مطالب پيشنهادي

متن بیانیه لوزان

تاريخ : 2 آوریل
بازديد : 1626

پس از یک سال و چهار ماه ایران و ۱+۵ در گامی مهم در مسیر رسیدن به توافق جامع، توانستند از سد اختلاف‌نظرها و موانع عبور کنند و به راه‌حل‌ها دست یابند. نگارش متن توافق جامع از فردا تا ۱۰ تیرماه، مهلت تعیین شده برای رسیدن به توافق جامع آغاز می‌شود.

به گزارش خبرنگار انرژی هسته‌ای خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اعزامی به لوزان سوییس، پس از مدت‌ها انتظار برای رفع مشکلات و اختلاف‌نظرها برای حل بحران هسته‌ای روز پنجشنبه ۱۳ فروردین ایران و ۱+۵ بعد از هشت روز مذاکرات نفس‌گیر در نهایت اعلام کردند که قادر به دستیابی به توافق جامع هسته‌ای هستند.

بر این اساس دو طرف بر سر موضوعات عمده و کلیدی مطرح در چارچوب توافق جامع به تفاهم رسیدند. هنوز هیچ جزییاتی از مذکرات قرار نیست منتشر شود و کارشناسان هیات‌های مختلف در یکی دو هفته آینده به میز مذاکرات برای نگارش متن توافق باز‌می‌گردند.

خلاصه‌ای از مجموع راه‌حل های تفاهم شده برای رسیدن به برنامه جامع اقدام مشترک

بر اساس گزارش خبرنگار ایسنا از لوزان، جمهوری اسلامی ایران و کشورهای عضو گروه ۱+۵ متشکل از چین، روسیه، فرانسه، آمریکا، انگلیس و آلمان در چارچوب عناصر مندرج در برنامه اقدام مشترک مورخ ۲۴ نوامبر ۲۰۱۳ و متعاقب فرایند طولانی مذاکراتی پیچیده و طولانی در ابعاد فنی، حقوقی و سیاسی، به مجموعه ای از راه حل های لازم جهت نیل به برنامه جامع اقدام مشترک در شهر لوزان سویس دست یافتند.

مجموعه متضمن این راه حل ها جنبه حقوقی نداشته و صرفا راهنمای مفهومی تنظیم و نگارش برنامه جامع اقدام مشترک را فراهم خواهد ساخت. بر این اساس تدوین برنامه جامع اقدام مشترک با مبنا قرادادن این راه حل ها در آینده نزدیک آغاز خواهد شد.

تداوم برنامه هسته ای از جمله غنی سازی

در چارچوب راه حل های موجود، هیچ یک از تاسیسات و فعالیت های مرتبط هسته ای متوقف، تعطیل و یا تعلیق نمی شود و فعالیت های هسته ای ایران در تمامی تاسیسات هسته ای از جمله نظنز، فردو، اصفهان و اراک ادامه خواهد یافت.

این راه حل های جامع ، ادامه برنامه غنی‌سازی در داخل کشور را تضمین می کند و بر این اساس جمهوری اسلامی ایران قادر خواهد بود مطابق مفاد برنامه جامع اقدام مشترک تولید صنعنی سوخت هسته ای خود را برای تامین سوخت نیروگاه های هسته ای ادامه دهد.

بر اساس راه حل به دست آمده ، دوره زمانی برنامه جامع اقدام مشترک در خصوص برنامه غنی سازی ایران ۱۰ ساله خواهد بود. در طول این مدت، تعداد بیش از ۵۰۰۰ ماشین سانتریفیوژ در نظنز به تولید مواد غنی شده در سطح ۳٫۶۷ درصد ادامه خواهند داد. ماشین های اضافه بر این تعداد و زیرساخت های مرتبط با آنها جهت جایگزینی با ماشین هایی که در طول این زمان آسیب می بینند جمع آوری و تحت نظارت آژانس نگهداری خواهد شد. همچنین ایران قادر خواهد بود ذخایر موجود مواد غنی شده خود را برای تولید مجتمع سوخت هسته ای و یا صادرات آنها به بازارهای بین المللی در قبال خرید اورانیوم اختصاص دهد.

براساس راه حل های به دست آمده ایران برنامه تحقیق و توسعه خود را بر روی ماشین های پیشرفته ادامه خواهد داد و مراحل آغاز و تکمیل فرایند تحقیق و توسعه سانتریفیوژهایIR-4، IR-5 ،۶IR- و IR-8 را در طول دوره زمانی ۱۰ ساله برنامه جامع اقدام مشترک ادامه خواهد داد.

تاسیسات فردو

براساس راه حل های بدست آمده تاسیسات هسته ای فردو به مرکز تحقیقات هسته ای و فیزیک پیشرفته تبدیل خواهد شد. بیش از ۱۰۰۰ ماشین سانتریفیوژ و تمامی زیرساخت آنها در فردو حفظ و نگهداری خواهند شد که از این میان دو آبشار سانتریفیوژ در چرخش خواهند بود. همچنین نیمی از تاسیسات فردو با همکاری برخی از کشورهای(۱+۵) به انجام تحقیقات پیشرفته هسته ای و تولید ایزوتوپ های پایدار که مصارف مهمی در صنعت، کشاورزی و پزشکی دارد، اختصاص پیدا می کند.

راکتور تحقیقاتی آب سنگین اراک

مطابق راه حل های موجود؛ راکتور تحقیقاتی اراک آب سنگین باقی خواهد ماند و با انجام بازطراحی ارتقاء یافته و روزآمد خواهد شد. در باز طراحی راکتور ضمن کاهش میزان تولیدی پلوتونیوم، کارآیی راکتور اراک به میزان قابل توجهی افزایش پیدا خواهد کرد. بازطراحی راکتور اراک در چارچوب یک برنامه زمان بندی مشخص و در قالب یک پروژه بین المللی مشترک تحت مدیریت ایران آغاز و پس از آن بلافاصله ساخت آن شروع و در چارچوب یک برنامه زمان بندی تکمیل خواهد شد. تولید سوخت رآکتور اراک و اعطای گواهی بین المللی سوخت راکتور از جمله موارد این همکاریهای بین المللی خواهد بود. از طرف دیگر، کارخانه تولید آب سنگین نیز مانند قبل به کار خود ادامه خواهد داد.

پروتکل الحاقی

ایران در جهت شفافیت و اعتماد سازی به صورت داوطلبانه پروتکل الحاقی را به صورت موقت اجرا نموده و در ادامه فرآیند تصویب این پروتکل طبق یک جدول زمانی در چارچوب اختیارات رییس‌جمهور و مجلس شورای اسلامی به تصویب خواهد رسید.

لغو تحریم ها

براساس راه حل های بدست آمده، پس از اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک ، تمامی قطعنامه های شورای امنیت لغو خواهد شد و همه تحریم‌های اقتصادی و مالی چندجانبه اروپا و یکجانبه امریکا از جمله تحریم های مالی، بانکی، بیمه، سرمایه گذاری و تمامی خدمات مرتبط با آنها در حوزه های مختلف از جمله نفت، گاز، پتروشیمی وخودور سازی فورا لغو خواهند شد. همچنین تحریم ها علیه اشخاص حقیقی و حقوقی، سازمان ها، نهادهای دولتی و خصوصی تحت تحریم های مرتبط هسته ای ایران از جمله؛ بانک مرکزی، سایر موسسات مالی و بانکی، سوئیفت، کشتیرانی و هواپیمایی جمهوری اسلامی، کشتیرانی نفت به‌طور همه‌جانبه فورا برداشته خواهند شد. همچنین کشورهای عضو گروه (۱+۵) متعهد هستند از وضع تحریم های جدید در موضوع هسته ای خودداری نمایند.

همکاری های بین المللی :

همکاری های بین المللی هسته ای با جمهوری اسلامی ایران از جمله با اعضای ۱+۵ در حوزه ساخت نیروگاه های هسته ای، راکتور تحقیقاتی، گداخت هسته ای، ایزوتوپ های پایدار، ایمنی هسته ای، پزشکی و کشاورزی هسته ای و … امکان پذیر و ارتقاء پیدا خواهند کرد. بر اساس برنامه جامع اقدام مشترک، دسترسی ایران به بازار جهانی، عرصه های تجاری، مالی، دانش فنی و انرژی نیز فراهم خواهد شد.

زمان بندی اجرا برنامه جامع اقدام مشترک

با پایان یافتن این مرحله از مذاکرات، تدوین پیش نویس برنامه جامع اقدام مشترک تا بازه زمانی ۱۰ تیر در آینده نزدیک آغاز خواهد شد. با نهایی شدن متن، برنامه جامع اقدام مشترک در قالب قطعنامه ای در شورای امنیت سازمان ملل متحد مورد تایید قرار خواهد گرفت. جهت لازم الاجرا شدن برنامه جامع اقدام مشترک برای تمامی کشورهای عضو سازمان ملل متحد، این قطعنامه همچون قطعنامه هایی که علیه ایران تصویب شده بودند تحت ماده ۴۱ فصل هفتم منشور ملل متحد تصویب خواهد شد تا بتواند قطعنامه های قبلی را لغو کند.

طرف های برنامه جامع اقدام مشترک پس از تصویب قطعنامه شورای امنیت، به یک دوره زمانی آماده سازی برای اجرای برنامه جامع اقدام مشترک نیاز خواهند داشت. پس از طی مرحله آماده سازی و همزمان با شروع به اجرای اقدامات هسته ای از سوی ایران در یک روز تعیین شده لغو تمامی تحریم ها به طور خودکار به اجراء در خواهد آمد.

در چارچوب راه حل های به دست آمده ؛ برای بازگشت پذیری متقابل تعهدات مندرج در برنامه جامع اقدام مشترک در صورت نقض تعهدات از سوی هر یک از طرف ها سازو کار لازم پیش بینی شده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

پایگاه خبری تحلیلی قدس آنلاین احتمال صدور بیانیه تا ساعاتی … جان کری: دستکم یک روز دیگر در لوزان خواهد ماند خبرخوان فارسی ۷۲۴ خبرگزاری آریا سوت پایان در لوزان ؛ ظریف : امروز بیانیه می دهیم آریا بالاترین: لحظه به لحظه با مذاکرات لوزان/ دانشکده لوزان سوئیس برای … اخبار لحظه به لحظه از مذاکرات هستهای در لوزان؛ آغاز نشست وزرای خارجه ۱+ … جام جم آنلاین جان کری: دستکم یک روز دیگر در لوزان خواهم ماند، لحظه های … ظریف و ۱+۵ در راه دانشگاه لوزان برای قرائت بیانیه /آسوشیتدپرس … الف مذاکرات برای پنجشنبه تمدید شد/ فابیوس وارد لوزان شد/ نتیجه … پیاده روی در لوزان دیپلماسی ایرانی پایان مذاکرات در لوزان / بیانیه پایانی تا یک ساعت دیگر اعلام میشود … اینستانیوز | پایان مذاکرات در لوزان / بیانیه پایانی تا یک ساعت دیگر … ساعت ۲۴ المیادین: بیانیه پایانی لوزان تا ساعاتی دیگر منتشر میشود تمدید ساعت به ساعت / ظریف: نتیجه کار بیانیه است / فابیوس به لوزان … TitreAkhbar تیتر اخبار متن بیانیه لوزان در دست بررسی و نگارش … لوزان ، از سلفی جان کری با زن سوئیسی تا دوچرخه سواری و پیاده روی … بیانیه مذاکرات در دانشگاه لوزان قرائت میشود مشرق نیوز … ظریف: اراده سیاسی طرف مقابل برای پیشرفت مذاکرات همیشه مشکل … بیانیه پایانی مذاکرات لوزان احتمالا تا ساعاتی دیگر منتشر میشود ایلنا جهان نیوز صبح روز سرنوشت ساز در لوزان مذاکرات هستهای در لوزان روز هشتم ؛ توافق شاید وقتی دیگر ‹ بیدبیدو سیما خبرهای مذاکرات در لوزان/ نگارش متن توافق آغاز شد پایان مذاکرات در لوزان بیانیه پایانی تا یک ساعت دیگر اعلام میشود دریافت فایل مطلب آخرین اخبار از مذاکرات هستهای در لوزان (پنج شنبه ۱۳ فروردین) آفتاب مذاکرات در لوزان وارد نهمین روز خود شد صاحبخبر لوران فابیوس برای ادامه مذاکرات به لوزان باز می گردد خرداد چرا مذاکرات هسته ای طولانی شده است؟ درون اتاق مذاکره واقعا چه می گذرد … وزیر دفاع عربستان: توافقنامه مورد مذاکره در لوزان یک فاجعه برای منطقه … خبرگزاری بین المللی تسنیم بیانیه مذاکره هستهای در دانشگاه لوزان … جان کری: دستکم یک روز دیگر در لوزان خواهم ماند، لحظه های حساس | خبرپیچ فرانس۲۴: بازگشت فابیوس به لوزان نشانه بسیار خوبی است تمدید ساعت به ساعت / ظریف: نتیجه کار بیانیه است / فابیوس به لوزان … خبر المیادین از زمان صدور بیانیه پایانی لوزان پایگاه خبری تحلیلی … المیادین: بیانیه پایانی لوزان تا ساعاتی دیگر منتشر میشود | شهرخبرها … رویترز / نسخه ای از متن بیانیه مشترک لوزان در اختیار رویترز قرار … پایان مذاکرات در لوزان / بیانیه مطبوعاتی طرفین تا یک ساعت دیگر … پایان مذاکرات در لوزان / بیانیه مطبوعاتی طرفین تا یک ساعت … آفتاب مهرگان نیوز فابیوس لوزان را ترک کرد / خوشبینی ایران و روسیه به … سیاسی المیادین: بیانیه پایانی لوزان تا ساعاتی دیگر منتشر میشود عراقچی: وزیران بیانیه مشترک مطبوعاتی می دهند / خروج سه وزیر خارجه از … ظریف: انشاالله فردا تهران هستیم BBC Persian احتمال بازگشت لاوروف به لوزان / موگرینی: در تلاش برای نهایی کردن … Taghato | تقاطع پایگاه خبری تحلیلی آخرین وضعیت «مذاکرات لوزان» از زبان «ظریف» / امروز یک بیانیه … لوزان ، بیانیه مطبوعاتی مشترک ایران و پنج به اضافه یک جام نیوز :: JamNews اعلام بیانیه مذاکرات لوزان توسط ظریف و موگرینی دانشگاه لوزان برای قرائت بیانیه مطبوعاتی آماده می شود/ ظریف: امروز …

 

 

بعدی »»

 

نسخه قابل چاپ آخرین خبرها از مذاکرات هسته ای در لوزان (رصدزنده اخبار ۱۳ فروردین) زمان ظریف و کری بار دیگر مذاکره کردند/ فابیوس در راه لوزان پایگاه خبری … میروژ جستجوگر هوشمند خبری میروژ آخرین گزارش ها از لوزان جان کری … وزیر خارجه فرانسه به مذاکرات هسته ای در لوزان بازگشت | .: سحام نیوز … رویترز:متن بیانیه مشترک ایران و گروه پنج بعلاوه یک در لوزان … آنا | به زودی بیانیه پایانی مذاکرات هستهای خوانده میشود/ انتقال … «ما اینجا در بیت المقدس هستیم، اما همه تمرکزمان بر لوزان است» | بازار خبر پایان مذاکرات در لوزان / بیانیه مطبوعاتی طرفین تا ساعاتی دیگر … سایت خبری تحلیلی پارس نیوز مذاکره کنندگان به پله آخر رسیدند/ بیانیه ساعتی دیگر قرائت می شود … آخریت تحولات مذاکرات لوزان رایزنیهای داخلی هیاتهای مذاکرهکننده در لوزان بر روی بیانیه مشترک … عصر امروز نگاهی به مذاکرات هستهای لوزان و آنچه منتظرش هستیم پایان مذاکرات در لوزان / بیانیه پایانی تا یک ساعت دیگر … خبریست ماجرای حاشیهسازی یک خبرنگار در لوزان تجارت آنلاین لوزان لحظه به لحظه؛ بیانیه مشترک نهایی شد | پروندهی هستهای ایران … واشنگتن: کری دستکم تا صبح پنجشنبه در لوزان میماند | فرهنگ نیوز نگارش متن توافق موتور جستجوی یوز پایگاه اطلاع رسانی نور | کرد نور Kurdnoor لحظه به لحظه از لوزان/دیپلمات اروپایی در گفتگو با تسنیم: بازگشت … خبر ظریف از پیشرفت در مذاکرات لوزان جوان احتمال قرائت بیانیه مشترک در دانشگاه پلی تکنیک لوزان لحظه به لحظه با مذاکرات هستهای احتمال صدور بیانیه تا ساعاتی دیگر … آخرین تحولات مذاکرات لوزان/ متن بیانیه لوزان در دست بررسی و نگارش ایسنا ۵۰۰ خبرنگار در لوزان منتظر قرائت بیانیه مشترک ایران و ۱+۵ … آذرنیوز » صالحی: پیشرفت مذاکرات هستهای لوزان کند است برترلینک | جدیدترین خبرها از لوزان/ ظریف: اراده سیاسی طرف مقابل … ساعت ۲۴ ظریف:مذاکرات لوزان با انتشار بیانیه مشترک پایان می یابد قرارداد لوزان چای ابراهیم نبوی :: روزآنلاین افسران جوان جنگ نرم میگن #اسرائیل حتی با این بیانیه مشترک لوزان … آخرین گزارش ها از لوزان              میروژ پایان مذاکرات در لوزان / بیانیه پایانی تا یک ساعت دیگر اعلام … شفاف چاپارک خبرهای مذاکرات در لوزان/ کارشکنی امریکا در آخرین ساعات بیانیه پایانی لوزان تا ساعاتی دیگر منتشر میشود | آخرین اخبار ایران … عراقچی: احتمال دستیابی به توافق تا غروب پنجشنبه/ المیادین: در چند … ظریف و ۱+۵ در راه دانشگاه لوزان برای قرائت بیانیه /آسوشیتدپرس آخرین خبر سه شنبه شب: بیانیه مشترک در لوزان خوانده می شود المیادین: بیانیه پایانی لوزان تا ساعاتی دیگر منتشر میشود … «ما اینجا در بیت المقدس هستیم، اما همه تمرکزمان بر لوزان است» | فیروان … احتمال بازگشت فابیوس به لوزان تی نیوز تازه ترین گزارش خبرنگار العالم از مذاکرات لوزان بیانیه مذاکره هستهای در دانشگاه لوزان قرائت میشود شبکه خبر|خبرپو لحظه به لحظه با لوزان؛ بیانیه مشترک ایران و ۱+۵ ساعت ۱۹ به وقت لوزان نتیجه مذاکرات لوزان به نفع ملت ایران پایگاه اطلاع رسانی انتخاب خبر گزارش تصویری از پیاده روی ظریف در لوزان امید هسته ای لوزان پاکدشتی ها رویترز / نسخه ای از متن بیانیه مشترک لوزان در اختیار … نیوهاب فارسی بیانیه پایانی مذاکرات لوزان احتمالا تا ساعاتی دیگر منتشر میشود گزارشی از حاشیههایی از لوزان ۲ (+عکس) بولتن نیوز جدیدترین خبرها از لوزان/ نفت گران شد راز روز | جدیدترین خبرهای … نامه توکلی به روحانی درباره مذاکرات لوزان فرارو بیانیه پایانی لوزان تا ساعاتی دیگر منتشر میشود خبرگزاری دانشجو

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي