سفیر کیست و وظایف سفیر چیست ؟

تاريخ : 18 ژوئن

سفیر یکی از مقامات سیاسی است که در همه کشورها اینچنین مقامی وجود دارد که وظایف خاصی انجام می دهند. همه کشورها، سفرای زیادی برای کشورهای دیگر راه اندازی کرده اند و علت این امر، سهولت در برقراری ازتباط دو کشور است. اگر می خواهید بدانید سفیر کیست و وظایف سفیر چیست این بخش گهر را تا پایان مطالعه نمایید.

سفیر کیست و وظایف سفیر چیست ؟

سفیر کیست و وظایف سفیر چیست ؟, جدید ۱۴۰۱ -❤️ گهر

وظایف سفیر

مأموریت اصلی سفرا (جمع سفیر) این است که از حقوق شهروندان کشور خود در کشور مقابل دفاع کنند. همچنین کلیهٔ امور شهروندان یک کشور در کشور مقابل به عهدهٔ سفارت آن کشور است. به معنای ساده‌تر، سفیر نمایندهٔ سیاسی مقیم کشورها در کشور دیگر است. حال اگر شخصی غیر از آن به‌عنوان سفیر از کشوری دیگر فرستاده شود به آن «سفیر فوق‌العاده» یا «فرستادهٔ ویژه» نیز می گویند

عنوان عالیترین مقام دیپلماتیک یک کشور در کشور دیگر است،که در ایران پسوند «کبیر» به آن اضافه میکنند،در حالیکه چنین عنوانی در کشورهای دیگر وجود ندارد.

در گذشته عنوان سفارت به نمایندگان سیاسی کشورها که برای انجام مأموریت خاصی به یک کشور میرفتند اطلاق می شد،ولی در حال حاضر عنوان سفیر به نمایندگان سیاسی مقیم کشورها در کشور دیگر اطلاق میشود و اگر نماینده ای از طرف یک کشور دیگری اعزام شود او را «فرستاده ی ویژه» یا سفیر فوق العاده مینامند.

در مواردی که روابط دو کشور در سطح عالی نباشد به جای سفیر «وزیر مختار» با یکدیگر مباذله میکنند که در سلسله مراتب دیپلماتیک یک درجه پایین تر از سفیر است،ولی این رسم تقریبا منسوخ شده و عنوان وزیر مختار به شخص دوم هیئت دیپلماتیک اطلاق میشود.ذر مواقعی که کشوری سفیر خود را از کشور دیگر به هر دلیلی احضار میکند،وظایف سفیر غالبا به کاردار سفارت که در رده ی سوم مقامات دیپلماتیک پس از سفیر و وزیر مختار قرار دارد محول میگردد.البته کاردار از حقوق و امتیازات سفیر در تماس و مذاکره با رویس کشور برخوردار نیست و ادامه ی روابط سیاسی دو کشور در سطح کاردار معمولا حاکی از تیرگی روابط دو کشور میباشد.

بعضی کشورها برای برقراری رابطه با کشورهای دیگر نماینده ای به عنوان سفیر «آکردیته» اعزام میکنند،که معمولا دلیل محدودیت رابطه با آن کشور است،زیرا سفیر آکاردیته در واقع سفیر مقیم یک کشور همسایه است،که در ضمن وظایف رئیس نمایندگی سیاسی کشور متبوع خود را در کشور دیگری عهده دار است.

سفیر سیار

عنوان سفیر سیار به نمایندگی عالی دیپلماسی کشورها اطلاق میشود که در کشور خاصی مأموریت ندارند و برای انجام مأموریت های سیاسی به مجامع بین المللی یا کشورهای مختلف اعزام میگردند.بعضی از کشورها در نیویورک یا ژنو(مقر اروپایی سازمان ملل متحد) یک سفیر مقیم به عنوان سفیر سیار دارند که علاوه بر حضور در مجامع بین المللی برای انجام مأموریتهائی به کشورهای مختلف اعزام میشوند.سفیران سیار غیر از نمایندگان دائمی در مجامع بین المللی هستند که خود عنوان سفارت دارند.

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي