قرص ملوکاست + موارد مصرف و عوارض ملوکاست

تاريخ : 7 جولای

قرص ملوکاست + موارد مصرف و عوارض ملوکاست

قرص ملوکاست + موارد مصرف و عوارض ملوکاست, جدید ۱۴۰۱ -❤️ گهر

آسم از بیماری‌های تنفسی است که سرفه‌های نسبتا شدیدی را به دنبال دارد. برای درمان این بیماری علاوه بر اسپری‌های مخصوصی که بیماران مبتلا به آسم از آن‌ها استفاده می‌کنند درمان‌های دارویی دیگری همچون قرص ملوکاست هم وجود دارد. در ادامه قصد داریم با این دارو بیشتر آشنا شویم.

قرص ملوکاست با نام مونته لوکاست (Montelukast) برای درمان طولانی مدت آسم و همچنین تسکین علایم رینیت آلرژیک به کار می‌رود. سردرد، سرگیجه، خستگی و ضعف برخی از عوارض مصرف قرص ملوکاست می‌باشد.
قرص ملوکاست + موارد مصرف و عوارض ملوکاست, جدید ۱۴۰۱ -❤️ گهر
نام ژنریک: مونته لوکاست
واحد: ۱۰ میلی گرمی
تعداد در هر بسته: ۶۰ عدد
شکل داروئی: خوراکی – قرص

آلرژی و منع مصرف:

در صورتیکه سابقه هر گونه واکنش غیرعادی یا آلرژیک به داروی مونته لوکاست دارید و همچنین در صورت داشتن  حساسیت به هر ماده دیگری مانند غذاها، مواد نگهدارنده یا رنگها، به پزشک خود اطلاع دهید

حاملگی:

در صورت بارداری یا قصد باردار شدن حتما قبل از مصرف این دارو باپزشک خود مشورت کنید. پزشک شما ارزیابی خواهد کرد که در حین بارداری آیا امکان مصرف این دارو وجود دارد یا خیر.

شیردهی:

ترشح این دارو در شیر مادر مشخص نشده است. اگر شما در حال حاضر شیر خود را به کودک میدهید یا تصمیم این کار را در آینده دارید، قبل از مصرف این دارو حتما با پزشک خود مشورت کنید.

قرص ملوکاست + موارد مصرف و عوارض ملوکاست

 قرص ملوکاست + موارد مصرف و عوارض ملوکاست, جدید ۱۴۰۱ -❤️ گهر

مصرف همراه با سایر داروها: 

اگر همزمان با این دارو، هر داروی بدون نسخه، گیاهی یا مکمل ویتامینی یا غذایی را مصرف می کنید به پزشک یا داروساز اطلاع دهید. مخصوصا مهم است که پزشک شما از مصرف داروهای ذیل اطلاع داشته باشد: فنوباربیتال، فنی توئین، ریفامپیسین.

سایر بیماریها:

حضور سایر بیماریها و مشکلات پزشکی می تواند مصرف مونته لوکاست را تحت تأثیر قرار دهد. مطمئن شوید که هر گونه مشکل پزشکی دیگر خود را به پزشک خود اطلاع دهید.

روش مصرف مناسب این دارو:

قرص ۱۰ میلی گرمی ملوکاست را میتوان همراه غذا یا بدون همراهی با غذا مصرف نمود و قرص جویدنی ۵ میلی گرمی ملوکاست نباید همراه غذا مصرف شود و باید حداقل یکساعت قبل یا ۲ ساعت بعد از غذا جویده شود.
اگر این دارو برای جلوگیری از آسم ناشی از ورزش در شما تجویز شده است، مصرف این دارو ۲ ساعت قبل از ورزش توصیه می شود مگر پزشک دستور دیگری داده باشد.
این دارو فقط یکبار در روز و طبق تجویز پزشک مصرف می شود.
حتی اگر هیچ علائمی ندارید یا اگر دچار یک حمله حاد آسم شدید، باز هم باید دارو را مصرف نمایید.
مطمئن شوید که دیگر فرآورده های دارویی که شامل ماده مؤثره مشابه یعنی مونته لوکاست هستند را مصرف نمی نمایید.
مصرف این دارو را تا هنگامی که پزشک تجویز نموده است، ادامه دهید.
دوز فراموش شده:
اگر مصرف یک دوز از دارو را فراموش کردید، از مصرف دوز فراموش شده منصرف شده و به رژیم منظم قبلی برگردید. هرگز برای جبران دوز فراموش شده، دوز دارو را دو برابر نکنید.
قرص ملوکاست + موارد مصرف و عوارض ملوکاست, جدید ۱۴۰۱ -❤️ گهر

قرص ملوکاست + موارد مصرف و عوارض ملوکاست

هشدار ها و احتیاطات:

اگر آسم یا تنفس شما بدتر شد، سریعا به پزشک خود اطلاع دهید.
این دارو برای درمان حملات حاد آسم نمی باشد لذا اگر حمله آسم اتفاق افتاد، دستوراتی که پزشک در این مورد به شما داده است را پیروی کنید. همیشه اسپری دارویی استنشاقی مربوطه را برای حملات حاد آسم با خود به همراه داشته باشید.
تمام بیمارانی که داروهای ضد آسم مصرف می کنند، باید آگاه باشند که اگر ترکیبی از علائم مانند: بیماری شبه آنفولانزا، کرخت یا سوزن سوزن شدن دستها یا پاها، بدتر شدن علائم ریوی ویا جوش رخ داد، حتما به پزشک خود اطلاع دهند.
اگر مصرف داروی آسپیرین (استیل سالیسیلیک اسید) یا داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (مانند ایبوپروفن، دیکلوفناک و …)، علائم آسم شما را بدتر میکند، در این صورت از مصرف داروهای ذکر شده خودداری کنید.
عوارض معینی (مانند سرگیجه و خواب آلودگی) که بسیار به ندرت با مصرف این دارو گزارش شده اند، ممکن است توانایی بعضی افراد را برای رانندگی یا استفاده از ماشین آلات تحت تأثیر قرار دهد.
قرص ۱۰ میلی گرمی ملوکاست دارای لاکتوز است لذا اگر پزشک به شما گفته است که عدم تحمل به بعضی از قندها دارید، قبل از مصرف این دارو به پزشک خود اطلاع دهید.
اگر فردیکه این دارو را مصرف میکند دارای بیماری فنیل کتونوری (یک بیماری نادر آنزیمی مادرزادی) است، باید این نکته مد نظر قرار گیرد که قرص جویدنی ۵ میلی گرمی ملوکاست حاوی آسپارتام می باشد که دارای  فنیل آلانین است.
در صورت بروز هر گونه تغییر خلق یا رفتار فورا به پزشک خود اطلاع دهید.
قرص ملوکاست + موارد مصرف و عوارض ملوکاست, جدید ۱۴۰۱ -❤️ گهر

عوارض جانبی:

هر دارو در کنار اثرات‌ مفید خود دارای یک سری اثرات ناخواسته می باشد. اگر چه‌ تمام این اثرات ناخواسته‌ در یک‌ فرد بروز نمی کند اما در صورت‌ بروز هر مشکلی به پزشک‌ خود مراجعه‌ کنید. عوارض‌ جانبی‌ این دارو با آگاهی‌ از آن‌ و مشورت‌ با پزشک‌ قابل‌ پیش‌بینی‌ و قابل‌ رفع‌ می‌باشد. به‌ خاطر داشته‌ باشید که‌ عوارض‌ داروها به‌ مراتب‌ کمتر از عوارض‌ عدم‌ مصرف‌ آنها می‌باشد.
دل درد و سردرد در مورد قرص ۱۰ میلی گرمی و سردرد در مورد قرص جویدنی ۵ میلی گرمی که این عوارض معمولا خفیف بوده اند.
بعضی از عوارض جانبی دیگر که در مواردی گزراش شده اند:
عفونت دستگاه تنفسی فوقانی، تب، گلودرد، سرفه، اسهال، عفونت گوش یا گوش درد، آنفولانزا، آب ریزش بینی، عفونت سینوس.

شرایط نگهداری:

در دمای کمتراز۳۰ درجه سانتیگراد، دور از نور و رطوبت و دور از دید و دسترس اطفال نگهداری شود.
آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي