عدم رضایت زوج ها از روابط جنسی شان

تاريخ : 24 دسامبر

در زندگی های زناشویی امروزه خیلی ازو زوج ها هستند که از روابط جنسی شان رضایت ندارند و در خیلی موارد این عامل باعث جدایی آنها شده

عدم رضایت زوج ها از روابط جنسی شان, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

روزنامه شهروند: فقر، اعتیاد، افزایش توقعات جامعه؛ حالا چندسالی می‌شود که هرجا بحث از افزایش طلاق در ایران می‌شود، اینها جزو اصلی‌ترین موضوعاتی است که به‌عنوان دلایل زیاد شدن روز‌به‌روز طلاق در کشور اعلام می‌شود.

هرچند در سال‌های گذشته بعضی از کارشناسان اجتماعی یک موضوع دیگر را هم در افزایش تعداد طلاق‌ها در ایران موثر می‌دانند، اما تا به حال کمتر پیش آمده که مسئولان کشور آن هم در یک کنگره تخصصی از تأثیر بی‌برو و برگرد یک دلیل بر میل زن و شوهرهای ایرانی برای تمام کردن زندگی مشترکشان بگویند: مسائل جنسی.  دیروز کنگره «خانواده و سلامت جنسی» برگزار شد و این‌بار علاوه بر جامعه‌شناسان و متخصصان خانواده، از مسئولان شهرداری تا وزارت بهداشت و علوم به این کنگره آمدند تا از تأثیر مسائل جنسی بر سلامت خانواده بگویند.

«کاظم فروتن»، رئیس ششمین کنگره خانواده و سلامت جنسی یکی از سخنرانان این کنگره بود. او در سخنانش از لزوم آشنایی قضات با اختلال‌های جنسی گفت و نیاز به تربیت سکسولوژیست‌های آشنا به فرهنگ و دین:  «آشنایی قضات با علل پنهان اختلافات خانوادگی و اختلال‌های جنسی می‌تواند آنها را در راهنمایی زوجین برای طلاق کمک کند. از طرف دیگر ما باید سکسولوژیست مبتنی بر آموزه‌های دینی و فرهنگی خود تربیت کنیم.»

او گفت: «همان‌طور که می‌دانیم نهاد خانواده به‌عنوان بستر مهرورزی زن و شوهر و مکانی امن برای تربیت فرزندان جایگاه محوری دارد. در محیط آرام و سالم خانواده است که زن و شوهر با امید و نشاط برای زندگی بهتر تلاش می‌کنند و فرزندان می‌توانند از لحاظ ساختار عاطفی و روانی سالم تربیت شوند. از این رو لازم است در همه طرح‌هایی که در کشور برای رشد و سلامت جامعه درحال برنامه‌ریزی یا در دست اقدام است، خانواده به‌عنوان مبنا مورد توجه قرار گیرد. ن

جات از نابهنجاری‌های فرهنگی و اجتماعی سخت‌‌تر از پیشگیری‌های مدبرانه است و پیشرفت‌های علمی و سیاسی کشور نباید ما را از توجه به مشکلات اجتماعی غافل کند. بنابراین ما باید سکسولوژیست مبتنی بر آموزه‌های دینی و فرهنگی خود تربیت کنیم زیرا اسلام همان‌طور که به اقتصاد، سیاست، آخرت و معاد توجه دارد به اخلاق جنسی و سلامت جنسی هم توجه دارد و با صراحت راهکارهای خود را برای ارضای صحیح نیازهای جنسی بشر مطرح کرده است.»

او گفت: «معتقدم بسیاری از اختلافات و نزاع‌های خانوادگی و اکثر قریب به اتفاق سردی‌های زنان در زندگی مشترک و متاسفانه گاهی رفتارهای غیراخلاقی زنان و مردان متأهل در خارج از خانواده ناشی از توجه نکردن به موارد مهمی مانند تناسب طرفین در ازدواج، درک صحیح زوجین از تفاوت‌های ذاتی زن و مرد، آموزش چگونگی توجه به نیازهای جنسی و عاطفی یکدیگر، آشنایی با نحوه گفتمان و چگونگی مدیریت اختلاف‌هاست.

باید آموزش مسائل مورد نیاز جامعه را با مراعات عفت و اخلاق، شجاعت و قاطعیت و همچنین ادبیات مناسب و در چارچوب شرع اسلام اجرا کرد. ورود به بحث مسائل جنسی و مسائل آسیب‌شناسی در رفتار جنسی مسأله فوق‌العاده حساس و ظریفی است که بی‌مبالاتی در آن می‌تواند موجب شیوع بی‌عفتی و هتک حیا در جامعه شود و ممکن است به نام آموزش جنسی به سمت آموزش‌هایی برویم که حاصلی جز نشر و اشاعه فحشا نداشته باشد.»

فروتن در توضیح بیشتر گفت: «ما منکر وجود بعضی رفتارهای ناسالم در جامعه نیستیم ولی آیا باید آن را به رسمیت شناخت؟ در حالی که باید خودباوری دینی و ملی در مسائل جنسی داشته باشیم و در برنامه‌ریزی‌هایی که با هدف اصلاح ناهنجاری‌های موجود در روابط جنسی جامعه صورت می‌پذیرد با دقت به همه جوانب دینی، اخلاقی، اجتماعی، فرهنگی، تربیتی، روان‌شناختی و پزشکی توجه کنیم و آن را در حد یک بیماری یا امر خلاف بهداشت عمومی کاهش ندهیم زیرا ما معتقدیم ضمن توجه به ارزش‌های اخلاقی باید حقوق جنسی انسان‌ها در قالب حقوق بشر اسلامی که جز به سعادت واقعی انسان‌ها به چیز دیگری نمی‌اندیشد، تعریف شود.»

او با خطاب قرار دادن مدیران کشور ادامه داد: «سیاستگذاران و مدیران کشور لازم است برای رفع اختلال‌های جنسی، عاطفی و رفتاری و به منظور کاهش طلاق ناشی از این اختلال‌ها کلینیک‌های سلامت خانواده را در استان‌ها راه‌اندازی کنند؛ موضوعی که تحت عنوان کلینیک‌های سلامت جنسی در برنامه وزارت بهداشت قرار دارد. هر چند این کلینیک‌ها باید بتوانند انحرافات جنسی را نیز درمان کنند ولی ضروری است جایگاه رسمی خانواده به‌عنوان محور اصلی آن مورد توجه قرار گیرد.»

رئیس ششمین کنگره خانواده و سلامت جنسی گفت: «معتقدیم چه به دلایل ابعاد فرهنگی و اجتماعی و چه به دلایل نگرش جامعه به مسائل جنسی و عاطفی در کانون خانواده راه‌اندازی چنین کلینیک‌هایی تحت عنوان کلینیک‌های سلامت خانواده لازم است مورد عنایت مسئولان وزارت بهداشت قرار گیرد و از ارزیابی و کنترل دایم این مراکز غفلت نورزند.

ما برای این کلینیک‌ها باید افرادی عالم، امین و متعهد که بتوانند در جریان مهم‌ترین و محرمانه‌ترین رفتارهای انسانی قرار گیرند، تربیت کنیم و آموزش دهیم. افرادی که بتوانند جنبه‌های پزشکی و روانشناختی موضوع را با جنبه‌های فرهنگی و اخلاقی درآمیزند و روش صحیح درمان را به خانواده‌ها ارایه دهند.»  فروتن ادامه داد: «آشنایی قضات با علل پنهان اختلافات خانوادگی و اختلال‌های جنسی می‌تواند آنها را در راهنمایی سریع زوجینی که برای طلاق به مراجع قضائی مراجعه می‌کنند، کمک کند.

همچنین پیشنهاد می‌شود مراجع قضائی برای زوجینی که دارای فرزند هستند و به هر دلیلی برای طلاق مراجعه می‌کنند و حکم طلاق قطعی شده است قبل از اجرای حکم، زن و شوهر و به عبارتی پدر و مادر را موظف کنند که در دوره آموزش اجباری رفتار با فرزند پس از طلاق شرکت کنند زیرا چنین آموزش‌هایی موجب می‌شود تا فرزند طلاق هیچ‌گاه خود را تنها نبیند و اعتماد به نفس او کمتر خدشه پیدا کند و آسیب‌های روانی فردی و اجتماعی فرزند در حداقل باقی بماند.»  «میثم امرودی»، معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران یکی دیگر از سخنرانان این کنگره بود. او گفت که سلامت جنسی از بسیاری از آسیب‌ها جلوگیری می‌کند و می‌تواند راهکاری موثر برای کاهش طلاق در هر جامعه‌ای باشد: «ما امروز با جامعه‌ای مواجهیم که توسعه شبکه‌های اجتماعی و بعضا استفاده‌های نامتعارف و غیراخلاقی از این شبکه‌ها اخلاق را در معرض خطر قرار داده و اگر خانواده درخصوص سلامت جنسی آموزش‌های لازم را ببیند، قطعا آسیب‌پذیر نخواهد بود. مصایبی چون توسعه شبکه‌های مجازی غیرمتعارف و غیرانسانی، توسعه اباحه‌گری بین جوانان، مادی دیدن انسان‌ها، کم شدن رابطه لاهوتی بین افراد و سست شدن تعلق و تعهد به ازدواج، همگی ناشی از عدم آموزش‌های لازم در خانواده است.»

در ادامه این کنگره «سمانه زمانی»، مدیرکل سلامت شهرداری تهران گفت درحال حاضر مجموعه مراکز مشاوره در ۳۷۴ محله تهران برقرار است و یکی از نکاتی که از سوی شهروندان در این مراکز عنوان شده مسائل جنسی است: «بر این اساس همایش علمی خانواده و سلامت جنسی برگزار شده تا رویکردها در این زمینه مشخص شود و بتوانیم آموزش لازم را داشته باشیم. امیدواریم نتایج این همایش بتواند برای شهروندان در محلات شهر تهران موثر باشد و در آینده دوره‌های تخصصی‌تری در این زمینه برگزار کنیم.»

«روشن»، معاون حقوقی وزارت علوم یکی دیگر از سخنرانان این کنگره بود. او گفت که چاره‌جویی درخصوص مسائل جنسی در خانواده منجر به کاهش طلاق می‌شود: «ما باید از دستاوردهای روز بشری و احکام شرع برای پاسخگویی به موضوعات جدید چون لقاح مصنوعی و مسائلی از این دست استفاده کنیم.»  او با بیان این‌که متاسفانه هنوز محققان ما به تصمیم جامعی درخصوص بحث آموزش‌های جنسی نرسیده‌اند، گفت:  «واقعیت این است که فقدان روابط جنسی بین زوجین زمینه‌ساز بسیاری از مشکلات است. متاسفانه در گذشته رویکرد قالب بر مسائل جنسی بیشتر مردانه بود درحالی‌که حقوق جنسی حقوقی طرفینی است.

وزارت علوم با تمام توان از این اقدام شهرداری تهران استقبال می‌کند چرا که این کنگره معطوف به حل مسأله در حوزه خانواده است.»

«علی‌اکبر سیاری» معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم به‌عنوان یکی از سخنرانان این کنگره با بیان این‌که وزارت بهداشت تلاش می‌کند تا بعد عقلانی تشکیل خانواده را تقویت کند، گفت: «ما به‌طور جد دغدغه آسیب‌های اجتماعی را داریم چرا که یکی از ابعاد سلامت برخورداری از رفاه اجتماعی و روانی است. به عبارت دیگر منظور ما از سلامت تنها سلامت جسمی نیست ما دغدغه فقر، اعتیاد، خشونت، طلاق، کودک‌آزاری، همسرآزاری و ایدز را داریم. تمامی اینها عواملی هستند که سلامت فردی و اجتماعی جامعه را تهدید می‌کنند و می‌توانند به فاجعه منجر شوند.» به گفته او «مطالعه‌ای روی ۴٠٠ خانواده انجام شده که ۶٣‌درصد زوجین ذکر کرده‌اند از روابط جنسی‌شان عدم رضایت دارند. وزارت بهداشت در این رابطه چند کار انجام می‌دهد که آموزش‌های قبل و ضمن ازدواج یکی از آنها است.»

 

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي