مورد استفاده توسط مؤسسات مالی فراهم می‌کند. رمزیک جزء لاینفک در تمام درگاههای پرداخت است، شماره های کارت اعتباری میبایست برای حفاظت در مقابل افراد متقلب رمزگذاری شود.

این قوانین استاندارد امنیتی را استاندارد امنیت داده ها در صنعت کارت های اعتباریPCI-DSS یا ( Payment Card Industry Data Security Standard) PCI می نامند

بانک صادر کننده (Issuer Bank): بانکی است که کارت بانکی را طبق مقررات و ضوابط بانک مرکزی برای مشتریان خود صادر می‌کند.

بانک پذیرنده (Acquiring Bank): بانکی است که حساب پذیرنده به منظور واریز وجوه مربوط به داد و ستدهای کارت‌های بانکی نزد آن مفتوح است.

پذیرنده (Merchant): شخص حقیقی یا حقوقی است که با پذیرش کارت بانکی و با استفاده از ابزار پذیرش نسبت به فروش کالا یا ارایه خدمات به دارندگان کارت اقدام می‌نماید.

دارنده کارت (Card Holder): شخصی حقیقی است که کارت بانکی توسط بانک به نام وی صادر شده باشد.

اطلاعات مورد نیاز برای انجام یک خرید اینترنتی از طریق درگاه پرداخت الکترونیک شامل موارد زیر است

  • شماره شانزده رقمی کارت
    • CVV2″کد امنیتی برای خرید اینترنتی”Card Verification Value
  • رمز دوم کارت “رمز مختص انجام امور بانکی از طریق فضای مجازی ( اینترنت)”
آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي