روش های مختلف برای تسکین درد قاعدگی

روش های مختلف برای تسکین درد قاعدگی

روش های مختلف برای تسکین درد قاعدگی
روش های مختلف برای تسکین درد قاعدگی

تلاش های تان برای آرام کردن درد و کج خلقی ناشی از قاعدگی فایده نداشته است؟! هر ماه برای خانم ها به دو قسمت تقسیم می شود؛ دو هفته ای که حال شان خوب است و دو هفته ای که بی حوصله و بی حال هستند! البته شدت این موضوع در افراد مختلف می تواند متفاوت باشد. با این حال اغلب خانم ها از یک هفته مانده به قاعدگی شان تغییرات خلق وخو، درد های سینه، درد زیر شکم، سردرد و… را تجربه می کنند و با وجود همه سختی اش، با آن کنار می آیند. اما گاهی اوقات این علائم آنقدر شدید است که زندگی فرد را مختل می کند! اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید این مقاله را بخوانید.

دکتر آزیتا صفارزاده، متخصص زنان و فوق تخصص نازایی و لاپاراسکوپی:

مقصر اصلی پروژسترون است!

«PMS» مخفف «Premenstrual Syndrome»یا همان «سندروم پیش از قاعدگی» است؛ یعنی تمام اتفاقاتی که در دو هفته دوم سیکل قاعدگی (از 15 روز بعد از اولین روز خونریزی) رخ می دهد. این اتفاقات معمولا به دلیل تغییرات هورمونی در بدن روی می دهند و بیشتر از همه عامل آن هورمون پروژسترون است. پروژسترون و استروژن هر دو از هورمون های زنانه هستند که در بدن با هم به حالت تعادل کار می کنند. بالا و پایین رفتن این هورمون ها نشان دهنده تخمک گذاری و بعد عدم بارداری و عادت ماهانه است.

هورمون استروژن در ابتدای سیکل بالا می رود سپس از نیمه سیکل که فولیکول پاره شده و تخمک آزاد می شود ماده ای به نام جسم زرد ایجاد می شود که تولیدکننده پروژسترون است. پروژسترون رحم را به حالت ترشحی در می آورد تا بعدا اگر بارداری اتفاق افتاد جنین بتواند به راحتی در رحم جایگزین شود و لانه گزینی کند.

عصبی می شوید و به همه گیر می دهید؟

هورمون پروژسترون هم خواص خوب و هم خواص بد دارد. یکی از خواص خوب آن همان طور که ذکر شد نگهداری بارداری و شل کردن رحم است. اما یکی از خواص بد آن احتباس آب است و بیشتر همین عامل است که هم روی سلول های مغز اثر می گذارد و هم روی اندام ها و سینه ها. اغلب خانم ها معمولا از روز 15 عادت شان حالت سفت شدن و درد سینه ها، اختلالات خلق وخو به صورت افسردگی، تحریک پذیری، عصبانیت و… را نسبت به نیمه اول سیکل تجربه می کنند. بعضی اوقات هم دردهای زیر شکم و ورم اندام ها به خصوص پاها احساس می شود. همگی اینها از علائم PMS هستند.

کدام دارو مناسب شماست؟

برای اصلاح این سندروم و علائم آن پیشنهادات زیادی شده است، یکی از داروهایی که در این زمینه استفاده می شود داروی گیاهی «ویتاگنوس» است. داروی دیگر «سوپرمیکس» یا روغن گل مغربی است.

استفاده از ویتامین E نیز به برخی افراد توصیه می شود؛ به خصوص مصرف همزمان سوپرمیکس و ویتامین E در کاهش دردهای سینه بسیار موثر است. برای بعضی افراد نیز جهت رفع حالت ورم داروی «اسپیرونولاکتون» توصیه می شود.

این دارو مدر است و باعث کاهش ادم پاها، اندام ها و حتی مغز می شود. افرادی که دچار افسردگی شدید می شوند متاسفانه گاهی اوقات ممکن است مجبور باشند از داروهای آرام بخش مثل فلوکستین استفاده کنند. داروهای دیگری هم برای کاهش علائم PMS ذکر شده اند مثل «بروموکریپتین» یا داروهای تقویتی گیاهی دیگر که از رازیانه گرفته می شوند.

همه داروها را با هم نخورید!

برای همه افراد نمی توان یک نسخه واحد تجویز کرد. برای مثال بیماران زیادی داریم که برای شان ویتاگنوس را امتحان می کنیم و خوب به آن جواب می دهند. بیمارانی هم هستند که دردهای سینه شان بیشتر است و سوپرمیکس و ویتامین E را برای شان امتحان می کنیم و می بینیم خیلی راحت تر می شوند. یک عده هم هستند که ورم ها بیشتر اذیت شان می کند، بنابراین اسپیرونولاکتون را برای شان تجویز می کنیم و مشکل شان رفع می شود، پس باید داروها را یکی یکی روی بیمار امتحان کنیم تا مشخص شود به چه دارویی بیشتر جواب می دهد نه اینکه همه این داروها را با هم برایش تجویز کنیم.

این درد را جدی بگیرید و به بیمارستان بروید!

گاهی اوقات افراد در این دوره دردهایی را زیر شکم شان احساس می کنند که بیشتر به علت احتباس آب است، اما گاهی نیز این دردها شدیدتر می شوند زیرا فولیکولی که پاره شده متاسفانه در داخلش خونریزی می کند که به آن «جسم زرد خونریزی دهنده» یا «کورپوس لوتئوم هموراژیک» گفته می شود.

این حالت درست بعد از تخمک گذاری با درد نسبتا شدیدی در زیر شکم همراه است که با سونوگرافی کاملا مشخص می شود. درمان آن هم معمولا فقط نظارت است. اگر بیمار روی درمان ضدانعقادی مثل آسپیرین یا وارفارین باشد حتما باید به پزشک مراجعه کند چون میزان این خونریزی می تواند زیاد باشد. پس عامل هر دردی PMS نیست و نباید نسبت به این گونه دردهای شدید بی اهمیت بود.

اگر درد واقعا شدید باشد و بیمار نتواند راست راه برود یا نتواند بخوابد حتما باید به بیمارستان یا پزشک معالجش مراجعه کند.

نکته مهم: قبل از مصرف هر گونه دارو یا مکمل حتما با پزشک خود مشورت کنید.

طب سنتی چه پیشنهادی دارد؟

– افرادی که مزاج سرد و خشک یا گرم و خشک دارند، بیشتر دچار درد و اختلال های دوران قاعدگی می شوند که با اصلاح مزاج، میزان دردها کاهش می یابد. برای مثال افرادی که مزاج گرم و خشک دارند، می توانند با مصرف دمکرده ترکیبات زیره و انیسون از اثرات ضداسپاسم و ضددرد آن بهره ببرند. افرادی که مزاج سرد و خشک دارند هم می توانند با مصرف دمنوش گل گاوزبان درد خود را کاهش دهند.

– خوردن غذاهایی با طبع سرد مثل ماست یا کاهو ممکن است درد شکم را در قاعدگی افزایش دهد. درمقابل آن، خوردن خوراکی های به اصطلاح گرم مانند خرما یا نان های سبوس دار مانند نان جو می تواند دردها را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

– زنجبیل در بهبود درد قاعدگی مانند اسیدفولیک و ایبوپروفن عمل می کند! اگر هم به طعم آن علاقه ای ندارید، می توانید از کپسول های زنجبیل استفاده کنید.

– دمکرده بابونه، سنبل الطیب، گل گاوزبان، تمشک و سرخ ولیک در کاهش درد عادت ماهانه و ایجاد آرامش بسیار موثر هستند. هریک از این دمکرده ها را می توانید به صورت جداگانه یا مخلوط تهیه کنید و به دلخواه در زمان عادت ماهانه مصرف کنید.

– برای کاهش دردهای زیرشکم باید چهار تا پنج روز قبل از شروع عادت ماهانه، روزانه دو نوبت به طور موضعی روغن بابونه را زیر ناف خود ماساژ ملایم دهید، اما انجام این کار در دوران عادت ماهانه توصیه نمی شود.

– ماساژ زیر ناف با روغن زنجبیل در اوقاتی که خونریزی طبیعی و همراه با درد است، در کاهش علائم قاعدگی موثر است.

– از عرق رازیانه و بومادران استفاده کنید، به خصوص اگر درد همراه با خونریزی زیاد باشد باید از هفت روز قبل، صبح ها یک استکان عرق رازیانه رقیق شده با آب و یک استکان عرق بومادران رقیق شده با آب میل کنید. در روزهای دوم و سوم عادت ماهانه هم می توانید این کار را ادامه دهید.

– یک دوم قاشق غذاخوری سنبل الطیب، یک قاشق مرباخوری گل گاوزبان و یک قاشق مرباخوری بادرنجبویه را با هم مخلوط و دم کرده و در فواصل دو دوره یا در ایام عادت ماهانه میل کنید. این نوشیدنی باعث کاهش استرس، خشم و دردهای قاعدگی می شود.

– اگر پیش از آغاز خونریزی احساس درد می کنید، سه قاشق غذاخوری زرشک پلویی را در یک لیوان آب به مدت یک دقیقه جوشانده و محلول صاف شده آن را پس از 10دقیقه دم کردن، میل کنید. بعد از 10ساعت هم می توانید بار دیگر از این محلول بنوشید.

– افرادی که خونریزی شان به صورت لکه بینی است، می توانند برای کاهش درد خود از دمکرده گل گاوزبان استفاده کنند. برای این منظور باید 10گرم گل گاوزبان را به همراه یک عدد لیمو عمانی و دو لیوان آب بجوشانید تا زمانی که تنها یک لیوان از محلول باقی بماند، سپس آن را از صافی رد کرده و بنوشید.

– مصرف روزانه یک لیوان چای دارچین همراه با صبحانه تاثیر بسیار زیادی روی آرامش و کاهش درد قاعدگی می گذارد.

این نکات را از یاد نبرید:

صبور باشید!

شما نباید انتظار داشته باشید زمانی که درد شدید دارید، مصرف یک جوشانده گیاهی به سرعت دردتان را تسکین دهد، بلکه درمان های گیاهی را باید به طور مداوم ادامه دهید و صبور باشید. البته قبل از مصرف دستورات گیاهی باید با پزشک متخصص مشورت کنید. گاهی ممکن است درمان های گیاهی با درمان های دارویی اختلال پیدا کنند و تاثیر یکدیگر را کاهش یا افزایش دهند یا عوارض جانبی داشته باشند.

قرص ضدبارداری مفید است یا مضر؟

بعضی داروها مانند قرص های ضدبارداری با تنظیم هورمون ها، قاعدگی را راحت تر می کنند. البته یادتان باشد که قرص های ضدبارداری انواع گوناگون دارند و در افرادی که از قرص های ضدافسردگی استفاده می کنند، مصرف آنها ممنوع است. همچنین این داروها برای همه خانم ها کارساز نیستند و در بعضی ها می توانند علائمی همچون نشانه های سندروم پیش از قاعدگی را ایجاد کنند ازجمله درد سینه و افسردگی.

برنامه غذایی خود را تغییر دهید!

– یک هفته قبل از شروع عادت ماهانه، بهتر است روزانه از اسفناج به صورت خام در سالاد همراه با گردو یا به صورت بخارپز همراه با غذا استفاده کنید.

– مصرف اسیدهای چرب را افزایش دهید. برای این منظور از خوراکی هایی مانند ماهی، آجیل ها مثل گردو، بادام یا دانه هایی مانند کنجد استفاده کنید.

– مکمل منیزیم مصرف کنید. بعضی خانم ها به دلیل کاهش منیزیم خون، دچار دردهای پیش از دوره ماهانه می شوند، بنابراین به این افراد توصیه می شود یک هفته قبل از عادت ماهانه، شروع به مصرف روزانه 500میلی گرم منیزیم به علاوه 50 میلی گرم ویتامین 6B کنند تا کمتر دچار درد و گرفتگی زیر شکم شوند.

– با نزدیک شدن به قاعدگی مصرف ویتامین های گروه B را افزایش دهید. همچنین می توانید طبق تجویز پزشک از مکمل های غذایی ویتامین B استفاده کنید، در غیر این صورت مصرف تخم مرغ و لبنیات کم چرب هم می تواند به کاهش این عوارض و دردها کمک کند.

– مواد غذایی غنی از کلسیم بخورید؛ ازجمله شیر، ماست، پنیر و سبزیجات سبز برگی مانند اسفناج، جعفری، کرفس و کلم. درواقع باید روزانه 1200میلی گرم کلسیم از مواد غذایی یا مکمل ها دریافت کنید زیرا این ماده معدنی دردهای قاعدگی را کاهش می دهد. فراموش نکنید که کلسیم بدون وجود ویتامین D نمی تواند جذب بدن شود، پس روزانه 20 دقیقه هم در آفتاب ملایم قرار بگیرید.

– از یک هفته مانده به قاعدگی تا پایان آن مصرف نوشیدنی های کافئین دار مثل چای و قهوه پررنگ و نوشابه کولا را کاهش دهید یا کلا قطع کنید. کافئین شما را تبدیل به یک خانم زودرنج و به شدت حساس می کند!

– تعداد وعده های غذایی تان را افزایش دهید و در هر وعده حجم کمی غذا بخورید تا نفخ تان کاهش پیدا کند. توصیه می شود روزانه 6وعده کوچک به جای سه وعده بزرگ غذا بخورید.

روزی هشت تا 12 لیوان آب بخورید تا دچار کم آبی نشوید. کم آبی باعث تشدید سردرد و خستگی می شود.

سراغ شور و شیرین ها نروید!

خیلی از خانم ها در روزهای قبل از قاعدگی سراغ خوراکی های شیرین و شور می روند. این درحالی است که مصرف خوراکی های شور باعث افزایش احتباس آب در بدن و مصرف خوراکی های شیرین باعث افزایش خواب آلودگی می شود. نمک همچنین باعث تشدید پف و ورم به خصوص در ناحیه صورت می شود. قند نیز شما را چاق می کند و به شکل چربی در بدن تان ذخیره می شود. پس هر زمان که خواستید سراغ بسته چیپس و… بروید به جای آن چند ساقه کرفس یا خیار را به صورت خلالی خرد کنید و با سس مخلوط ماست، سرکه بالزامیک، روغن زیتون و لیموترش میل کنید.

از تختخواب جدا شوید!

فعالیت و ورزش سبک در این دوران نه تنها منعی ندارد بلکه به عضلات آرامش می دهد و مشکلات جسمی و روانی قبل از قاعدگی را کاهش می دهد. باید بدانید که بدترین کار، دراز کشیدن روی تخت و بی حرکت ماندن است؛ پس حتما روزانه 30 تا 45دقیقه ورزش های هوازی و کششی مثل یوگا، پیاده روی، ایروبیک ملایم، دوچرخه سواری، شنا و … انجام دهید. دو تا سه بار در هفته نیز می توانید ورزش های سنگین تر مانند وزنه برداری را انجام دهید. یادتان نرود تنها زمانی از ورزش نتیجه می گیرید که آن را به صورت برنامه روزانه دربیاورید. ورزش کردن فقط در هفته قبل از عادت ماهانه اثربخش نخواهد بود.

کدام مسکن مناسب شماست؟

برای کنترل درد عادت ماهانه استفاده از مسکن هایی مثل استامینوفن، دیکلوفناک، ژلوفن، بروفن و ناپروکسن یا ترکیبات کاهنده اسپاسم مانند هیوسین پیشنهاد می شود. استفاده از این ترکیبات همچنین باعث کاهش میزان خونریزی خواهد شد. اگرچه اغلب این مسکن ها نیازی به نسخه پزشک ندارند اما بدون عوارض جانبی هم نیستند. برای مثال افراد زیر 16 سال نباید آسپیرین بخورند و افراد مبتلا به آسم نباید ایبوپروفن مصرف کنند. به یاد داشته باشید که کم عارضه ترین مسکن، استامینوفن است.

این نکات را به خاطر بسپارید!

گرما بهترین دوست شماست!

– کیسه آب گرم را روی شکم، کمر و لگن خود قرار دهید یا اینکه می‏توانید از حوله‏ای گرم یا تشک حرارتی برای این کار استفاده کنید. گرما جریان خون را افزایش داده و به عضلات استراحت می دهد.

– دوش آب گرم بگیرید! در دوران قاعدگی، حمام کردن روزانه نه تنها ضرری ندارد بلکه مفید هم هست. این کار باعث کاهش درد، خستگی، کسالت و از بین رفتن بوی بد می شود. یادتان باشد که هنگام استحمام، شست وشوی بدن باید به صورت ایستاده انجام شود و از نشستن درون وان آب خودداری کنید.

– از تماس با آب و هوای سرد و نشستن در مکان های بسیار سرد یا بسیار گرم در این دوره پرهیز کنید.

مراقب عفونت های زنانه باشید!

به علت باز بودن دهانه رحم در دوران قاعدگی توجه به بهداشت فردی اهمیت بیشتری پیدا می کند. پس برای پیشگیری از عفونت در دوران قاعدگی باید پس از هر بار دستشویی رفتن، ناحیه تناسلی را با دستمال تمیز کاملا خشک کنید. همچنین تا حد امکان سعی کنید برای شست وشو از آب سرد استفاده نکنید زیرا ممکن است باعث انقباض و درد زیر شکم شود. نوارها را نیز هر سه تا چهار ساعت یک بار حتما عوض کنید.

اشتراک گذاری:
دیگران چه می‌خوانند

ارسال دیدگاه