راه حل مشکل عینک زدن کودکان و برخورد آنها

کودکانی هستند که بدلیل ژنتیکی و یا ارثی و موارد دیگر از نوجوانی چشم آنها ضعیف می باشد ولی این کودکان علی رغم اینکه باید از عینک استفاده کنند از این مورد سرباز می زنند در ادامه روشهایی برای حل این مشکل به والدین معرفی می کنیم

راه حل مشکل عینک زدن کودکان و برخورد آنها

راه حل مشکل عینک زدن کودکان و برخورد آنها

چرا بعضی از کودکان از زدن عینک سرباز می‌زند؟

در واقع یکی از مشکلات رایج بینایی در بین کودکان به ویژه در سنین مدرسه نزدیک‌بینی است که با تشخیص پزشک قابل درمان است و معمولا این کودکان باید از عینک استفاده کنند اما آیا فرزندتان به همین آسانی از عینک استقبال می‌کند یا از آن دسته کودکانی است که نیاز به عینک دارد ولی به دلایل مختلفی از زدن عینک سرباز می‌زند؟

فرزند شما از اينكه مورد تمسخر قرار گيرد، می‌ترسد

در یک آزمایش اخیر چشم پزشکی متوجه می‌شوید که فرزند شما دچار نزدیک‌بینی است و تنها با استفاده از عینک طبی این مشکل برطرف می‌شود. اما فرزندتان از عینک زدن خود داری می کند. چرا؟ یکی از دلایل معمول آن مسخره شدن توسط گروه همسالان است. اما بايد بدانيد استفاده نكردن از عينك و ضعف در بينايی مسائل مهم تری در يادگيری او ايجاد خواهد کرد.

اعتماد به نفس او را افزايش دهيد
به او بگوييد با عينك بسيار زيباتر است. با اينكه ممكن است شانه بالا بياندازد و بگويد تنها شما هستيد كه اين حرف را می‌زنيد اما او همچنان دوست دارد از زبان شما جملات مثبت بشنود.

می‌توانيد برايش مثال هايی از بازيگران، آهنگسازان و افراد موفق و مشهوری كه از عينك استفاده می‌كنند بزنيد و همچنين به او بگوييد او تنها كسی نيست كه عينك خواهد داشت. همچنین به او بگویید كه بقيه همكلاسی‌هايش ممكن است چنين مشكلی را به زودی بفهمند و آنها نیز از عینک استفاده کنند.

بر فواید عینک تاکید کنید
به او تاکید کنید که با استفاده از عینک کارایی او در مدرسه بالاتر می‌رود. برای او درباره نزدیک بینی توضیح دهید و اینکه عینک چطور می‌تواند به شفاف‌تر دیدن او در کلاس کمک کند. در این سن او به اندازه ای بزرگ است که بفهمد عینک برای او زندگی را آسان‌تر و بهتر می‌کند. به او نگهداری تمیز و مناسب از عینک را یاد دهید و برایش یک جا عینکی زیبا و جذاب بخرید.

معلم را در جریان بگذارید
اگر فرزندتان با وجود تمامی توضیحات، تشویق و حمایت شما همچنان بابت عینک زدن شکایت دارد با معلم او صحبت کنید. ممکن است او نسبت به مسخره کردن فرزند شما در کلاس بی‌خبر باشد. پس او را آگاه کنید. صحبت و تذکر معلم به برخی از بچه‌ها تاثیر مثبت و فوری داشته و به تمسخر فرزندتان پایان خواهد داد.

به او اجازه انتخاب دهيد
خوشبختانه، صدها مدل فریم عینک مختلف براي بچه‌ها وجود دارد. همانطور كه بودجه خود را در نظر می‌گيريد به او اجازه دهيد تا عينكش را خودش انتخاب كند، مدلی كه با آن راحت‌تر است و به او بيشتر می‌آيد. هر چقدر فرزندتان در پروسه انتخاب عینک درگیرتر باشد علاقه او به استفاده از آن بیشتر می‌شود‌. سعی کنید تا از عینک به عنوان یک مد و زیبایی استفاده کند نه چیزی که زیبایی ظاهر او را کم می‌کند.

تنها زمانی که بزرگ می‌شود‌ می‌تواند از لنز استفاده کند
با گذر زمان فرزند شما هر روز از عینک استفاده خواهد کرد. نظرات منفی که از گروه همسالانش می گیرد به تدریج کمتر شده و او با آسودگی بیشتری از عینک استفاده می‌کند.
زمانی که فرزندتان کمی بزرگ‌تر و پخته‌تر شود، می توانید برایش لنز در نظر بگیرید. بعضی بچه‌ها ممکن است لنز را به عینک ترجیح دهند در نتیجه به مراقبت، توجه و دقت بیشتری نیاز دارند. بهتر است از یک متخصص چشم مشورت بگیرید تا میزان استفاده از لنز را کنترل کند. زیرا لنز با هر شیوه زندگی سازگاری ندارد و ممکن است برای بعضی افراد استفاده از عینک پیشنهاد بهتری باشد.

اشتراک گذاری:
دیگران چه می‌خوانند
ارسال دیدگاه