عبور قیمت دلار از مرز ۳۵۸۰ تومان

دسته بندي : اقتصاد,⭐ اخبار
تاريخ : 4 بهمن
سرانجام فنر فشرده شده بازار از رها شد و قیمت دلار به یكباره از مرز ۳۵۸۰ تومان در آخرین ساعات معامله روز گذشته عبور كرد. تداوم قیمت گذاری از سوی مرکز مبادلات و عدم تزریق ارز مورد نیاز به بازار از عوامل اصلی افزایش قیمت دلار طی روزهای گذشته بوده است.

به گزارش ایلنا،در حالی که طی روزهای گذشته هجمه رسانه ای بر علیه رئیس کل بانک مرکزی از سوی برخی رسانه های منتصب به دولت مبنی بر بازنشستگی، برکناری و انفصال از خدمات دولتی مطرح شده بود بازار ارز یک باره با افزایش ناگهانی مواجه شد.

به گفته بسیاری از فعالان بازار جو روانی ناشی از این موضوع باعث شد تا نرخ دلار همچون آتش زیر خاکستر به صورت ناگهانی شعله ور شده و قیمت آن با افزایش مواجه شود.

صرافان هنوز مرکز مبادلات ارزی را به عنوان معیار قیمت گذاری به رسمیت نمی شناسند و عدم شناور شدن قیمت ارز را عامل اصلی افزایش قیمت آن طی روزهای گذشته عنوان می كنند.

بهنام اسفندیاری یکی از صرافان واقع در خیابان حوالی جمهوری معتقد است شایعه باعث شده تا هراز گاهی بازار ارز تحت شعاع گرفته شود و مردم به این بازار هجوم آورند.

به گفته وی این امر باعث می شود که افزایش تقاضا بیشتر از عرضه خود را نمایان کند و به همین علت در طی روزهای گذشته شاهد افزایش قیمت دلار در بازار بوده ایم.

اسفندیاری تاکید کرد: البته نباید این موضوع را نادیده گرفت تا زمانی که بازار از روند سیستمی برخوردار نباشد نباید امیدوار به آرامش همیشگی در بازار باشیم.

کلاهی یکی دیگر از صرافان بازار ارز تهران بر شناور شدن قیمت دلار تاکید دارد و براین عقیده است که تا زمانی که قیمت دلار فضای امنیتی به خود بگیرد و همچنین دخالت های بی وقفه بانک مرکزی ادامه داشته باشد نباید انتظار داشت که بازار ارز به ثبات برسد.

کلاهی می گوید بازار ارز مانند یک فنر فشرده شده است که اگر آن را به حال خود رها نکرده باشیم و مکانیزم بازار در آن دخالت نداده شود هیچ رنگ آرامش به خود نخواهد گرفت.

وی با این جمله بر این نکته تاکید می کند که بازار ارز باید از فضای دولتی خارج شود و کنترل و مدیریت آن به دست فعالان بازار به صورت سیستماتیک داده شود.

اما در عین حال عباس شرفی یکی از فعالان بازار صرافی نکته جالبی را بیان می کند و بر این عقیده است که عوامل مهم خارجی نیز در افزایش قیمت دلار و سایر ارزها تاثیرگذار هستند.

به گفته وی از آن جمله می توان به این نکته اشاره کرد که زمانی که همه رسانه ها، دولت، مردم و اقتصاد کشور حول محور یک ارز متمرکز شود به تبع رسانه های خارجی و دشمنان این نظام بر روی این موضوع زوم کرده و باعث می شود که قیمت دلار به یک باره با افزایش مواجه شود.

این درحالی است که عباس شرفی در پاسخ به این سوال که مرجع قیمت گذاری برای صرافان بازار از بین کانون صرافان،مرکز مبادلات و بازار کدامیک باشد اظهار داشت: به اعتقاد من کانون صرافان باید در این زمینه فعال باشد چراکه مرکز مبادلات یک نهاد دولتی است و همچنین بازار نیز تابع احساسات روانی ناشی از تحولات اقتصادی کشور است.

میترا ذرین قلم در این باره نظر جالبی دارد و بر این اعتقاد است که بازار نبض تپنده تعیین قیمت ارز است و کانون صرافان تنها ضوابط را باید تعیین کند و مرکز مبادلات هم که یک نهاد دولتی است تنها به ثبت سفارشات کالاها اقدام کند.

بسیاری از فعالان بازار بر این اعتقادند که برای ساماندهی بازار ارز تنها و تنها خارج شدن از فضای امنیتی که دولت در آن ایجاد کرده است راه حل نهایی است.

 گردآوری: گروه خبرگهر
آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي