مطالب پيشنهادي

طنز/ فوت و فن حضور و برگزیده شدن در جشنواره شعر فجر

دسته بندي : جنگ نرم
تاريخ : 10 اسفند
بازديد : 364


طنز/ فوت و فن حضور و برگزیده شدن در جشنواره شعر فجر, جدید 1400 -گهرطنز/ فوت و فن حضور و برگزیده شدن در جشنواره شعر فجر
طنز/ فوت و فن حضور و برگزیده شدن در جشنواره شعر فجر, جدید 1400 -گهر


طنز – اسماعیل امینی در تهران امروز نوشت:
جشنواره شعر، چیز خیلی خوبی است و یکی از الطاف نهانی است که شاعران برگزیده را و داوران را و مدیران را و کارمندان را و مسئولان خرید جایزه‌ها را و هتلداران را و آژانس‌های مسافرتی را و خیلی‌های دیگر را خوشحال می‌کند و البته شاعران نابرگزیده را غمگین و عصبانی می‌کند و این هم خیلی خوب است، چون شاعر غمگین و عصبانی می‌تواند شعرهای جالب بگوید. اما فوت و فن شرکت در جشنواره شعر:

۱ – پیش از شرکت در جشنواره بکوشید اعضای هیات داوری را شناسایی کنید.

۲ – از میان شعرهاتان آن شعری را به جشنواره بفرستید که باب میل داوران و بلکه مسئولان جشنواره باشد چون به هر حال علف باید به دهان… نه! ببخشید این تمثیل مناسبی نیست، چون شعر که علف نیست و داوران هم البته فقط داور شعرند. شاید این یکی مناسب‌تر باشد که بگوییم: مرا چیزی باید گفت که امیر را خوش‌آید نه بادنجان را!

۳ – پس از ارسال شعر با داوران تماس بگیرید و شعرتان را برای ایشان بخوانید و نظرشان را بپرسید و به شیوه مدیران کلان، مکالمات را یواشکی ضبط کنید.

تبصره: البته لازم نیست بگویید که شعر را برای جشنواره فرستاده‌اید و لابد عقل‌تان آنقدر می‌رسد که نگویید چون شما داور هستید برای تان شعر می‌خوانم.

۴ – اگر چند ماه پیش از جشنواره، داوران را شناسایی کنید بهتر است، چون با شرکت در محافل ایشان می‌توانید، لابی‌های مورد نیاز را ایجاد کنید.

۵ – اگر در جشنواره‌های روشنفکری و جایزه‌های خصوصی شعر شرکت می‌کنید، رمز توفیق این است که با داوران تعامل اقتصادی و فرهنگی کنید، مثلا از انتشارات ایشان چند وانت کتاب بخرید یا داوران را برای سفرهای سیاحتی به ویژه سفرهای خارجی دعوت کنید یا چندین مقاله و مصاحبه در فضائل و مناقب روشنفکری و روشنفکران پیشتاز (یعنی همان داوران جایزه خصوصی)فراهم کنید.

۶ – وقتی نتایج اعلام شد، اگر نفر اول بودید اعلام کنید که جشنواره خوب است و داوری خوب است و شعر خوب است و جایزه دولتی خوب است و جایزه خصوصی خوب است.

تبصره: از میان دو جمله آخر فقط یکی را انتخاب کنید، این را که لابد عقل‌تان قد می‌دهد.

۷ – وای! وای! وای بر داوران! وای بر شعر! وای برجایزه دولتی! لعنت بر جایزه روشنفکری! مرگ بر برگزیدگان! یعنی این همه داور و منتقد ادبی تشخیص نداده‌اند که شما بهترین شاعر کشور هستید؟ شما شایسته آن جایزه وسوسه‌انگیزید؟ شما بدهکاری دارید؟ شما این دم عیدی خرج دارید؟

۸ – تا می‌توانید، برگزیدگان را و پس از آن داوران را مسخره کنید! اصلا همه چیز مسخره است وقتی که شما را اول نکرده‌اند، شعر مسخره است، روزگار مسخره است، داوری و جایزه مسخره است، هر چند وسوسه‌انگیز است و این دم عیدی خیلی لازم است.

۹ – شما که نمی‌خواستید در جشنواره شرکت کنید، دوستان اصرار کردند! اصلا قصدتان این بود که نشان بدهید این جشنواره‌ها، چه خصوصی چه دولتی همه شان مثل هم هستند و کسی قدر شعر را نمی‌داند و کسی شعر را نمی‌شناسد و کسی شاعر خوب را نمی‌شناسد و کسی نمی‌داند که شاعر خوب این دم عیدی خیلی خرج دارد.

۶۰۶۰

طنز/ فوت و فن حضور و برگزیده شدن در جشنواره شعر فجر, جدید 1400 -گهر
  دانلود

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي