متن بی خوابی

تاريخ : 6 ژانویه

اگر به خاطر نگرانی انجام کارهای فردا و یا بعلت استرس و یا پس از بیدارشدن باز احساس خستگی میکنید و شب خواب به چشمانتان نمی رود قطعا دچار بی خوابی شده اید.

متن بی خوابی

متن بی خوابی, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

بی خوابی چیست ؟

بسیاری از ما اهمیت خواب را به خوبی می دانیم. در حالیکه هیچ جادویی برای مدت زمان خواب وجود ندارد.

۸ ساعت مدت زمان خوبی برای خواب بزرگسالان می باشد. در طول ۴ساعت اول خواب، بدن شما خود را بازیابی میکند،پس از آن ۴ساعت دیگر برای مغز شما جهت بازگرداندن خود به طول می انجامد. اگر مغز شما به طور موثر کار کند، روند خواب شما به خوبی انجام می شود.

نکاتی برای خواب بهتر ( درمان بی خوابی )

-برنامه های خواب و بیداری خود را تنظیم کنید
-با یک روال منظم، آرام آرام وقت خواب را ایجاد کنید.
-حداقل ۲-۳ ساعت قبل از خواب غذا میل نکنید
-حداقل یک ساعت قبل از خواب از صفح های نمایش الکترونیکی دوری کنید
– اجتناب از مصرف الکل و کافئین قبل از خواب
-قرار گرفتن درمعرض نور طبیعی همراه با انجام تمرین و ورزش در طول روز

متن بی خوابی, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

بی خوابی یک مشکل بهداشت عمومی!

مراکز کنترل بیماری، فقدان خواب را یک مشکل بهداشت عمومی می داند.
علائم یک مشکل یا اختلال خواب جدی ممکن است شامل موارد زیر شود:
-مشکلات حافظه
-مشکل در نحوه خوابیدن
-نداشتن احساس راحتی پس از خواب
-مشکل به خواب رفتن
-بیدار شدن سریع پس از خواب

متن بی خوابی, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

بی خوابی بکشیم چه اتفاقی میافته؟

در سال ۱۹۶۵ رندی گاردنر دانش آموز دبیرستانی ۱۷ ساله، ۲۶۴ ساعت نخوابید. این مدت برابره با ۱۱روز و گاردنر این کارو برای این انجام داد تا ببینه چقدر میتونه از عهده بی خوابی بر بیاد. روز دوم چشمانش نمی تونستن روی چیزی متمرکز بشن، بعدش حس لامسه را از دست داد و روز سوم رفتارش پرخاشگرانه بود و حرکاتش ناهماهنگ بودن. در پایان آزمایش در تلاش بود که تمرکز داشته باشه، حافظه کوتاه مدتش مشکل پیدا کرد، دچار پارانویا و شروع به هزیان گفتن کرد.
اگرچه گاردنر بدون هیچ مشکلی جسمی و روحی طولانی مدتی در نهایت بهبود پیدا کرد، اما بی خوابی میتونه برای بقیه افراد میتونه باعث بهم ریختگی هورمونی، بیماری و حتی در مواقعی که خیلی شدید باشه باعث مرگ بشه، تنها در صورتی می تونیم دلیل این مشکل رو بدونیم که بفهمیم اصلاً چرا می خوابیم؟

متن بی خوابی, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

بی خوابی یا خواب؛ اصلا چرا میخوابیم؟

اینو میدونیم که خواب ضروریه و افراد بالغ به ۷ تا ۸ ساعت و نوجونا به ده ساعت خواب شبانه نیاز دارن. بدن ما به مغزمون پیام میفرسته که خسته است و محیط اطراف هم پیام میده که هوا تاریکه.
افزایش مواد شیمیایی مربوط به خواب مثل آدِنوزین و ملاتونین اگه به میزان کمی هم به ما القا بشه، تنفسمان را آهسته تر، ضربان قلبمان را کند تر و ماهیچه هامونو به استراحت وا میداره، این خواب زمونیه که DNA مون بازسازی میشه و بدنمون خودش رو برای روز بعدی آماده میکنه.
توی آمریکا تخمین زده میشه ۳۰% از بزرگ سال ها و ۶۶% درصد از نوجون ها دچار کم خوابی مزمن هستند، اینم فقط یک آسیب کوچیک نیست، بلکه بیدار موندن های طولانی میتونه باعث آسیب های جدی جسمی بشه، وقتی که ما کم میخوابیم، یادگیری، حافظه، خلق خو و زمان انجام واکنش هامون تحت تأثیر این بی خوابی قرار می گیرن.
بی خوابی ممکنه باعث التهاب، توهم و فشار خون بالا بشه و حتی با چاقی و دیابتم ارتباط داره.

متن بی خوابی, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

بی خوابی چطور باعث چنین رنج های به این بزرگی میشه؟

دانشمندان بر این باورند که جواب توی انباشت محصولات زاید توی مغز نهفته است. در طول ساعات بیداری ما، سلول های ما در حال استفاده از انرژی روزانمون هستن که به محصولات جانبی متفاوتی مثل آدِنوزین شکسته می شن.
با ساخته شدن آدِنوزین نیاز به خواب هم افزایش پیدا می کنه که به عنوان فشار خواب هم شناخته میشه. یکی از کارهای کافئین اینه که مسیر پذیرنده های آدِنوزین رو مسدود می کنه. البته محصولای سلولی که توی مغز ساخته میشن اگه از مغز پاک نشن در نهایت مغز اشباه میکنن و تصور بر اینه که عامل بسیاری از اثرات منفی بی خوابی هم همین موضوعه.

متن بی خوابی, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

بی خوابی و دستاورد آن

بنابراین برای جلوگیری از این مسئله، وقتی ما خوابیم چه اتفاقی در مغزمون میافته؟ دانشمندا فهمیدن که فرآیندی پاک کننده به اسم سیستم گلیم فاتیک وقتی که ما به خواب میریم، فعالیتش به شدت افزایش پیدا می کنه. این سیستم با استفاده از مایه مغزی نخایی، محصولات سمی را که بین سلول ها انباشته شدن پاک می کنه.
عروق لنفاوی که به تازگی توی مغز کشف شدن و به عنوان یک مسیر برای سلول های دفاعی بدن عمل میکنن، احتمالاً توی پاک سازی مغز از محصولات زائد نقش دارن. حالا که دانشمندان مشغول کشف فرآیند تقویتی توی خواب هستند. اگر میخوایم سلامت روح و جسم رو حفظ کنیم، میتونیم مطمئن بشیم که خوابیدن ضروری است.

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي