مطالب پيشنهادي

مراقبت های پس از عمل سزارین

دسته بندي : سلامت,سلامت جسمی
تاريخ : 22 نوامبر
بازدید : 1986

پس از عمل سزارین چه حسی خواهم داشت؟

پاسخ این است که احساس شما بستگی دارد به اینکه قبل و در زمان تولد نوزادتان چه رخ داده است . همچنین ، احساس خوب یا بد شما ، به انتظاراتتان نیز بستگی دارد:

ممکن است از اینکه زایمان به پایان رسیده و خود و کودکتان سلامت هستید ، خوشحال و سپاسگزار باشید است. ممکن است از اینکه همه چیز مطابق برنامه پیش رفته به وجد آمده باشید. یا ممکن است از اینکه بر خلاف تصوراتتان ، زایمان را به شکل طبیعی انجام نداده اید ، ناراحت و نا امید باشید. اگر همه چیز به سرعت در طول وضع حملتان  تغییر کرده و  یک سزارین غیرمنتظره و اورژانسی داشتید ، ممکن است از آنچه بر شما گذشته یا حس کرده اید عمیقاً ناراحت باشید. دوباره فکر کردن به دلایلی که باعث شدند زایمان به شکل فوری انجام شود می تواند به بهتر شدن احساساتتان کمک کند.

 

مراقبت های پس از عمل سزارین, جدید 1400 -گهر

 

 

 

 

پس از تولد نوزاد ، شما باید فرصتی برای گفتگو درباره ی آنچه که اتفاق افتاده است داشته باشد. قبل از اینکه بیمارستان را ترک کنید سعی کنید گفتگویی با  ماما یا متخصص زنان خود در مورد تولد نوزادتان داشته باشد. چنانچه نتوانستید پیش ازمرخص شدن با آنها  صحبت  کنید ، با آنها قرار ملاقاتی ترتیب داده و از چند و چون شرایط زایمان خود مطلع شوید. ملاقات با آنها و شانس صحبت در مورد چگونگی سزارین تان ،  ممکن است حاملگی های آینده تان را تحت تاثیر قرار دهد.

 

 

بعد از عمل سزارین از نظر جسمی چه حسی خواهم داشت؟

سزارین یک جراحی بزرگ است ، و پس از آن درد ایجاد خواهد شد. ممکن است اوابل احساس کنید نمی توانید خیلی از کارها را خودتان انجام دهید . حتی برای حرکات کوچک ، مانند تکان خوردن در تخت خواب هم  ممکن است نیاز به چیزی یا کسی که برای محافظت و  کمک داشته باشید . حتی سرفه و یا خنده برایتان ایجاد درد می کند. اما نگه داشتن بخیه ها با دست ، و یا قرار دادن یک بالش در زیر شکم ، کمک کننده خواهند بود .

 

برای کمک به بهبود شما و از بین بردن دردتان :
• به محض این که احساس گرسنه گی و یا تشنه گی کردید ، غذا بخورید ومایعات بنوشید. نوشیدن آب ومایعات به مقدار زیاد ، و خوردن غذاهای غنی از فیبراز یبوست جلوگیری می کنند.
جوشانده ی  نعناع برای تسکین درد ناشی از گاز معده ، که اغلب به دنبال عمل جراحی بوجود می آید بسیار موثر است .
• لباس های گشاد و لباس زیر نخی بپوشید. شلوار گشاد کوتاه یا لباس زیرهای  پادارِ بلند بپوشید .
• پانسمان زخم شما ،  روز ِ بعد از عمل از روی زخم تان برداشته می شود و در واقع نیازی به قرار دادن یک پانسمان دیگر بر روی آن نیست، مگر اینکه ماما یا پزشک تان تشخیص دهد.
به بخیه ها توجه خیلی زیادی داشته باشید و در صورت مشاهده ی نشانه های عفونت ، مانند درد ، قرمزی یا ترشح اضافی یا در صورتی که احساس کردید بخیه ها از هم باز شده اند حتماً پزشک تان را مطلع کنید.
• زخم را هر روز بشویید و خشک کنید. دوش گرفتن یا حمام کردن و استفاده از صابون بر روی زخم ، که حتماً و حتماً باید با خشک کردن پس از آبتنی همراه باشد ، برای بهبود سریعتر زخم مفید است. شما می توانید از یک حوله ی نرم ، برای خشک کردن زخم تازه شسته شده استفاده کنید. به جای مالش زخم با حوله به آرامی آن را خشک و تمیز کنید.
شما نیاز به استفاده از نوار بهداشتی پس از سزارینخواهید داشت  ، زیرا خونریزی رحم در زایمان سزارین مشابه زایمان طبیعی است. چنانچه سزارین اورژانسی یا زودتر از موعد بوده ، تیم پزشکی ممکن است برای کمک به تولد نوزاد از فورسپس کمک گرفته باشند . اگر چنین است ، شما به احتمال زیاد در ناحیه ی لگن احساس درد خواهید داشت.
برای درمان سریعتر راهنمایی های ما را دنبال کنید .

چه تسکین دهنده هایی برای درد در دسترس هستند؟
شما احتمالا با بی حسی ِ ناحیه ایی مثل بی حسی  اپیدورال یا بی حسی نخاعی جراحی شده اید . این کار بدن را بی حس و شما را برای سزارین آماده می کند و تسکین درد بیشتری در  ساعت های اولیه ی پس از عمل جراحی به شما می دهد.
بی حسی اپیدورال درد  شما را که در اتاق ریکاوری بهوش هستید . کم می کند. بیهوشی کلی نیز باعث می شود دردی احساس نکنید و در خواب باشید.
شما می توانید مقدار دوز ِ مسکن خود را کنترل کنترل کنید. به این نوع مسکن ، مسکن ِ تحت کنترل بیمار یا (PCA) می گویند که اغلب به زودی پس از سزارین استفاده می شود. در اروپا این دارو که داروی ضد درد است ، از طریق یک لوله به داخل رگ دست شما وارد می شود و شما می توانید دوز آن را با فشار دادن یک دکمه کنترل کنید.

بسته به اینکه چه میزان درد تحمل می کنید ، می توانید روند بهبود را طی کرده ومنتظر کم شدن درد باشید. داشتن یک مُسکن درد خوب به شما کمک خواهد کرد که بتوانید حرکت کنید و راحت تر به نوزادتان شیرداده و او را نوازش کنید. با خودتان مهربان باشید و خود را از حرکت نیاندازید.
چنانچه قبل از شروع درد مسکن مصرف کنید ، مسکن بهتر اثر می کند. پس منتظر نمانید که درد آغاز شود و بعد مسکن بخورید.

چه زمانی می توانم از رختخواب خارج شوم؟
در ابتدا احتمالا احساس خواهید کرد که هرگز بار دیگر نمی توانید راه بروید. بنابراین ممکن است زمانی که پزشکتان تشویقتان می کند که از رختخواب خارج شده و راه بروید شگفت زده شوید. حتی اگر به انجام این کارتمایل ندارید ، بدانید که  ارزشش را دارد. سعی کنید به زودی پس از تولد فرزندتان از جا بلند شوید ، و قطعاً اینکار را تا کمتر از ۲۴ ساعت پس از تولد نوزاد انجام دهید.

مراقبت های پس از عمل سزارین, جدید 1400 -گهر

هر چه زودتر از جا بلند شدن و راه رفتن ، در بهبود دوباره ی گردش خون شما نقش اساسی دارد. حرکت کردن به معنی برداشته شدن سوندِ مثانه شما نیز هست ، هرچند که معمولا آن را به مدت حداقل ۱۲ ساعت پس از زایمان در بدنتان نگه می دارند. هر زمانی که شما شروع به راه رفتن کنید ،  برداشتن سوند آسان تر و سریعتر خواهد شد .

شما باید حرکات مچ پا را در حالی که هنوز در رختخواب هستید ، برای  بهبود گردش خون به پاها ، و جلوگیری ازلخته شدن خون ، انجام دهید چرا که متوقف شدن خون در رگ پا و یا ریه می تواند خطرناک باشد. انجام این تمرینات شانس ابتلا به این خطر جدی را کاهش می دهد.

چه زمانی قادر به شیر دادن به نوزاد خواهم بود؟
چنانچه زایمان تان طبیعی بوده باشد ، از همان لحظات اولیه ی وضع حمل قادر به شیر دادن به نوزادتان خواهید بود. داشتن ارتباط نزدیک و پوست به پوست با نوزاد ، امر بسیار مهمی است. تغذیه ی نوزاد با شیر مادر می تواند به دلیل درد ناشی از بخیه ها ، به امری چالش برانگیز در روزهای اولیه پس از سزارین تبدیل شود . در صورت نیاز برای جا به جا شدن کمک طلب کنید و سعی کنید حالت های مختلف شیر دادن را امتحان کنید تا بتوانید حالت راحت تر را انتخاب کنید .

مراقبت های پس از عمل سزارین, جدید 1400 -گهر

پزشک و یا پرستار می تواند به شما برای قرار گرفتن در حالت مناسب بدنی برای شیر دادن کمک کند و سپس نوزاد را به آغوشتان بدهد. استفاده از تخت خواب تاشو بهتر است و این امکان را به شما می دهد که راحت تر به نوزادتان شیر بدهید. حالت دراز کش بر روی پهلو ، احتمالا راحت تر از حالت نشسته خواهد بود . سزارین بر کیفیت شیر شما تاثیر نمی گذارد ، و مسکن هایی که در حین شیردهی دریافت می کنید ، امن هستند و مناسب با تغذیه ی نوزاد از شیر مادر می باشند . چنانچه در حال مصرف داروهای دیگر هستید باید با پزشک خود آن را مطرح و بررسی کنید که در صورت لزوم جایگزینی برای داروهای فعلی تان تجویز شود.

جای بخیه ها به چه شکل خواهند بود؟
جای بخیه  ها در امتداد خط بیکینی خواهند بود و در اولین نگاه بسیار قرمز بنظر می رسند. اما مطمئن باشید که با گذشت هفته ها و ماه ها ، به تدریج محو خواهند شد. در حالی که بخیه ها بهبود می یابند ممکن است حساس شده و احساس خارش ایجاد کنند ، به ویژه هنگامی که موهای زائد بدن دوباره رشد می کنند ، که این امری طبیعی است.
هر گونه بی حسی در اطراف محل بخیه ها معمولا چند ماه بعد از عمل از بین می روند ، گرچه ممکن است بیشتر هم طول بکشد . اگر جای زخم تان درد، قرمزی یا التهاب بیش از حد دارد ، ممکن است یک عفونت باشد . در این صورت پزشک خودرا در جریان بگذارید.

چند سال بعد از عمل ، جای بخیه ها احتمالا به یک خط کمرنگ و باریک تبدیل می شود. رنگ آن  کمی متفاوت با رنگ  طبیعی پوست شما خواهد بود ، اما با گذشت زمان نهایتاً تقریبا نامرئی شود.

چه زمانی می توانم به خانه برگردم و آن زمان چه احساسی خواهم داشت ؟
شما احتمالا به مدت سه یا چهار روز در بیمارستان خواهید ماند . هر چند چنانچه وضعیت عمومی خوبی داشته باشید پس از حدود ۲۴ ساعت می توانید به خانه بازگردید. زمانی که در خانه هستید ، مجازنیستید چیزی با وزنی بیشتر از کودک خود بلند کنید . چنانچه کودک نوپای دیگری هم در منزل دارید متاسفانه ، او را نیز نباید بغل کنید . حرکت هایی که شامل کشش به سمت بالا است و همچنین کارهای سنگین خانه برای شما ممنوع است. انجام این حرکت ها تا ۶ ماه بعد از عمل جراحی باعث درد خواهند شد .

اگر احساس ناخوشی یا تب در هفته های ابتدایی پس از عمل جراحی می کنید ، ممکن است نشانه ای از عفونت باشد . این مشکل شایعی است که حتی در زمان مصرف آنتی بیوتیک هم ممکن است رخ بدهد. داشتن یک عفونت می تواند به معنی بازگشت دوباره ی شما به بیمارستان باشد.
عفونت می تواند در نواحی زیر بوجود بیاید :
• خودِ زخم : که ممکن است نشانه ای از قرمزی ، ترشح ، درد بی نهایت زیاد ، و یا حتی ، از هم باز شدن زخم را نشان می دهد .
• رحِم : با خونریزی بسیار زیاد ، نامنظم و یا ترشحات بد بو خود را نشان می دهد.
• دستگاه ادراری : در این حالت ، ادرار کردن با درد ، سوزش و مشکل همراه است.
در صورتبرز هر یک از علائم بالا به سرعت پزشکتان را مطلع کنید.
در پایان باید اشاره کرد که زود شروع کردن تمرینات ملایم ورزشی پس از عمل ، باعث سرعت بخشیدن به بهبود جسمی شما خواهد شد. تمرینات خود را با مشورت پزشک تان آغاز کنید و کم کم تمرینات سنگین تر را شروع کنید تا بدنتان به فرم ایده آل قبل باز گردد. توجه کنید که تمرینات سنگین را به هیچ وجه زودتر از هشت تا ده هفته پس از زایمان آغاز نکنید.

 

منبع: ileev
آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي