لیست شرکت های برتر خودروسازی جهان

این مطلب از سایت گهر اختصاص دارد به : لیست شرکت های برتر خودروسازی جهان
از شما همراهان همیشگی گهر دعوت می کنیم همچنان گهر را همراهی کنید. پیشاپیش از همراهی شما عزیزان سپاسگزایم.

.

لیست شرکت های برتر خودروسازی جهان

.

تویوتا علی‌رغم فراخوان اخیر محصولات خود به دلیل نقص در ایربگ آن‌ها، هم‌چنان به عنوان باارزش‌ترین برند خودرو، جهان جایگاه خود را حفظ کرده است. در این مقاله به جزییات لیست بارزش‌ترین برند‌های خودرو خواهیم پرداخت.

هر ساله لیست باارزش ترین برندها توسط موسسات مختلف ارایه می‌شود که گزارش BrandZ جز معتبرترین آن‌ها است. طبق مطالعات این موسسه در حال حاضر تویوتا علی‌رغم افت ۲ درصدی، با ارزش ۲۸.۹ میلیارد دلار هم‌چنان به عنوان باارزش‌ترین شرکت خودروسازی شناخته می‌شود و این لقب را برای هشتمین بار طی ۱۰ سال گذشته به یدک می‌کشد. کمپانی‌های نام‌دار بی‌ام‌و و مرسدس‌بنز نیز در تعقیب وی هستند.

پیتر والش مدیر شرکت برندز گفت: تویوتا به دلیل مشکلات ایربگ محصولات خود تا حدودی اعتماد مشتریانش را از دست داده است. ولی کیفیت بالای محصولات، مشتری‌مداری و قیمت مناسب مهم‌ترین دلایل قرار گرفتن تویوتا در صدر با‌ارزش ترین شرکت‌های خودروسازی است.

هوندا دیگر کمپانی ژاپنی موجود در لیست ۱۰ شرکت خودروسازی باارزش جهان است که نسبت به سال گذشته با افت ارزش روبرو شده است. این کمپانی نیز همانند تویوتا با مشکل ایربگ در خودروهای خود مواجه است. هر دو شرکت تویوتا و هوندا مجبور به فراخوانی میلیون‌ها دستگاه از خودرو‌های خود، به خصوص نمونه‌های صادر شده به ایالات متحده، شدند. زیرا هر دو این شرکت‌ها ایربگ‌های خود را از کمپانی تاکاتا که سازنده ایربگ در ژاپن است، تامین می‌کنند.

کیفیت بالای محصولات، مشتری‌مداری و قیمت مناسب مهم‌ترین دلایل قرار گرفتن تویوتا در صدر با‌ارزش ترین شرکت‌های خودروسازی است.

بی‌ام‌و نسبت به سال گذشته با رشد ۲ درصدی مواجه شده و ارزش خود را به ۲۶.۴ میلیارد دلار رسانده است. دلیل عمده این رشد ارایه محصولات ااکتریکی خلاقانه i8 و i3 است. مرسدس‌بنز رقیب سنتی بی‌ام‌و نیز رشد ۱ درصدی را تجربه کرده و در حال حاضر با ارزش ۲۱.۸ میلیارد دلار در رتبه سوم است.

آئودی دیگر خودروساز مطرح آلمانی بیشترین رشد را تجربه کرده و با افزایش ۴۳ درصدی به ارزش ۱۰.۱ میلیارد دلار رسیده و جایگاه فولکس‌واگن، کمپانی مادر خود را در رده هفتم گرفته است.

شرکت فورد نیز با ۱۱ درصد افزایش ارزش پس از آئودی بیشترین رشد را داشته است.

لندرور توانسته جایگاه نهم را از شورولت بگیرد. این جابجایی نشان از تقاضای بالای مشتریان برای SUV های لوکس این کمپانی است. هم‌چنین این شرکت رشد خود را تا حدود زیادی مدیون تولید و عرضه محصولات خود در بازار‌های جدید به خصوص چین است.

لکسوس نیز امسال به جایگاه دهم رسید و این مقام را از هیوندای گرفت. با توجه به نظر آقای والش لکسوس به دلیل کیفیت بی‌نظیر محصولات خود و صادرات بیشتر به ایالات متحده توانسته جایگاه هیوندای را بگیرد.

۱۰ برند باارزش خودروسازی در مجموع نسبت به سال گذشته ۳ درصد رشد داشته‌ و توانستند ارزش خود را به ۱۴۳.۶ میلیارد دلار برسانند. ولی نکته مهم این آمار افزایش بسیار کمتر ارزش خودروسازان نسبت به سال قبل است جایی که آن‌ها توانستند با رشد ۱۷ درصدی در سال ۲۰۱۴ نظر بسیاری از کارشناسان را جلب کنند. آقای والش دلیل این کاهش پیشرفت را رقابت بسیار زیاد بین شرکت‌ها عنوان کرد و افزود:

کیفیت بسیار بالا و تکنولوژی پیشرفته، دلایل تمایز و در نتیجه افزایش ارزش شرکت‌های خودروسازی است، جایی که این رقابت بسیار نزدیک و فشرده شده است.

دیگر نکته قابل تامل عدم وجود شرکت‌های مطرح کره‌ای در این لیست است. گروه هیوندای-کیا با سرمایه‌گذاری هنگفت و تبلیغات زیاد توانستند رشد فوق‌العاده‌ای در فروش داشته‌ و از این لحاظ خود را در بین ۱۰ شرکت پرفروش قرار دهند. ولی فروش زیاد به معنی کیفیت بالا، جلب نظر مشتری و درنتیجه ارزش بیشتر نیست. پس این شرکت‌ها هنوز راه زیادی برای رسیدن به جمع برترین‌ها را دارند.

در ادامه لیست ۱۰ شرکت با ارزش صنعت خودروسازی جهان را مشاهده می‌کنیم (ارقام به میلیارد دلار هستند):

۱- تویوتا (۲۸.۹

۲- بی‌ام‌و (۲۶.۴)

۳-مرسدس‌بنز (۲۱.۸)

۴- هوندا (۱۳.۳)

۵- فورد (۱۳.۱)

۶- نیسان (۱۱.۴)

۷- آئودی (۱۰.۱)

۸- فولکس‌واگن (۹.۳)

۹- لندرور (۵.۰)

۱۰- لکسوس (۴.۳)

اشتراک گذاری:
دیگران چه می‌خوانند

ارسال دیدگاه