دانلود فیلم خارجی رایگان

معرفی تاریخچه شهر دهدشت در کهگیلویه و بویر احمد

تاريخ : 22 ژوئن

کهگیلویه و بویر احمد یکی از استان های ایران است که در قسمت غربی و جنوبی ایران واقع است. یکی از شهرهای مهم کهگیلویه و بویر احمد، شهر دهدشت است. برای آشنایی با تاریخچه شهر دهدشت این بخش گهر را بخوانید. در ادامه مطالبی در مورد شهر دهدشت و جاذبه های دهدشت و شهرهای مهم کهگیلویه و بویر احمد می خوانید.

معرفی تاریخچه شهر دهدشت در کهگیلویه و بویر احمد

معرفی تاریخچه شهر دهدشت در کهگیلویه و بویر احمد, جدید ۱۴۰۱ -❤️ گهر

تاریخچه شهر دهدشت

شهر دهدشت در  کهگیلویه و بویر احمد در قسمت گرمسیری استان واقع شده‌است و تابستان‌هایی گرم و زمستان‌هایی معتدل دارد. قدمت بافت تاریخی دهدشت معروف به «شهر قدیم دهدشت» (بلاد شاپور) به‌دوران ساسانی می‌رسد. بافت سنتی عشیره‌ای هنوز ارتباطات داخلی مردم را تعیین می‌کند. دهدشت ازدو جز ده و دشت گرفته شده‌است که به معنی دهی/روستایی /در دشتی است این معنی به خاطر وسعت زیاد دهدشت است.

این شهر مرکز شهرستان کهگیلویه است و جمعیت آن ۱۴۹٬۹۹۵ نفر است. ده دشت در قدیم بهبلادشاهپور معروف بوده و اکنون بافت قدیمی شهر متروکه و بر بالای تپه‌ای بر فراز قسمت جدید شهر قرار دارد. قسمت جدید شهر کمتر از ۵۰ سال پیش بنا نهاده شده‌است. طبیعت دهدشت بسیار زیبا بوده و درشمال آن کوه نیر که در زمستان پوشیده از برف قرار دارد.

ساختار قومی شهر دهدشت در  کهگیلویه و بویر احمد

این شهر از لحاظ جغرافیای جمعیتی به دو دسته عمده آغا و دشت موری تقسیم می‌شود، البته در سال‌های اخیر بر اثر مهاجرت از حوزه ثلاث به این منطقه یک ساختار جمعیتی شامل دشمن زیاری وگرمسیر تشکیل شد. بصورتیکه الان حدود یک سوم جمعیت شهر از ایل دشمن زیاری و سادات تابعه آن می‌باشند (سادات مشهدی، سادات نورالدین و سادات راک و چغل)

طایفه آغا شامل زنگوایی، نرمابی، فارسی، دیلگونی و بابکانی می‌باشد و طایفه دشت موری: شامل اولاد میرزا علی، اولاد علی مؤمن، جلیل، شیخ، برافتابی، ملاکلبی، شرونی و طاس احمدی می‌شود. سادات این منطقه عبارتند از سادات امام زاده میرسالار، سید محمود، امام زاده نورالدین امام زاده علی، امام زاده شاه غالب و شیوخی که یاران امام زادگان بودند و میان مردم به امام زاده معروف شدند. امام زاده محمود، شیوخ سقاوه، شیوخ تیرآبگون و شیوخ سید محمد می‌باشند.

معرفی شهر دهدشت در  کهگیلویه و بویر احمد

استان : کهگیلویه و بویراحمد

شهرستان : کهگیلویه

بخش : مرکزی

نام قدیمی : بلاد شاپور

سال شهرشدن : ۱۳۳۸

ارتفاع از سطح دریا : ۹۹۰از سطح دریا

میانگین دمای سالانه : ۲۳c

پیش‌شماره تلفنی : ۰۷۴۳۲۲۶

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

  1. هدسه دهدشتی

    تاریخچه؟؟؟ فکر کنم برای شهری که از زمان ساسانیان تاکنون یک تمدن مدون داشته تاریخ به کار میبرن. اونم شهری که خاستگاه تجار بنام و ملاها و شاعران و روحانیون در دوره ی صفوی و سردار گیلویه ی بزرگ در زمان ساسانیان و سردار اریوبرزن بوده.

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي