دانلود فیلم خارجی رایگان

رنگ الکترواستاتیک چیست ؟ + مزایا رنگ پودری

تاريخ : 26 جولای

حتما برایتان سوال پیش آمده که رنگ الکترواستاتیک پودری چیست و برای یافتن نتیجه در گوگل جستجو کرده اید.

شاید قصد خرید وسیله و یا کالایی را دارید و فروشنده به شما گفته که رنگ بدنه این کالا رنگ الکترو استاتیک است ، در ادامه توضیحاتی درباره رنگ الکترواستاتیک داده و شما را با مزایای آن آشنا می کنیم.

رنگ الکترواستاتیک چیست 

رنگ الکترواستاتیک چیست ؟ + مزایا رنگ پودری, جدید ۱۴۰۱ -❤️ گهر

پوشش‌های پودری به گروهی از پوشش ها القا می‌شوند که از مخلوط رزین ، عامل شبکه ای کننده ، پیگمنت‌ها و سایر افزودنی‌ها بدست‌آمده‌است . برای تولید این پوشش‌ها ابتدا مواد اولیه به شکل مذاب با یکدیگر مخلوط می‌شوند سپس مذاب حاصل سرد می گردد و طی دو مرحله به ذراتی با اندازه بین ده تا صد میکرون تبدیل می‌شوند.
این پوشش‌ها برای اولین بار در دهه‌ی ۱۹۵۰ به عنوان پوشش‌های نوین وارد بازار شدند و تولید آنها روز به روز گسترش یافت .
این پوشش‌ها عمدتاً با استفاده از روش‌های الکتروستاتیک اعمال می‌گردند.

رنگ پودری با یک تفنگ الکترواستاتیک بر روی سطوح مورد نظر پاشش میشود.ذرات پودر در تفنگ باردار شده و لایه نازک چسبناکی را روی سطح مورد نظر تشکیل می دهند و پس از قرار گرفتن در یک کوره در اثر حرارت، ذرات پودری ذوب شده و پس از ایجاد چسبندگی و باند عرضی یک پوشش سخت، بادوام و غیرقابل انحلال را ارائه می دهند.

ذرات چسبیده به سطح فلز ، در کوره‌های صنعتی مخصوص تا ۲۰۰ درجه سانتیگراد پخت می‌شود . رزین ذوب شده در سطح فلز همجوش شده و ایجاد سطحی یکدست ، ضخیم و مقاوم می‌کند. نتیجه کار سطحی زیبا و براق با مقاومتی بسیار عالی در مقابل مواد شیمیائی ، خراش و پوسته شدن و سه برابر مقاوم تر از رنگ های پایه حلال می‌باشد. رنگ مایع پایه حلال می‌تواند تحت تاثیر شرایط آب و هوائی مثل دما و رطوبت قرار گرفته و نتیجه کار کیفیت پایین تر ، روان شدن و یا سطح پوست پرتقالی باشد. علاوه بر شرایط جوی ، مهارت نقاش نیز تاثیر مستقیم در کیفیت خواهد داشت . از آنجائی که رنگ پودری از طریق بارداری الکترواستاتیکی به قطعه کار می‌چسبد ، بدست آوردن یک سطح یکدست و با کیفیت بالا در هر شرایط جوی ممکن می‌باشد .

رنگهای پودری بصورت کاملا خشک اعمال شده ومستقیما روی سطح پاشیده میشوند. به دلیل عدم نیاز به حلالها ،کاملا با محیط زیست سازگار است.

  مزایای استفاده از رنگ الکترواستاتیک پودری 

۱-   عاری بودن از فلزات سنگین ( نظیر سرب, کادمیوم و…) و غیر سمی بودن
۲-   عدم وجود حلال وبه تبع آن عدم وجود بخارات مضر
۳-   کاهش بیماریهای تنفسی و عفونتهای ریوی به دلیل عدم وجود حلالها
۴-  ضریب ایمنی بالاتر نسبت به رنگهای مایع از نظر خطر آتش سوزی
۵-  کاربری نسبتا سهل و آسان رنگ و آماده مصرف بودن آن و عدم نیاز به آموزشهای تخصصی پرسنل رنگ کار
۶- صرفه جویی درزمان و افزایش سرعت تولید و در نتیجه کاهش مصرف انرژی
۷ – امکان استفاده از  ۹۵% رنگ به دلیل قابلیت بازیافت و استفاده مجدد
۸ –  افزایش طول عمر قطعات رنگ آمیزی شده به دلیل بالا بودن مقاومتهای شیمیایی و مکانیکی رنگهای پودری در مقایسه با رنگهای مایع
آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي