دو برنامه ویژه زنگنه برای وزارت نفت

وزارت نفت پس از تجربه 4 وزیر و چند سرپرست از جمله شخص رئیس‌جمهور در 8 سال گذشته، حالا به وزیری خوشامد می‌گوید که 22 سال تجربه مدیریتش در کنار 8 سال تجربه کار در این وزارتخانه شاید نقطه قوت او برای حل چالش‌های پیش‌روی این وزارتخانه باشد. به گفته بیژن نامدارزنگنه در حال حاضر مهم‌ترین راهبرد صنعت نفت یا فوری‌ترین اقداماتی که باید در این صنعت انجام شود، ایجاد ثبات در مدیریت و جلب اعتماد همراهی مجموعه مدیران و کارکنان صنعت نفت است.

دو برنامه ویژه زنگنه برای وزارت نفت

 

وزیر جدید نفت با تشریح 5 برنامه کوتاه مدت خود برای توسعه صنعت نفت از ایجاد یک گروه ویژه به منظور فعال کردن بیشتر دیپلماسی انرژی و افزایش صادرات نفت ایران در شرایط تحریم خبر داد و گفت: ظرفیت تولید نفت ایران با روش‌های صیانتی در نخستین گام باید به بیش از 4 میلیون بشکه افزایش یابد. بیژن نامدارزنگنه در گفت‌وگو با مهر درباره مهم‌ترین برنامه‌های اولویت‌دار خود برای مدیریت وزارت نفت، گفت: تقویت دیپلماسی انرژی مهم‌ترین برنامه اولویت‌دار است تا با استفاده از تمامی ظرفیت‌ها همچون نیروهای انسانی متخصص، دیپلمات‌های برجسته و با همکاری وزارت امور خارجه بتوان آثار تحریم‌های نفتی را کاهش داد.

وزیر جدید نفت با اشاره به احیای ظرفیت تولید نفت‌خام و گاز طبیعی، تصریح کرد: افزایش ظرفیت تولید نفت ایران منجر به افزایش قدرت چانه‌زنی در مجامع بین‌المللی و اوپک خواهد شد و از این رو باید در کوتاه‌ترین زمان ظرفیت تولید نفت با استفاده از روش‌های صیانتی به بیش از چهار میلیون بشکه در روز افزایش یابد. این عضو کابینه دولت یازدهم با یادآوری اینکه در بخش افزایش تولید گاز طبیعی هم تمرکز روی توسعه میادین مشترک و به‌ویژه پارس‌جنوبی است، اظهار داشت: از این رو با پیگیری فازهای با پیشرفت بالای فیزیکی پارس‌جنوبی باید تا پایان سال‌جاری امکان افزایش برداشت گاز از این میدان مشترک فراهم شود. این مقام مسئول درخصوص مهم‌ترین برنامه‌های خود برای افزایش صادرات و فروش نفت و از سرگیری سوآپ نفت، توضیح داد: در اولین اقدام باید یک گروه ویژه برای پیگیری تحریم‌ها و افزایش فروش نفت در بازارهای سنتی و جدید تشکیل شود.

زنگنه با بیان اینکه برای افزایش صادرات نفت در کنار فعالیت‌های بین‌المللی و اجرای دیپلماسی فعال وزارت و شرکت ملی نفت ایران از توان بخش خصوصی هم استفاده خواهد شد، افزود: تحریم یک شبه برداشته نمی‌شود از این رو برای کوتاه‌مدت برنامه ویژه‌ای را برای افزایش صادرات نفت در دستور کار قرار خواهیم داد. وزیر جدید نفت با اعلام اینکه در بخش افزایش تولید فرآورده‌های نفتی در نخستین گام تکمیل و بهره‌برداری از سه طرح بنزین‌سازی پالایشگاه‌های اصفهان، تبریز و بندرعباس را هدف‌گذاری کرده‌ایم، خاطرنشان کرد: همچنین تکمیل و بهره‌برداری از پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج‌فارس هم در اولویت قرار دارد اما با توجه به پیشرفت این طرح به نظر می‌رسد باید از سال آینده بهره‌برداری از آن را آغاز کنیم.

باید از کارکنان نفت دلجویی شود
بدون ایجاد این ثبات و اعتماد نمی‌‌توان کاری از پیش برد. کارکنان وزارت نفت انتظار برخورد حرفه‌ای و تکریم دارند. این بخشی از نظرات بیژن نامدارزنگنه است که به گفته خودش در اداره این وزارتخانه نقش موثری خواهد داشت. او در این رابطه گفت: این کارکنان شریف نقشی بی‌بدیل در پیروزی انقلاب و سال‌های دفاع‌مقدس داشته‌اند که در سال‌های اخیر مورد بی‌مهری و انواع اتهامات قرار گرفته‌اند که دلجویی از آنها ضروری است. وزیر نفت افزود: به اعتقاد بنده صنعت نفت باید با استفاده از خرد جمعی و ظرفیت‌های کارشناسی استفاده شود. نفت باید غیرسیاسی باشد. نفت حیاط خلوت هیچ فرد و گروهی جز جمهوری اسلامی نیست و باید غیرسیاسی باشد. اقدام مهمی که باید انجام شود احیای ظرفیت و توان تولید نفت کشور به میزان سال 1384 است.

زنگنه تصریح کرد: حتما باید با به کارگیری همه ظرفیت‌های ملی درون صنعت نفت، بخش خصوصی و حتی ایرانیان مقیم خارج از کشور، میزان صادرات نفت‌خود را با ابتکار و خلاقیت بالا ببریم و معاملات را شفاف‌تر از گذشته انجام دهیم. اقدام دیگری که باید انجام شود، استفاده حداکثری از دیپلماسی انرژی است که برای عبور از شرایط کنونی امری اجتناب ناپذیر است. وی در ادامه اظهار داشت: بدون شک وزارت نفت و دستگاه مسئول دیپلماسی کشور، باید دوش به دوش هم برای عبور موفق از این شرایط عمل کنند. اقدام دیگر افزایش تولید در پارس‌جنوبی است، باید با فوریت بر چند فاز پارس‌جنوبی که پیشرفت فیزیکی بیشتری دارد تمرکز کنیم تا آنها را به تولید برسانیم. ظرفیت ذخیره‌سازی نفت‌خام را باید بالا ببریم و از خام‌فروشی نفت فاصله بگیریم. وزیر نفت گفت: زمانی که در سال 1376 وارد وزارت نفت شدم کل تولیدات پتروشیمی ایران یک‌‌میلیارد دلار بود، به برکت کارهایی که آن زمان انجام و کارهای نیمه‌تمامی که به دولت بعدی منتقل شد و یک کار هم که در این دولت شروع و به اتمام رسید، میزان تولیدات پتروشیمی کشور امسال به 20 میلیارد دلار خواهد رسید که افتخاری برای جمهوری اسلامی ایران است.

 

منبع: نامه

اشتراک گذاری:
دیگران چه می‌خوانند

ارسال دیدگاه