روش خشک کردن انجیر

تاريخ : 17 آگوست

با روش خشک کردن انجیر آشنا شوید انجیر سرشار از آهن، کلسیم و پتاسیم است و با خشک کردن صحیح انجیر می توانید مواد مغذی و شیرینی اش را تا ماهها حفظ کنید و با چای میل کنید.

روش خشک کردن انجیر

روش خشک کردن انجیر, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

 

روش صحیح خشک کردن انجیر در منزل

انجیر خشک خواصش بیشتر از انجیر های تازه است و سرشار از کلسیم و ویتامین است انجیر خشک میان وعده ای بسیار مقوی برای کودکان و بچه های مدرسه ای است ما در این مطلب روش صحیح خشک کردن انجیر در منزل و همچنین روش خشک کردنه انجیر با روش های مختلف را به شما آموزش خواهیم داد.

 

روش خشک کردنه انجیر

انجیر سرشار از مواد معدنی مغذی شامل آهن، کلسیم و پتاسیم است. انجیر فیبر هایی از هر دو نوع حلال و غیر حلال دارد که میزان فیبر در انجیر از میوه ها یا سبزیجات دیگر بیشتر است.

انجیر میان وعده سالمی است که سدیم، کلسترول و چربی ندارد. اگر چه به نظر می رسد انجیر نوعی میوه باشد ولی در واقع گل تغییر شکل یافته است، که دانه های خوراکی دارد.

با خشک کردن صحیح انجیر می توانید مواد مغذی و شیرینی اش را تا ماهها حفظ کند. انجیر جایگزین خوبی برای قندی است که همراه چای خورده می شود.

 

خشک کردن انجیر با نور خورشید

انجیرهای کاملا رسیده را با آب بشویید. بهترین نشانه انجیر رسیده زمانی است که از روی درخت به زمین می افتد.

انجیر را از وسط ساقه ببرید تا کمی از ساقه به انجیر متصل باشد.

آنها را روی صفحه مشبک توری به یک جهت بخوابانید.

توری محتوی انجیر را در جایی که نور مستقیم خورشید بتابد قرار دهید. حتی روی ماشینی که در آفتاب پارک شده نیز می توانید بگذارید.

روی انجیر را با یک پارچه توری سفید بپوشانید تا حشرات روی آن ننشیند.

اجازه دهید انجیرها ۲ تا ۳ روز کامل در مقابل نور آفتاب قرار گیرد، با تاریک شدن هوا آنها را به داخل منزل آورید و دوباره با تابش آفتاب صبح به بیرون منتقل کنید.

وقتی سطح خارجی انجیر کاملا خشک و چروکیده شد همچنین هیچ شیره و تری ای در انجیر باقی نماند، انجیر خشک آماده است.

 

خشک کردن انجیر با فر گاز یا آون

فر را از قبل گرم کنید و دمای فر را روی ۱۴۰ درجه فارنهایت یا ۶۰ درجه سانتیگراد قرار دهید.

انجیر را کاملا با آب بشویید.

ضربه آرامی روی انجیرها بزنید تا هم آب آن کشیده شود و هم ساقه های بلند جدا شده و فقط کمی ساقه به آنها متصل روش خشک کردنه انجیر باشد.

روی صفحه مشبکی قرار داده و داخل فر بگذارید.

درب فر را کمی باز بگذارید تا رطوبت انجیر از فر خارج شود چرا که انجیر نبایستی خیلی داغ و پخته شود بلکه باید خشک شود.

هر چند وقت انجیر ها را بچرخانید و پشت و رو کنید.

به مدت ۱۵ تا ۳۶ ساعت در فر گاز بماند تا حالت چروکیده پیدا کند و شیره داخلش خشک شود. اگر امکان ندارد که فر یا آون طولانی مدت روشن باشد می توانید برای ۸ ساعت آن را خاموش کنید.

 

ذخیره و نگهداری انجیر خشک

انجیر خشک را در ظرفی درب بسته قرار دهید که هوا جریان نیابد. همچنین می توانید آنها را بسته بندی و در فریزر نگهداری کنید.

اگر انجیر خشک به موقع و درست انبار و ذخیره شود تقریبا ۱۸ تا ۲۴ ماه قابل نگهداری است.

 

روشهای دیگر خشک کردن انجیر

خشک کردن انجیر در کارخانه ها: در کارخانه ها معمولا از مواد خشک کننده استفاده می کنند تا آب میوه یا آب خوراکی ها را بگیرند.

خشک کردن انجیر شیرین: قبل از اینکه انجیر را خشک کنید ۱ فنجان شکر را در ۳ فنجان آب حل کنید و بگذارید بجوشد و به قوام روش خشک کردنه انجیر بیاید. انجیرها را به آّب شکر اضافه کنید و اجازه دهید ۱۰ دقیقه آهسته بجوشد. سپس انجیر ها را از آب خارج کرده و به روش آفتاب یا با فر یا آون خشک کنید.

چند گرم انجیر تازه چقدر انجیر خشک می دهد؟

مد نظر داشته باشید که از هر ۱۳۰۰ گرم انجیر تازه تقریبا برابر ۴۰۰ گرم انجیر خشک حاصل می شود. بیشتر بدانید از خواص انجیر خشک

روش خشک کردن انجیر, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

در انجیر به عنوان فیبر محلول، به بهبود وضعیت اجابت مزاج کمک می‌کند.

 

خواص انجیر برای سلامتی

۱. سلامت قلب

انجیر منبع بسیار خوبی از پتاسیم است، یک ماده‌ی معدنی که به کنترل سطح فشار خون کمک می‌کند. فیبر محلول، پکتین، موجود در این میوه آزادانه در بدن حرکت می‌کند و از کلسترول جلوگیری می‌کند. ثابت شده‌است که برگ انجیر سطح تری‌گلیسیرید را در بدن کاهش می‌دهد، و از حمله‌ی قلبی و سکته‌ی مغزی جلوگیری می‌کند. انجیر خشک حاوی فنول، اسیدهای چرب امگا ۳ و امگا ۶ است که خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر را کاهش می‌دهند.

۲٫ کاهش کلسترول

انجیر حاوی پکتین، نوعی فیبر محلول، است. وقتی فیبر وارد دستگاه گوارش می‌شود، در طول مسیرش به سمت روده‌ی بزرگ توده‌های اضافی کلسترول را جارو می‌کند و به همراه خود به سمت انتهای روده‌ی بزرگ می‌برد و به این ترتیب، از بدن خارج می‌کند.

 

خشک کردن انجیر

روش خشک کردن انجیر, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

 

انجیر جزء خوراکی‌ هایی با بیش‌ ترین میزان فیبر است، به همین دلیل می‌تواند روش خشک کردنه انجیر به عنوان ملین عمل کند.

وجود مقدار زیاد فیبر در رژیم غذایی‌تان با پیشگیری از برخی سرطان‌ های دستگاه گوارش نظیر سرطان روده‌ی بزرگ می‌تواند به سلامت عمومی‌ تان کمک کند.

پیشگیری از بیماری کرونر قلب انجیر خشک حاوی فنول، امگا۳ و امگا۶ است.

این اسیدهای چرب خطر بیماری کرونر قلب را کاهش می‌دهند. به علاوه، برگ‌های انجیر بر سطح تری‌گلیسرید موجود در بدن (یا همان چربی خون) افراد تاثیری چشمگیر دارد.

برگ‌های انجیر تری‌گلیسرید خون را مهار می‌کنند و میزان آن را در بدن کاهش می‌دهند. تری‌گلیسرید از دیگر عوامل موثر در بروز انواع بیماری‌های قلبی است.

 

 

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي