دانلود فیلم خارجی رایگان

لاریجانی: بخشنامه اخیر رئیس​جمهور فاقد وجاهت حقوقی است

دسته بندي : سیاست
تاريخ : 6 می

یک هفته پس از آنکه رئیس​جمهور در بخشنامه​ای مکاتبات رئیس مجلس با دستگاه​های اجرایی را فاقد وجاهت

حقوقی خواند، رئیس​مجلس نیز این بخشنامهلاریجانی: بخشنامه اخیر رئیس​جمهور فاقد وجاهت حقوقی است, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر را فاقد وجاهت قانونی برشمرد.
به گزارش خبرآنلاین، محمود احمدی​نژاد در بخشنامه خود آورده بود: «نظرات رییس محترم مجلس شورای اسلامی محترم است، لیکن درج در روزنامه رسمی مجوز اجرا یا عدم اجرای مصوبات دولت در دستگاه های اجرایی قلمداد نمی گردد. بنابراین مکاتبات مذکور بر خلاف نص صریح قانون اساسی بوده و فاقد وجاهت حقوقی است و نمی​تواند مناط عمل باشد». {متن کامل این بخشنامه را اینجا مطالعه فرمایید}.
علی لاریجانی در نطق امروز صبح خود به این موضوع اشاره کرد و گفت: بر اساس اصل ۱۳۸ قانون اساسی تمامی تصویب‏نامه‏ها و آیین‏نامه‏های دولت و مصوبات کمیسیون​های مذکور در این اصل‏، ضمن ابلاغ برای اجرا به اطلاع رییس مجلس شورای اسلامی می‌رسد تا در صورتی که آنها را بر خلاف قوانین بیابد با ذکر دلیل برای تجدیدنظر به هیأت وزیران بفرستند.
رئیس مجلس با تاکید بر اینکه مصوبات دولت نباید با متن و روح قوانین تخالف داشته باشد و مرجع تشخیص آن بر اساس اصول ۸۵ و ۱۳۸ قانون اساسی، رئیس​مجلس است؛ ادامه داد: رئیس مجلس موارد تخلف از قانون را اعلام و پس از مدت مقرر در قانون ملغی الاثر می​باشد.
وی با تاکید بر روشن بودن این موضوع و اینکه جای هیچ ابهامی ندارد، متذکر شد: چنانچه دستگاهی اصرار به اجرای مصوبات خلاف قانون داشته باشد، متخلف شناخته شده و از سوی دیوان محاسبات و دیگر دستگاه​های نظارتی مورد پیگرد قانونی قرار می​گیرد.
لاریجانی با بیان اینکه مرجع مغایرت مصوبات مجلس با قانون اساسی و تفسیر این قانون شورای نگهبان است؛ بخشنامه اخیر رئیس​جمهور را فاقد وجاهت قانونی دانست و متذکر شد: مجلس مایل به این کشمکش​های حاشیه​ای نیست و وقت مسئولین باید مصروف حل مشکلات معیشتی مردم شود. از این رو تذکر به این مساله به دلیل آن بود که رویه غلطی در کشور ایجاد نشود و اداره کشور باید بر مبنای قانون باشد.

 

گردآورنده : گروه خبر گهر

 

منبع : خبر آنلاین

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي