مطالب پيشنهادي

روشی برای تشخیص چاقی سالم از چاقی ناسالم

دسته بندي : عمومی
تاريخ : 28 جولای
بازدید : 711

روشی برای تشخیص چاقی سالم از چاقی ناسالم

روشی برای تشخیص چاقی سالم از چاقی ناسالم, جدید 1400 -گهر

 

چاقی معضلی است که افراد زیادی را در دنیا گرفتار خود کرده است. ولی تحقیقات نشان می دهد که حدود یک چهارم از افرادی که چاق شمرده می شوند، از نظر سیستم متابولیکی بدن سالم بوده و در معرض ریسک بالایی برای ابتلا به دیابت نوع ۲ نیستند.

 تحقیقات نشان می دهد که حدود یک چهارم از افرادی که چاق شمرده می شوند، از نظر سیستم متابولیکی بدن سالم بوده و در معرض ریسک بالایی برای ابتلا به دیابت نوع ۲ نیستند. در واقع اگرچه چاقی به عنوان یک عامل ریسک عمده برای ابتلا به دیابت نوع ۲ محسوب می شود، ولی ارتباط این دو موضوع قطعی و همیشگی نیست.

پژوهشی که اخیرا به رهبری محققین دانشگاه وین اتریش انجام شده توضیحاتی را در خصوص این موضوع فراهم کرده است.

نتایج این تحقیق که در نشریه علمی سلول به چاپ رسیده، نشان می دهد که وجود سطوح بالایی از یک مولکول خاص با نام «هم اکسیژناز-۱» یا HO-1 در بدن انسان می تواند موجب ضعف کارکرد سوخت و ساز بدن شده و ریسک ابتلا به دیابت نوع ۲ را بالا ببرد.

در این پژوهش، ممانعت از فعالیت مولکول فوق در موش ها باعث شد که سوخت و ساز بهبود پیدا کند که این موضوع می تواند نویدبخش تولید داروهایی باشد که با جلوگیری از فعالیت «هم اکسیژناز-۱» موجبات بهبودی سیستم سوخت و ساز بدن را فراهم کرده و از خطر ابتلا به بیماری های مرتبط در این زمینه بکاهند.

به گفته یکی از محققین این پژوهش HO-1 یکی از بهترین نشانگرهایی است که می تواند چاقی ناسالم را در افراد مختلف نشان دهد و دارای ارزش پیش بینی کننده بالایی برای تشخیص بیماری های متابولیکی در نقطه آغاز آن ها است.

HO-1 به متخصصان بالینی این مکان را می دهد که با به کارگیری روش های پیشگیرانه از پیشرفت بیماری های متابولیکی در افراد مختلف به خصوص در افراد چاقی که نشانه های اولیه دیابت نوع ۲ را نشان می دهند، جلوگیری کنند.

منبع:مهر

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید
گـهـر در شبکه هاي اجتماعي