مطالب پيشنهادي

معاوضه برق با برنج!

دسته بندي : اخبار,اقتصاد
تاريخ : 23 جولای
بازدید : 748

معاوضه برق با برنج!

معاوضه برق با برنج!, جدید 1400 -گهر

در پی اعلام خبر تهاتر طلب‌ ۱۰۰ میلیون دلاری ایران از صادرات برق به پاکستان با برنج، دبیر انجمن برنج کشور گفت:‌ با توجه به میزان ذخیره انبارها تا پایان امسال باید ۳۰۰ هزار تن برنج به کشور وارد شود که البته نمی‌توانیم تمام این میزان را در ازای بدهی‌های برق با پاکستان تهاتر کنیم.

جمیل علیزاده‌ شایق با بیان اینکه بنا بر اعلام سازمان گمرک ۳۰۰ هزار تن برنج در سه‌ماه نخست امسال به کشور وارد شده است، افزود: با توجه به میزان کشت برنج در کشور و برای تامین نیاز بازار مصرف، باید سالیانه ۶۰۰ هزار تن واردات برنج داشته باشیم که تنها ۳۰۰ هزار تن آن باقی مانده است.

وی تصریح کرد: در گذشته به دلیل تحریم‌ها ناچار به تهاتر بدهی‌های نفتی هند با برنج بودیم اما اکنون که امکان دریافت ارز در ازای فروش خود از نفت و یا برق را داریم، منابع پاکستانی اعلام کرده‌اند که بودجه کافی ندارند و می‌توانند در ازای بدهی خود از بابت واردات برق ایران، برنج تهاتر کنند.

علیزاده‌ شایق با تاکید بر اینکه برنج پاکستانی از نظر کیفی نسبت به برنج هندی ارجحیت دارد، ادامه داد: برنج باسماتی پاکستان شاید بیش از ۲۰ گونه داشته باشد و اگر قرار است که در ازای برق برنج وارد کنیم، باید بهترین نوع و کیفیت آن باشد.

وی تاکید کرد: اگر ‌آمریکا و انگلیس برنج بسماتی پاکستانی وارد و بخشی از نیاز خود را از طریق آن تامین می‌کنند یقینا بهترین نوع این محصول از لحاظ کیفی است و همین‌امر باید برای واردات برنج به ایران نیز صورت گیرد.

علیزاده‌ شایق توجه به کیفیت محصول و میزان نیاز به واردات را امری ضروری در واردات برنج از پاکستان اعلام و اضافه کرد: البته در صورت واردات کیفی‌ترین برنج بسماتی نیز باید میزان نیاز به واردات در نظر گرفته شود و دروازه‌های کشور برای واردات بی‌حد و اندازه دو میلیون تنی گذشته باز نشود.

دبیر انجمن برنج کشورهای صادرکنندگان برنج به ایران را تایلند، ویتنام و هند عنوان کرد و گفت: ایران برای حفظ روابط تجاری خود باید در واردات از کشورها توازن و تعادل را برقرار کند و نمی‌تواند واردات تمام این ۳۰۰ هزار تن کسری را از برنج پاکستانی انجام دهد.

پیش از این منابع پاکستانی از لغو ممنوعیت صادرات انبه این کشور به ایران توسط تهران خبر داده و اعلام کرده بودند که بدهی ۱۰۰ میلیون دلاری خود به ایران را با برنج باسماتی تهاتر می‌کنند.

این موضوع در نشست مسئولان وزارتخانه‌های مختلف پاکستان به ریاست اسحاق دار، وزیر دارایی این کشور، مطرح شده بود که در این نشست، وقار مسعود، از مسئولان وزارت دارایی پاکستان گفته بود: شرکت ملی انتقال‌وتوزیع برق پاکستان تمایل دارد بدهی‌های معوق خود به ایران از بابت تامین برق مناطق مرزی را تسویه کند.

این مقام پاکستانی گفته بود: روش‌های زیادی وجود دارد که با استفاده از آنها می‌توان با ایران به تجارت پرداخت که یکی از این روش‌ها تجارت کالاهای خارج از فهرست تحریم‌های سازمان‌ملل است اما بانک‌ها تمایل چندانی به انجام تراکنش‌های مالی نشان نمی‌دهند.


منبع : گروه خبر سیمرغ

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید
گـهـر در شبکه هاي اجتماعي