دانلود فیلم خارجی رایگان

سگ های زنده یاب چگونه فعالیت می کنند؟

تاريخ : 26 دسامبر

سگ های زنده یاب یکی از جدیدترین متدها برای پیدا کردن اجساد و … است. اما آیا می دانید که سگ های زنده یاب چگونه فعالیت می کنند؟ این بخش گهر را مطالعه نمایید.

سگ های زنده یاب چگونه فعالیت می کنند؟

سگ های زنده یاب چگونه فعالیت می کنند؟, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

حسین درخشان سخنگوی سازمان امداد و نجات با اشاره به برگزاری یک دوره آموزش ویژه برای سگ‌های زنده‌یاب ایران اظهار داشت: ۶۰ قلاده سگ زنده یاب از سنین ۶ ماهه تا ۵ ساله تحت نظر مربیان مطرح صلیب سرخ آلمانی این دوره‌های آموزشی را فرا می‌گیرند.

وی در تشریح آموزش‌های مربوطه به سگ‌های زنده‌یاب که در عملیات‌های جست‌وجو و نجات در حوادث مورد استفاده قرار می‌گیرند، عنوان کرد: آموزش این سگ‌ها از ۳ تا ۴ ماهگی شروع می‌شود و به مدت ۲ سال به طول می‌انجامد که این آموزش‌ها در ۲ قالب فرامین اصلی از جمله آموزش‌های مربوط به هدایت سگ‌ها به محل حوادث و همچنین آموزش‌های جست‌وجو و نجات تعریف می‌شود.

درخشان با بیان اینکه هر سگ زنده‌یاب دارای یک مربی است، عنوان کرد: بنابر این وقتی عنوان می‌شود ۶۰ سگ زنده‌یاب تحت آموزش قرار می‌گیرند به معنی آن است که ۶۰ مربی این سگ‌ها را هدایت می‌کنند.

وی در تشریح قیمت این سگ‌های زنده‌یاب عنوان کرد: توله این سگ‌ها به مبلغ ۲۰ میلیون ریال است، ولی یک سگ بالغ در حدود ۱۲۰ تا ۱۳۰ میلیون ریال قیمت دارد. البته به دلیل ماهیت وجودی سگ‌های زنده‌یاب و اهمیتی که دارند نمی‌توان قیمت مشخصی بر روی آنان قرار داد.

سخنگوی سازمان امداد و نجات به سابقه حضور و آموزش سگ‌های زنده‌یاب در ایران اشاره کرد و گفت: تاریخچه ورود سگ‌های زنده‌یاب به اوایل سال‌های دهه ۸۰ برمی‌گردد که پایه‌گذاری آموزش این سگ‌ها در ایران توسط مربیان صلیب سرخ آلمان صورت پذیرفت. بنابر این هر ۲ سال یکبار برای ارتقای آموزش‌ها و بازآموزی‌های لازم مربیان معتبر صلیب سرخ آلمان برای ارائه این آموزش‌ها به ایران می‌آیند که در نیمه اردیبهشت‌ماه امسال که مصادف با هفته هلال احمر است گردهمایی بزرگی برای ارتقای آموزش‌های سگ‌های زنده‌یاب ایران برگزار خواهد شد.

درخشان با بیان اینکه در حال حاضر در تهران ۸ قلاده سگ برای حوادث متعدد حضور و آماده هستند، عنوان کرد: در استانهای حادثه‌خیز از جمله کرمان و کرمانشاه نیز هر کدام از این استانها ۴ قلاده سگ زنده‌یاب دارند و در مجموع در هر استان ۲ قلاده سگ زنده یاب از چند سال گذشته آموزش و برای حوادث آمادگی حضور در امدادرسانی و عملیات جست‌وجو و نجات را دارند.

وی به اهمیت مربیان سگ‌های جست‌وجو و نجات اشاره کرد و بیان داشت: یک سگ زنده‌یاب به تنهایی برای عملیات‌های جست‌وجو و نجات و پیدا کردن افراد حادثه‌دیده کافی نیست، بلکه باید یک مربی این سگ‌های زنده‌یاب را در مناطق حادثه‌دیده راهنمایی و هدایت کند. براین اساس نقش مربیان سگ‌های زنده‌یاب بسیار کلیدی است. بنابراین سگ‌های زنده‌یاب با سگ‌های موادیاب بسیار متفاوت هستند.

سخنگوی سازمان امداد و نجات در تشریح تفاوت سگ‌های زنده‌یاب با سگ‌های موادیاب عنوان کرد: نخستین تفاوت آنها این است که سگ‌های زنده‌یاب با مربی خودشان باید بسیار وفق داده شوند، به همین دلیل از روزهای نخست آموزش این سگ‌ها مربیان ایرانی وظیفه آموزش سگ‌های زنده‌یاب کشورمان را برعهده داشتند، بنابراین این سگ‌ها مفهوم و اصطلاحات زبان فارسی را متوجه می‌شوند، ولی سگ‌های موادیاب به دلیل اینکه از روز نخست دارای مربیان و آموزش‌های فرانسوی بودند با مولفه‌ها و زبان فرانسوی مفاهیم دستوری را متوجه می‌شوند.

درخشان خاطرنشان کرد: براین اساس با دعوت از مربیان صلیب سرخ آلمان، آخرین دانش در حوزه سگ‌های زنده‌یاب و جست‌وجو و نجات به مربیان ایرانی انتقال پیدا می‌کند و در مدت حضور این مربیان آلمانی، سگ‌های زنده‌یاب ایرانی مورد تست‌های لازم قرار می‌گیرند تا آخرین وضعیت آنان برای حضور در حوادث متعدد کشور مورد بررسی قرار گیرد

کاربرد و اهمیت سگ برای انسان

با ارزشترین استفاده‌های انسان از سگها را می‌توان چندین قسمت کرد که بر اساس تربیت طبقه بندی می‌شوند.

سگ پلیس

سگ پلیس یکی از پرکاربرد ترین و با ارزشترین رشته در تربیت سگ می‌باشد. سگ پلیس آموزش می‌بیند که چگونه جستجو، دفاع، تعقیب، شناسایی، و توانایی درک و کمک در عملیات تاکتیکی، گروگان گیری کند. این آموزش از دوران تولگی بعد از ۸ هفتگی شروع شده و تا آخر عمر در خدمات پلیس به انسان خدمات کند.

سگ زنده یاب

سگ زنده یاب جهت کشف اجساد و افراد زنده بعد از زلزله و سیل و حادثه‌های طبیعی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این آموزش ۲ سال به طول می‌انجامد و قیمت هر سگ زنده یاب حدود ۲۰۰۰۰$ می‌باشد. آموزش این سگها به این صورت است که افراد مربی و کمک مربی در زیر آوار یا در آب یا در زیر برف یا در جایی که انسان ناتوان و سگ توانا باشد قرار گرفته و سگ با آموزش از قبل شروع به جستجو می‌کند و فقط به بوی انسان چه مرده و چه زنده حساس است و با پیدا کردن پارس می‌کند، این نمونه در آتشنشانی‌ها و سازمانهای اورژانسی و صلیب سرخ خدمت می‌کنند.

سگ کشف مواد مخدر

این گونه جهت کشف مواد مخدر در خدمت پلیس و سازمانهای مبارزه با مواد مخدر، در بین راهها، فرودگاه‌ها و کشتی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، تربیت این گونه به صورتی است که با پیدا کردن محلی که مواد مخدر مخفی شده با دست زدن ماموران و مسئولان را کمک می‌کند.

سگ راه یاب برای نابینایان

یکی از با ارزشترین سگها که با تمامی قوانین زندگی حرکت در خیابانها شناسایی مغازه‌ها و منازل فرد نابینا را راهنمایی می‌کند.

سگ نگهبان

از پر طرفدارترین مورد استفاده سگها و جذاب ترین تربیت برای عموم تربیت سگ نگهبان می‌باشد که برای نگهبانی از منزل‌ها و باغ‌ها نگهبان اشخاص یا نگهبان وسایل شخصی مورد تربیت قرار می‌گیرند.

سگ مسیریاب کوهستان

این گونه در خدمت جنگلبانان به شناسایی کوهستانها و به کمک کوهنوردان جهت پیدا کردن مسیر صحیح تربیت می‌شوند، این نمونه قادر است مسیر بسیار طولانی را بدون توقف حرکت کند و شناسایی مناطق از طریق بوی خاک آن منطقه برایشان امکانپذیر است.

سگ جستجو گر

جستجو به صورت عمومی جهت همه کاری استفاده می‌شود. به عنوان مثال در زندانها بعد از فرار زندانی با بو کردن وسایل زندانی یا تختخواب آن شروع به جستجو در صحراها یا مناطق بسیار بزرگ می‌کند.

سگ شکار

به همراه شکارچی با سکوت کامل بعد از شلیک شدن تفنگ به دنبال شکار رفته و آن را برای صاحب خود می‌آورند، به راحتی شکار را که در رودخانه افتاده یا در جایی که چشم انسان از پیدا کردن آن محروم است پیدا کرده و به صاحب باز می‌گردند، این سگها با قلاده‌های الکترونیکی کنترل از فاصله‌های ۱ تا ۲ مایلی دستور میگیرند. روش جستجو با شناسایی خون شکار زخمی می‌باشد. این سگها قادر هستند شکار را قبل از شکار شدن بترسانند و به سمت شکارچی تغییر مسیر دهند.

سگ ارتش

جهت کشف مین زمینی و بمب یاب، دفاع از زمینهای پایگاه ارتش، جستجو گر، شناسایی غریبه یا غیر ارتشی، محافظ و نمونهای بسیار تربیت شده قادر به انجام عملیات تاکتیکی ارتشی در کنار نیروی جهت پیشروی در خط اول جنگ به همراه پیاده نظام باشند.

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي