دانلود فیلم خارجی رایگان

علل سرطان پوست و راه درمان آن

دسته بندي : 💊 سلامت,پوست و مو
تاريخ : 23 دسامبر

علل سرطان پوست و راه درمان آن

علل سرطان پوست و راه درمان آن, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

علل سرطان پوست و راه درمان آن

سرطان پوست ، نوعی سرطان است که با توجه به نوع سلول پوستی رخ می‌دهد و یکی از مهم‌ترین دلایلی که افراد به سرطان پوست مبتلا می‌شوند، قرار گرفتن در معرض پرتو فرابنفش خورشید است. علت اصلی سرطان‌های پوست تماس طولانی با نور خورشید است به ویژه اگر نورخورشید موجب آفتاب سوختگی و تاول شود.

سرطان پوست چند نوع است بطورمثال ضایعات پیش سرطانی، ضایعات پوستی‌ای هستند که سرطانی نیستند ولی باگذشت زمان سرطانی می‌شوند.

علت ایجاد سرطان پوست چیست

علاوه بر تماس طولانی با نور خورشید، تماس شغلی با برخی مواد شیمیایی مانند ذغال سنگ و آرسنیک نیز موجب سرطان پوست می‌شود. همچنین سرطان پوست ممکن است زمینه ارثی نیز داشته باشد.

نشانه‌های سرطان پوست

بنا به اطلاعات کمیته آموزش پرستاری و پزشکی بیمارستان فوق تخصصی پوست رازی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، سرطان پوست بیشتر شبیه لکه‌های معمولی پوستی است به همین دلیل هر ضایعه مزمن و غیرعادی باید موردتوجه قرار گیرد به ویژه هر تغییری در اندازه، رنگ، شکل یا ضخامت خال‌ها را باید تحت نظر داشت.

آفتاب سوختگی و نور آفتاب

آفتاب سوختگی و اشعه فرابنفش به سادگی می‌تواند به پوست صدمه بزند و این صدمه می‌تواند موجب سرطان پوست شود. به خاطر داشته باشید که سرطان پوست خیلی به کندی رخ می‌دهد؛ آفتاب سوختگی که در این هفته در شما ایجاد می‌شود ممکن است در ۲۰ سال بعد یا بیشتر، موجب ایجاد سرطان پوست شود.

وراثت

درصورتی که سابقه سرطان پوست در خانواده شما وجود دارد، شما احتمالا در معرض خطر بیشتری هستید.

محیط

محیط نیز یکی از عوامل زمینه ساز سرطان پوست است به آن معنا که هر چه در منطقه‌ای، ضخامت لایه ازون کمتر شود، میزان رسیدن پرتو فرابنفش به زمین و احتمال ابتلا به سرطان پوست بیشتر می‌شود.

عوامل مستعد کننده سرطان پوست

افراد زیر در معرض احتمال بیشتر ابتلا به سرطان پوست قرار دارند:

– افرادی که پوست سفید دارند یا رنگ چشم آن‌ها روشن است.

– افرادی که تعداد زیادی خال‌های بزرگ با اشکال نامنظم دارند.

– افرادی که در خانواده آن‌ها فرد یا افرادی سابقه سرطان پوست داشته‌اند.

– افرادی که سابقه مواجهه طولانی با نور شدید آفتاب یا سابقه آفتاب سوختگی شدید دارند.

– افرادی که در مکان‌هایی با ارتفاع زیاد زندگی می‌کنند و بیشتر سال تابش آفتاب دارند.

– افرادی که به هر علتی، پرتودرمانی شده‌اند.

کاهش خطرات سرطان پوست

آفتاب سوختگی شدید می‌تواند خطر سرطان پوست را به میزان ۵۰ درصد افزایش دهد بنابراین باید کمتر در معرض تابش نور خورشید قرار گرفت به ویژه در اواسط روز و بین ساعات ۱۰ صبح و ۳ بعدازظهر، تابش پرتوهای خورشید شدید‌تر است. متخصصان توصیه می‌کنند برای مواجهه کمتر با نور خورشید از کرم‌های ضد آفتاب حداقل با فاکتور محافظتی ۱۵ یا بیشتر -در مناطقی از بدن که در معرض نور خورشید است-، استفاده شود. استفاده از عینک آفتابی مناسب و لباس‌های مناسب که بیشتر سطح بدن را محافظت کنند نیز می‌توانند بدن را از نور ماوراء بنفش حفظ کند.

برای حفاظت در برابر اشعه خورشید، لباس‌هایی که رنگ روشن دارند مناسب‌تر هستند؛ کلاه‌های لبه دار که هم بر صورت و هم بر پشت گردن شما سایه می‌اندازند، پوشش‌های خوبی هستند. درصورتی که تغییری در پوست ایجاد یا خال‌ها دچار تغییراتی شدند یا زخمی ایجاد شد که بهبودی و ترمیم خوبی نداشت حتما در اولین فرصت باید به پزشک مراجعه کرد.

افراد باید هنگام شنا مراقب پوست بدن خود باشند زیرا حتی در زیرآب نیز می‌توان دچار آفتاب سوختگی شد.

متخصصان به مردم توصیه می‌کنند برای پیشگیری از ابتلا به سرطان پوست، از سبزی و میوه‌ها به مقدار زیاد استفاده کرده؛ مصرف سیگار و مواد مخدر را کنار گذاشته؛ مواد غذایی تازه مصرف کرده و از مصرف اشکال دودی، شور و ترشی مواد غذایی خودداری کنند.

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي