مطالب پيشنهادي

سود های بانکی را چطور محاسبه کنیم

تاريخ : 5 آگوست
بازديد : 542

محاسبه سود های بانکی 

احتمالا هر یک از ما در صورتی که دارای حساب های بلند مدت و یا کوتاه مدت باشیم، علاقه مند به محاسبه سود حساب های بانکی خود هستیم. آیا شما از نحوه محاسبه سود حساب های بانکی خود مطلع هستید؟

سود های بانکی را چطور محاسبه کنیم, جدید 1400 -گهر

بهترین روش برای محاسبه سود های بانکی 

محاسبه سود سپرده سرمایه گذاری کوتاه مدت (روزشمار)

چنانچه حسابی را در بانکی با نرخ سود روزشمار X درصد باز کرده‌اید، بدین معنی است که از لحظه افتتاح حساب، کمترین میزان پول موجود در حساب شما در یک روز در نظر گرفته شده، و این رقم در پایان آن روز در (X÷۱۰۰) ضرب شده و تقسیم بر ۳۶۵ (تعداد روز‌های سال) خواهد شد. رقم به دست آمده، میزان سود شما از سپرده در پایان یک روز است.

برای مثال فرض کنید که مبلغ یک میلیون تومان را بصورت کوتاه مدت (روزشمار) در حساب خود در بانکی با نرخ سود علی الحساب ۱۰ درصد قرار داده‌اید. در اینصورت میزان سود شما از مبلغ سپرده در پایان آن روز بصورت زیر محاسبه می‌شود:

سود های بانکی را چطور محاسبه کنیم, جدید 1400 -گهرمطابق فرمول بالا، میزان سود شما از سپرده‌ای معادل یک میلیون تومان در حسابی با نرخ سود علی الحساب ۱۰ درصد، چیزی حدود ۲۷۴ تومان خواهد شد.

نکته:

در نظر داشته باشید که برای مدت زمان‌های بیشتر از یک روز، در صورتی می‌توانید از فرمول بالا استفاده کنید که از سپرده خود چیزی برداشت نکرده یا چیزی به آن اضافه نکرده باشید. در صورت برداشت یا افزودن مبلغ، باید کمترین میزان سپرده خود در یک روز را در نظر بگیرید.

در سپرده‌های روزشمار، سود حساب شده سر یکماه و بصورت یکجا به حساب شخص واریز می‌شود.

محاسبه سود بانکی سپرده سرمایه گذاری بلند مدت (مدت دار)

در این نوع سپرده‌گذاری، بسته به مدت قرارداد که می‌تواند (سه ماهه، شش ماهه، یکساله و…) باشد، فرد سرمایه گذار نباید تا پایان مهلت قرارداد پولی را از حسابش برداشت کند. در صورت برداشت پول از حساب، مقدار سود مطابق با سود سپرده کوتاه مدت یا همان روزشمار و با درصد سود کمتر محاسبه خواهد شد.

نحوه محاسبه سود برای حساب‌های مدت دار بدین صورت است که چنانچه حسابی را در بانکی با نرخ سود بلند مدت X درصد باز کنید، میزان سود شما از سپرده‌ای که در حساب خود قرار داده اید تا پایان مدت قرارداد، برابر با حاصلضرب مبلغ سپرده شما در (X÷۱۰۰) خواهد شد.

برای مثال فرض کنید مبلغ یک میلیون تومان را در حسابی یکساله با نرخ سود ۲۰ درصد قرار داده اید. در اینصورت میزان سود شما تا پایان ۱۲ ماه مطابق فرمول زیر محاسبه می‌شود.

سود های بانکی را چطور محاسبه کنیم, جدید 1400 -گهر

نکته:

سود این حساب‌ها به صورت ماه به ماه به حساب دیگری که سپرده کوتاه مدت است واریز می‌شود.

مطابق نکته بالا، شخص سرمایه گذار می‌تواند سود ماهیانه خود را با تقسیم سود کل به تعداد ماه‌های قرار داد محاسبه کند. مثلاً میزان سود ماهیانه در مثال بالا برابر است با:

سود های بانکی را چطور محاسبه کنیم, جدید 1400 -گهر

سود سپرده سرمایه گذاری مدت دار ویژه

این نوع سپرده گذاری، شبیه سپرده گذاری بلند مدت است، ولی با نرخ سود بالاتر. تفاوت این سپرده گذاری بلندمدت این است که سود حاصل از سپرده به صورت ماه به ماه واریز نمی‌شود و این مبلغ تنها در پایان مدت زمان سپرده گذاری قابل برداشت است.

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي