دانلود فیلم خارجی رایگان

شناخت نشانه های اضطراب در کودکان

دسته بندي : خانواده,سبک زندگی
تاريخ : 7 دسامبر

اضطراب در کودکان یکی از متداول ترین مشکلات دوران کودکی است. برای پی بردن به استرس و اضطراب در کودکان نیازی به دقت زیاد نیست، برخی به دلیل خلق و خوی ذاتی خود و یا شرایط زندگی و یا به دلیل روش تربیتی کم و بیش طاقت فرسا برای همه عمر مضطرب می مانند. اضطراب در کودکان باعث بروز مشکلات رفتاری از ساده و معمولی تا روان رنجوری است که تاثیرات منفی بر کودک می گذارد. در ادامه مطلب شما را با نشانه های اضطراب در کودکان آشنا خواهیم کرد.

شناخت نشانه های اضطراب در کودکان

شناخت نشانه های اضطراب در کودکان, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

علائم مشترک استرس و اضطراب، عبارتند از:

_رفتاری یا عاطفی

_سختی در تمرکز

_تغییرات رفتاری مثل تغییر مداوم خلق و خو، پرخاش گری، اعصاب ضعیف، یا چسبندگی

نشانه های رایج اضطراب در کودکان

_ترس (ترس از تاریکی، تنها بودن، یا غریبه ها)

_رشد یک عادت عصبی، از قبیل خوردن ناخن،

_خارج شدن از خانواده یا دوستان

_امتناع از رفتن به مدرسه

_ به دردسر افتادن در مدرسه

_جمع کردن چیزهای غیر عادی و بی ارزش

شناخت نشانه های اضطراب در کودکان, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

اضطراب در کودکان چگونه خود را نشان می دهد؟

_کاهش یا افزایش اشتها

_شکایت از درد معده و یا سردرد

_شب ادراری

_مشکلات خواب یا کابوس

علایم فیزیکی دیگر:

این علائم معمولاً قبل و بعد از فعالیت های خاص رخ می دهند و همچنین علائم فیزیکی، مانند درد، تب، خارش یا اسهال وجود دارد که می تواند نشانه یک مشکل پزشکی باشد.

شناخت نشانه های اضطراب در کودکان, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

علل شایع استرس و اضطراب کودکان:

منشا اضطراب و استرس در کودکان می تواند یک چیز خارجی مثل مشکل در مدرسه، تغییر در خانواده یا تعارض با یک دوست باشد. احساسات نگرانی هم چنین می تواند ناشی از احساسات و فشارهای داخلی کودک مانند خواستن مدرسه برای خوب انجام دادن تکالیف یا کنار آمدن با هم سن و سالان باشد.

برخی دلایل مشترک استرس در کودکان عبارتند از:

تغییرات بزرگ در خانواده

تغییرات عمده زندگی می توانند منجر به استرس در کودکان شود، مانند طلاق، مرگ در خانواده، جا به جایی، یا تولد یک خواهر یا برادر جدید.

این تغییرات ارتعاشی می تواند دنیای کودک شما را تغییر دهد. تغییرات اساسی زندگی می تواند حس امنیت کودک شما را متزلزل کند و منجر به سردرگمی و اضطراب او شود. برای مثال، یک خواهر یا برادر جدید می تواند باعث شود که کودک احساس خطر کرده و احساس حسادت کند. مرگ در خانواده می تواند ترس و اندوه را ایجاد کند و ممکن است موجب ترس از مرگ شود.

شناخت نشانه های اضطراب در کودکان, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

چرا اضطراب در کودکان شکل می گیرد؟

بی ثباتی والدین:

پول و نگرانی های شغلی، آشفتگی خانوادگی و هیجان والدین می تواند منجر به احساس ناتوانی شدیدی برای کودکان شود که ممکن است احساس کنند که می خواهند کمک کنند، اما نمی توانند کاری انجام دهند.

برنامه های بیش از حد و شلوغ:

حرکت مداوم از یک فعالیت به یک فعالیت دیگر می تواند باعث ایجاد استرس زیادی برای کودکانی شود که معمولاً هر بار به استراحت نیاز دارند.

شناخت نشانه های اضطراب در کودکان, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

دلیل اینکه کودکان اضطراب می گیرند چیست؟

فشار آکادمیک:

بسیاری از کودکان در مورد تمایل به خوب انجام دادن تکالیف در مدرسه ابراز نگرانی می کنند. فشار تحصیلی به ویژه در افرادی که از اشتباه کردن می ترسند چیزی خوب نباشند، اما رایج است.

محبوبیت:

برای دانش آموزان جوان تر کلاس، اضطراب جدایی می تواند یک مشکل رایج باشد. وقتی آن ها بزرگ تر می شوند، بیشتر می خواهند با بچه های دیگر هماهنگ شوند و دوستشان داشته باشند و فشار برای مناسب شدن و محبوب شدن می تواند آزاردهنده باشد.

احساس حذف شدن معمولاً به مساله ای تبدیل می شوند که در خیلی کودکان وجود دارد.

چرایی پرورش یافتن اضطراب در کودکان

قلدری:

قلدری مشکلی جدی برای بسیاری از کودکان است. می تواند خفیف یا آشکار باشد و ممکن است منجر به آسیب فیزیکی شود. کودکانی که مورد آزار و اذیت قرار می گیرند، اغلب احساس شرم می کنند که مورد هدف قرار می گیرند و ممکن است از والدین یا معلمانشان برای نشان ندادن ضعفشان، پنهان کنند.

رویدادهای فاجعه آمیز در اخبار:

عناوین خبری و تصاویری که فجایع طبیعی، تروریسم و خشونت را نشان می دهند، می تواند برای کودکان بد باشد. وقتی بچه ها اتفاقات بد خبر را می بینند، ممکن است نگران شوند که اتفاق بدی برای آن ها یا برای عزیزانشان نیز بیفتد.

شناخت نشانه های اضطراب در کودکان, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

چه چیزی بر اضطراب کودکان تاثیر می گذارد؟

فیلم یا کتاب ترسناک:

داستان های تخیلی نیز می تواند موجب اضطراب و تنش در کودکان شود. کودکان عموماً تحت تاثیر صحنه های ترسناک، خشن یا ناراحت کننده از یک فیلم یا چند قطعه در یک کتاب قرار می گیرند. برخی از کودکان ممکن است نسبت به دیگران حساس تر باشند و ایده خوبی است که بدانید چه چیزی کودک شما را ناراحت می کند، سپس محدودش کنید و فیلم ها، کتاب ها، بازی های ویدیویی دیگری را ببینید.

چگونه میتوان به کودک خود کمک کرد:

روش های سالمی وجود دارند که کودک شما می تواند با آن مقابله کند و به استرسش پاسخ دهد، آن ها فقط به کمی کمک و راهنمایی نیاز دارند. شما می توانید با روش های زیر به او کمک کنید:

در خانه 

خانه خود را به مکانی امن برای او تبدیل کنید. فضای راحتی را ایجاد کنید و به کارهای روتین خود متعهد باشید. شام خانوادگی یا بازی های شبانه می تواند از اضطراب آنها جلوگیری کرده و استرسشان را تسکین دهد.

بر برنامه های تلویزیونی، بازی های ویدیویی و کتاب های کودکتان نظارت کنید.

کاهش اضطراب کودکان با راهکارهای ویژه

آن ها را درگیر نگه دارید:

با کودک خود سر هر گونه تغییرات پیش بینی شده صحبت کنید و از طریق سناریوهای جدید با آن ها صحبت کنید. برای مثال، اگر شما یک شغل جدید در یک شهر جدید پیدا کردید، این برای آن ها از نظر یک مدرسه جدید، دوستان جدید و یک خانه جدید چه معنایی خواهد داشت؟

کودک خود را به فعالیت های ورزشی ببرید که در آن ها بتوانند موفق شوند. به موقعیت هایی اشاره کنید که در آن کودک می تواند کنترل داشته باشد.

شناخت نشانه های اضطراب در کودکان, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

بهترین روش های ممکن برای درمان اضطراب کودکان

اقدامات شما:

عادات سالم مثل ورزش و مراقبت از خود را در نظر بگیرید، تا استرس خود را به روش های سالم مدیریت کنید. کودکان اغلب رفتارهای والدین خود را تقلید می کنند.

محبت و تشویقتان را در اختیار دانش آموزان قرار دهید. از تقویت مثبت و روش های انضباطی استفاده کنید که عزت نفس سالمی را در او ترویج می کنند.

یاد بگیرید بدون اینکه مشکلی برای آن ها داشته باشید، به فرزندتان گوش دهید. راهنمایی برای آموزش روش های کودک خود برای درک و حل مشکلاتی که آن ها را ناراحت می کند، ارائه دهید.

مراقب نشانه های جدید و رفتارهای استرسی حل نشده باشید. اگر علائم استرس کم نشد و یا اگر کودک افسرده و ناامید شد، به سراغ مشاوره پزشکی، مشاور، یا درمانگر بروید.

مشکلات در مدرسه یا هنگام تعامل با دوستان یا خانواده دلیل دیگری برای نگرانی است.

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي