دانلود فیلم خارجی رایگان

شستشو با سرکه – مزایا و روش انجام

تاريخ : 12 سپتامبر

سرکه یک محصول معجزه آساست که می‌توان از آن برای تمیز کردن هر چیزی از وان حمام گرفته تا لباس استفاده کرد. شستشو با سرکه ، عوارض کمتری نسبت به مواد شوینده شیمیایی دارد. در ادامه با این مطلب مفید همراه ما باشید.

شستشو با سرکه – مزایا و روش انجام

شستشو با سرکه – مزایا و روش انجام, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

شستن لباس با سرکه در ماشین لباس‌شویی

برای استفاده از سرکه در ماشین لباس‌شویی بهتر است از سرکه سفید تقطیر شده به جای سرکه سیب استفاده شود. این نوع سرکه، تانین که باعث ایجاد لک می‌شود را ندارد و همچنین ارزان‌تر است. اسید استیکی که در سرکه سفید تقطیر شده وجود دارد بسیار خفیف است و به پارچه لباس آسیب نمی‌رساند، به‌علاوه برای از بین بردن لکه‌هایی که حتی با صابون و سایر پاک کننده‌ها از بین نرفته اند، مناسب است. اما اگر فقط سرکه سیب در دسترس داشتید، می‌توانید مقدار کمی از آن را در آب بریزید، رقیق کنید و سپس برای شستشو استفاده کنید. در ادامه به بررسی مزیت‌های شستن لباس با سرکه می‌پردازیم.

۱. روشن و سفید کردن لباس

سرکه لباس‌های شما را درخشان و سفید‌ می‌کند؛ برای این منظور نصف فنجان سرکه به شستشوی نهایی لباس اضافه کنید. همچنین می‌توانید در ابتدا سرکه را به نرم کننده لباس اضافه کنید.

اگر احساس می‌کنید لباس‌های سفید شما این روز‌ها رو به خاکستری می‌رود، مراحل زیر را طی کنید:

 • مقداری سرکه در ظرف بزرگ آب ریخته و حرارت دهید
 • اجازه دهید به جوش آید
 • هنگامی که آب به جوش آمد ظرف را از روی حرارت بردارید
 • لباس‌های دودی‌رنگ و چرک خود را در آن قرار دهید
 • به مدت یک شب بگذارید تا در این مخلوط خیس بخورند
 • سپس شستشوی معمول خود را انجام دهید
همچنین می‌توانید از ابتدا از سرکه برای شستشوی لباس خود استفاده کنید؛ برای این منظور به جای مواد شوینده، نصف فنجان سرکه سفید را به ماشین لباس‌شویی اضافه کنید و لباس خود را با آن بشوئید.

۲. از بین بردن بوی بد از لباس

زمانی که لباس مرطوبی را در ماشین لباس‌شویی می‌گذارید، ممکن است نوعی کپک در پارچه لباس‌ رشد کند و در نتیجه لباس بوی نامطبوعی به خود بگیرد. شستن لباس با سرکه می‌تواند به از بین بردن این بو کمک کند. برای این کار مراحل زیر را دنبال کنید:
 • ماشین لباس‌شویی را از آب گرم پر کنید
 • دو فنجان سرکه سفید تقطیر شده به آن اضافه کنید
 • بگذارید مراحل شستشو کامل شود
 • در آخر پاک کننده مورد نظرتان را استفاده کنید.

این روش باعث می‌شود که لباس شما بوی خوبی داشته باشد.

۳. نرم کننده‌ پارچه

نرم کننده‌های پارچه نه تنها برای محیط زیست مضر هستند بلکه قابلیت ضد آتش بودن لباس‌های کودکان را کاهش می‌دهد. اگر تمایل به استفاده از نرم کننده‌های شیمیایی با بوی قوی ندارید، ولی در عین حال می‌خواهید لباس‌های شما پس از شستشو نرم باشد، از نرم کننده‌های طبیعی استفاده کنید. سرکه سفید بهترین شوینده برای لباس‌های نوزادان است و لک لباس‌ها را به خوبی برطرف می‌نماید. فقط کافی است که یک فنجان سرکه سفید به لباس‌شویی خود اضافه کنید. همچنین می‌توانید برای داشتن لباس‌هایی خوشبو چند قطره از اسانس مورد علاقه خود را اضافه کرده و از لباس‌های تمیز و خوشبوی خود و فرزندانتان لذت ببرید.

۴. از بین بردن کرک و موی حیوانات خانگی

مطمئنا هیچکس دوست ندارد کرک و موی حیوان به لباس‌هایش باشد. یک فنجان سرکه سفید تقطیر شده به لباس‌شویی خود اضافه کنید و کرک و مو‌های چسبیده به لباس خود را از بین ببرید. این کار از چسبیدن دوباره این کرک و مو‌ها جلوگیری می‌کند. همچنین اگر به طور تصادفی حوله‌ای را با لباس تیره خود در ماشین لباس‌شویی انداختید، نگران نباشید؛ یک فنجان سرکه به لباس‌شویی اضافه کنید، دیگر پرزی به لباس نمی‌ماند.

۵. از بین بردن بوی بد عرق

هر چقدر از دئودورانت استفاده شود باز هم ممکن است لباس بوی بد عرق بگیرد. در این میان سرکه برای از بین بردن بوی بد عرق و لکه‌ آن کابرد دارد. برای این کار محل مورد نظر را به طور مستقیم با سرکه اسپری کنید و آن را در ماشین لباس‌شویی قرار دهید. همچنین می‌توانید از ابتدا لباس را با سرکه شستشو دهید.

۶. محو کردن خط تای لباس

گاهی بنا به دلایلی پاچه شلوارتان را تا میزنید که متاسفانه باعث می‌شود که بعدا ظاهر جالبی نداشته باشد. چرا که وقتی تای شلوار را باز می‌کنید یک خط قدیمی در پایین شلوار ایجاد شده است؛ برای از بین بردن این خط می‌توانید یک پارچه سفید آغشته شده به سرکه را بر روی آن بمالید و خط را محو کنید. سپس خط تا را با اتوکشی مناسب از بین ببرید. توجه کنید که برای جلوگیری از برق انداختن یا سوختن شلوار بهتر است قبل اتو کردن حتما بر روی آن پارچه بگذارید.

۷. جلوگیری از رنگ پریدگی لباس‌های تیره

اگر می‌خواهید لباس‌ تیره رنگ شما بعد از شستشو آسیب نبیند و همان‌طور تیره بماند، نصف فنجان سرکه سفید تقطیر شده به ماشین لباس‌شویی اضافه کنید.

۸. از بین بردن بوی دود 

اگر سیگار می‌کشید یا در اطراف کسانی هستید که سیگار می‌کشند احتمالا لباس‌های شما بوی سیگار می‌گیرد. برای از بین بردن این بو کافی است که نصف فنجان سرکه را به لباس‌شویی خود اضافه کنید.

۹. حذف بوی دود از لباس‌هایی که نباید با آب و مواد شوینده تمیز شوند

حتما برای خیلی از لباس‌ها عبارت Dry clean only را دیده‌اید؛ این لباس‌ها از الیافی ساخته شده‌اند که نباید با آب و مواد شوینده تمیز شوند؛ مانند ریون، ابریشم، پشم و ترکیبات آن‌ها. برای از بین بردن بوی دود از این اجناس، وان یا تشتی را از آب گرم پر کنید و به آن یک فنجان سرکه اضافه کنید. سپس لباس‌ها را در بالای آن قرار دهید و در محیط بسته قرار دهید. با این کار بخار به الیاف نفوذ می‌کند و بوی دود را از بین می‌برد.

۱۰. تمیز کردن ماشین لباس‌شویی و ظرف‌شویی

ممکن است گاهی متوجه بوی بد ماشین لباسشویی و یا کثیفی آن شوید. می‌توانید با یک فنجان سرکه سفید ماشین لباس‌شویی یا ظرف‌شویی خود را تمیز کنید. هر باری که شما از ماشین لباس‌شویی یا ظرف‌شویی استفاده می‌کنید، مقداری از مواد شوینده در آن باقی می‌ماند که به مرور زمان ممکن است جریان آب را محدود کند. برای جلوگیری از این مشکل، یک فنجان سرکه را در ماشین بریزید و بگذارید ماشین یک دور کامل با آب گرم شسته شود. این کار را ۴ بار در سال می‌توانیدانجام دهید.

۱۱. تمیز کردن اتو

شستشو با سرکه – مزایا و روش انجام, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

دریچه بخار اتو و سوراخ‌های آن می‌توانند بعد از مدتی به تجمع رسوبات آب بسته شوند. برای حذف این رسوبات و تمیز کردن اتو، مراحل زیر را انجام دهید:

 • مخزن آب را به میزان برابر از سرکه و آب مقطر پر کنید
 • اتو را روشن کنید و بگذارید به مدت ۵ دقیقه آب داخل اتو بخار شود
 • اجازه دهید اتو خنک شود و مخزن آب را بشوئید
 • دوباره اتو را از آب مقطر پر کنید و تکان دهید
 • برای از بین بردن هر گونه رسوب، یک پارچه کهنه را چند دقیقه اتو بزنید

۱۲. از بین بردن جای سوختگی با اتو

اگر با اتو لباس خود را قهوهای رنگ کرده‌اید نگران نباشید؛ می‌توانید آن را با مخلوط نمک و سرکه از بین ببرید.

۱۳. جلوگیری از رنگ پس دادن لباس‌ها

زمانی که لباس رنگی در ماشین می‌گذارید امکان دارد که رنگ دهد و بقیه لباس‌های شما را خراب کند؛ قبل از اضافه کردن مواد شوینده، با اضافه کردن سرکه به ماشین لباس‌شویی می‌توانید از این اتفاق جلوگیری کنید. همچنین دقت کنید که در این مواقع برای شستشو از آب سرد استفاده کنید.

۱۴. حذف قیر یا ماده چسبنده از لباس

سرکه می‌تواند قیر یا هرگونه ماده چسبنده بر روی لباس شما را پاک کند. کافی است سکر سفید را به محل مورد نظر بمالید و بگذارید برای چند دقیقه بماند. سپس لباس را به طور معمول شستشو دهید.

۱۵. شستشوی حوله با سرکه

احتمالا می‌دانید که هر چه بیشتر از حوله استفاده شود، قابلیت آن‌ برای جذب آب کمتر می‌شود. این مسئله احتمالا به دلیل استفاده بیش از حد از مواد شوینده است. برای رفع این مشکل لازم است که حوله را در طی دو مرحله بشورید. در مرحله اول، حوله‌ها را با گرم و یک فنجان سرکه سفید و در مرحله دوم با آب گرم و یک فنجان جوش شیرین بشوئید. این فرایند باقی‌مانده مواد پاک کننده و نرم کننده را از الیاف حوله حذف می‌کند.

۱۶. از بین بردن لکه شراب

برای از بین بردن لکه شراب از روی لباس یا پارچه، با استفاده از مراحل زیر پیش بروید؛ این روش برای از بین بردن لکه‌های سفید بر روی هر لباسی استفاده می‌شود.

 • دو فنجان سرکه سفید را در یک ظرف بزرگ حرارت دهید تا تقریبا به جوش آید
 • قسمتی از لباس که دارای لکه است را در بالای کاسه قرار دهید و یک فنجان سرکه را با دقت بر روی آن لکه بریزید
 • لباس را با آب سرد بشوئید
 • در این مرحله پارچه را به مدت ۲۰ دقیقه در سرکه داغ باقی مانده قرار دهید
 • مجددا لباس را با آب سرد بشوئید
 • پس از این طی این مراحل فورا عملیات شستشوی معمول را انجام دهید

۱۷. ضدعفونی کردن پارچه یا لباس

می‌توانید لباس خود را بدون استفاده از سفید کننده (که دارای مواد شمیایی مضرر و تحریک کننده پوست و ریه است) ضد عفونی کنید. برای این کار از شستن لباس با سرکه استفاده کنید؛ ماشین لباس‌شویی را در حالت آب گرم قرار دهید و یک و نیم فنجان سرکه به آن اضافه کنید. اگر از مواد شوینده خانگی برای شستشو استفاده می‌کنید، سرکه را به چرخه شستشو اضافه نکنید؛ صرفا به مدت ۲۰ دقیقه اجازه دهید تا لباس با سرکه خیس بخورد.

۱۸. نرم کردن پارچه شلوار جین‌ها

احتمالا وقتی شلوار جین جدید می‌خرید احساس می‌کنید که شلوار نرم نیست و خیلی بافت خشنی دارد. برای حل این مسئله، شلوار جین را در آب سرد با بیش از دو فنجان سرکه سفید با دست شستشو دهید و اجازه دهید شلوار به مدت ۲۰ دقیقه خیس بخورد. سپس شلوار را در ماشین لباس‌شویی قرار دهید و بشوئید.
آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي