Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
X بستن تبلیغات
مطالب پيشنهادي

صبح‌ها چطور کش بیاییم؟

دسته بندي : اخبار پزشکی,سلامت
تاريخ : ۱۶ تیر
بازديد : 629

make your bedroom 379 0 صبح‌ها چطور كش بیاییم؟

 

سلامت نیوز: شروع روز برایتان ساده است یا سخت؟ بیشتر انسان‌ها روز را سخت شروع می‌کنند، از خواب ناز بیدار شدن و آماده شدن و رفتن به محل کار و درس و حتی خانه‌داری کار ساده‌ای نیست، برای همین اکثر انسان‌ها به سختی و با خستگی روز را شروع می‌کنند و ادامه می‌دهند اما شما می‌توانید روز را خوب شروع کنید؛ حالا انتخاب با شماست.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از برترین ها؛یکی از راه‌های خوب شروع کردن روز این است که بدنتان را آماده کنید و شاید بهترین راه برای رسیدن به این هدف در شروع روز انجام حرکات کششی است. زمانی که صبح‌ها را با حرکات کششی صحیح شروع کنید، جسم و ذهنتان را آماده می‌کنید و درواقع به بدنتان حالت سلامت می‌دهید. این حرکات تنها چنددقیقه وقت شما را می‌گیرد؛ اما واقعا این حرکات باعث افزایش کیفیت زندگی شما و سالم‌تر شدن جسم و روح شما می‌شود؟

  چرا کشش،چرا صبح؟

زمانی که خوابید‌ه‌اید بدن شما ممکن است سفت شود و حالت خشک و غیرمنعطف پیدا کند. زمانی‌که خواب هستید، وقتی به مراحل ۳ و۴ خواب می‌رسید (که معادل خواب عمیق است) جریان خون مغز شما کاهش می‌یابد، این یعنی اینکه میزان خونی که می‌تواند به عضلات شما برسد، افزایش پیدا می‌کند. در جریان خواب عضلات شما در حالت بازسازی،‌ ترمیم و رشد هستند. درحالت خواب حرکت عضلات کم می‌شود و شما در حالت استراحت مطلق هستید.زمانی که صبح بیدار می‌شوید، بدنتان به‌طور معمول به کش آمدن احتیاج دارد. دلایل متعددی وجود دارد که لازم است شما چند دقیقه از وقت هر روزتان را به انجام حرکات کششی هدفمند اختصاص دهید.

بخوانید :   نکات مهم در مورد نگهداری سالاد الویه

صبح بخیر به زبان کششی

یکی از مهم‌ترین حسن‌های حرکات کششی این است که هر فردی، با هر سطح آمادگی جسمانی و هر سن، می‌تواند آنها را انجام دهد. درضمن این حرکت‌ها نیازی به وسایل و ابزار خاصی ندارند و انجام آنها فقط به شما و بدن شما نیاز دارد اما چه حرکات کششی‌ای را باید انجام دهید؟

در زیر یک حرکت ترکیبی کششی را به شما ارائه می‌دهیم که با عنوان «کشش صبح بخیر» شهرتی جهانی دارد:

کنار تخت بایستید و پاهایتان را به اندازه عرض شانه‌ها باز ‌کنید.

دست‌هایتان را به هم قفل کنید، یعنی انگشتان‌تان را هم به هم قفل کنید و آنها را به حالت کشیده در جلوی بدنتان قرار دهید، به گونه‌ای که کف دست‌ها به سمت شما باشد.

درحالی که دست‌هایتان را به سمت بالا می‌برید و می‌کشید حرکت دم عمیق را انجام دهید، در این حالت کف دست‌هایتان باید به سمت بالا باشد.

درحالی که دست‌ها را به آرامی به سمت چپ بدن می‌برید شروع به بازدم کنید، بازدم را تا زمانی که تاحد ممکن دست‌ها و بدنتان را به سمت چپ خم کرده‌اید، ادامه دهید.

درحالی که به سمت وسط بازمی‌گردید حرکت دم را انجام دهید.

حالا این حرکت را در سمت راست انجام دهید.

درنهایت هر حرکت در هر سمت را برای ۵بار انجام دهید.

بهتر است روزتان را اینگونه شروع کنید

فواید انجام این حرکات کششی در صبح‌ها:

۱- با انجام حرکات کششی جریان خون عضلات و مغز شما افزایش مییابد و درنتیجه انرژی فیزیکی و انرژی ذهنی شما بیشتر می‌شود. آیا این بهترین شروع برای یک روز نیست؟

بخوانید :   قرص دپاکین کرونو ، عوارض و موارد مصرف قرص دپاکین کرونو

۲- با انجام این حرکات کششی احتمال اینکه خواب‌آلود و خسته باشید، کمتر است.

۳- با انجام این حرکات کششی انعطاف بدنی شما افزایش پیدا می‌کند. درواقع با انجام مستمر و هدفمند این حرکات شما آرام‌آرام تبدیل به یک ورزشکار واقعی  می‌شوید.

۴- شما با انجام این حرکات بدنتان را برای فعالیت‌های طی روز آماده می‌کنید. اینگونه از احتمال بروز گرفتگی عضلات جلوگیری می‌کنید و احتمال آسیب به عضلات و مفاصل خودتان طی روز را هم پایین می‌آورید. همه اینها دلایلی است که شما را متقاعد می‌کند از همین فردا برنامه حرکات کششی را در برنامه روزانه‌تان بگذارید.

قوزپشت نشوید

این حرکت را «کشش کول» یا «کشش کتف» می‌نامند و می‌تواند بدن شما را در آغاز صبح از حالت رخوت دربیاورد. اسم این حرکت شاید یادآور «گوژپشت نتردام» اثر معروف ویکتورهوگو باشداما مطمئن باشید این حرکت برای شما لذت‌بخش خواهد بود.

این حرکت را اینگونه انجام دهید:

روی لبه تخت‌تان بنشینید، کف پاهایتان باید روی زمین باشد.

به جلو خم شوید، به‌گونه‌ای که کف دست‌هایتان کنار پاهایتان قرار بگیرد.

درحالی که در همان حالت هستید پشت خودتان را به حالت قوز دربیاورید و ۱۰ثانیه در همان حالت بمانید.

این حرکت را ۵ بار تکرار کنید.

  وقتی گردن و شانه‌هایتان دیگر سفت نیستند

سومین حرکت کششی صبحگاهی حرکتی است که خستگی و گرفتگی و سفتی عضلات و مفاصل را در ناحیه گردن و شانه‌ها از بین می‌برد؛ با این حرکت احساس شور و نشاط زیادی خواهید کرد.  این حرکت را که حرکت «کشش گردن و شانه» نامیده می‌شود، این‌گونه انجام دهید:

بخوانید :   درمان زنبورزدگي + راههای درمان نیش زنبور

در حالت نشسته به حالت صاف روی لبه تخت یا صندلی بنشینید.

سرتان را بچرخانید به‌گونه‌ای که گوش چپ شما در بالای شانه چپتان قرار گیرد.

برای ۲۰ ثانیه سرتان را در این حالت نگه‌دارید.

این حرکت را در سمت راست تکرار کنید.

برای یک دقیقه به بدنتان استراحت دهید و سپس شانه‌هایتان را به سمت بالا ببرید تا به گوش‌هایتان نزدیک شوند، سپس آنها را در همین حالت نگاه  دارید.

بعد از چندثانیه شانه‌هایتان را کاملا بیندازید و سعی کنید در حالت افتادگی کامل باشند، سپس دوباره آنها را به سمت بالا ببرید.

هرحرکت را برای سه بار انجام دهید.

یادتان باشد در انجام این حرکت نباید حرکت‌های انفجاری انجام دهید یا فشار بیش از حد به سر و گردنتان وارد کنید.

  روی بدنتان سرمایه‌گذاری کنید

انجام تمام این حرکت‌های کششی تنها به چند دقیقه وقت نیاز دارد. شاید صبح‌ها عجله داشته باشید یا حس کنید انرژی لازم برای انجام این حرکات را ندارید اما بدانید چنددقیقه زمان گذاشتن برای انجام این کشش ساده هم به شما انرژی می‌دهد، هم شما را سرحال می‌کند و هم فواید سلامت زیادی دارد. این زمانی که روی بدن خودتان سرمایه‌گذاری می‌کنید   بعدا هم نفع جسمی و هم نفع روحی به شما خواهد رساند. پس انجام این حرکات را در برنامه هرروز خودتان بگنجانید.

 

گردآوری: گروه سلامت گــهــر

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي