درمان نیش زنبور به روش های سریع و ساده

در فصل بهار و تابستان معمولا به دلیل وجود انواع حشرات مانند زنبور، برخی از افراد دچار گزیدگی می شوند. ما در این بخش گهر به معرفی روش های سریع و آسان برای درمان نیش زنبور می پردازیم.

درمان نیش زنبور به روش های سریع و ساده

درمان گزیدگی زنبور به روش های سریع و ساده

گزیدگی زنبور و نیش زنبور دردی دارد که شاید در لحظه زیاد باشد اما می‌توانید زود درمانش کنید و مانع از عوارض دیگرش مثل ورم زیاد و خارش و سوزش روزهای بعد شوید. البته این برای کسانی است که به زنبور حساسیت ندارند که اگر خدای ناکرده اینطور باشد باید سریعتر به اورژانس و بیمارستان منتقل شوند.

اگر به محض گزیدن زنبور نشانه های زیر را داشتید حتما به اورژانس زنگ بزنید.

 • تنگی نفس
 • گسترش قرمزی و التهاب به جاهای دیگر بدن
 • عدم توانایی قورت دادن آب دهان و خفگی
 • سرگیجه و عدم تعادل در ایستادن
 • ضربان قلب بالا
 • کاهش یکباره فشار خون

اینها نشانه های خطرناک حساسیت به زنبور است در اولین فرصت آنتی هیستامین بخورید و فورا به بیمارستان منتقل شوید.

اگر این عوارض را نداشتید یعنی به زنبور حساسیت ندارید و می‌توانید به راحتی خودتان با چند درمان خانگی مانع از ورم و یا درد و قرمزی آن شوید.

اگر زنبوری که شما را گزیده زنبور عسل بوده سعی کنید خیلی سریع نیش آن را بیرون بیاورید. می‌توانید از روش قدیمیها استفاده کنید و جای گزیدگی را بمکید و تف کنید.

 • بعد از گزیدگی اگر جوش شیرین در دسترس دارید کمی با آب مخلوط کنید و روی جای گزیدگی بگذارید این کار درد شما را کم می‌کند در غیر این صورت یخ هم مسکن خوبی برای از بین بردن سوزش ناشی از نیش زنبور است.
 • خمیر دندان ممکن است در لحظه اول بیشتر بسوزاند اما دردش را زودتر آرام می‌کند. هر ۵ ساعت خمیردندان را دوباره بزنید تا جای گزیدگی را بهبود ببخشد.
 • ترکیب سرکه سیب و جوش شیرین: این ترکیب هم خاصیت آنتی اکسیدانی دارد و برای از بین بردن عفونت احتمالی بسیار مفید است. ممکن است کمی حس سوزش داشته باشد.
 • پیاز رنده شده و یا خود پیاز نصف شده را روی جای نیش زنبور بگذارید تا بماند سوزش اولیه آن به ورم نکردنش می‌ارزد.
 • روی جای گزیدگی عسل بمالید تا دردش آرام شود و مانع از ورم زیاد شود.
 • سیب‌زمینی را نصف کنید و روی جای گزیدگی زنبور بمالید. این کار درد و سوزش آن را کم می‌کند و باعث می‌شود جای گزیدگی زودتر خوب شود.
 • جعفری تازه را له کنید و روی جای نیش بگذارید.
 • استفاده از ادکلن و یا دئودورانت هم بی‌تاثیر نیست

10 روش  برای درمان نیش زنبور عسل وجود دارد که عبارتند از:

 1. خارج کردن نیش حشرات

گام اول این است که بلافاصله  نیش حشرات را از پوست خارج کنیم .  فقط چند ثانیه طول میکشد که سم مضر زنبور وارد بدن شود. نیش حشرات   را  با یک  موچین  خارج کرده سپس باید آن ناحیه را  با صابون ضدعفونی و با آب بشوئید.بعد از خشک کردن پماد ضد عفونی کننده بزنید .  همچنین می توانید لوسیون کالامین برای کاهش خارش و تورم  استفاده کنید

 1. یخ

گام بعدی کمپرس یخ بر روی منطقه آسیب دیده برای رهایی از درد  است. دمای سرد  التهاب را کاهش داده و همچنین به کاهش درد و تورم کمک میکند. تکه های یخ  رادر پارچه نازک قرارداده و ببندید  و در منطقه آسیب دیده به  مدت 10 تا 15 دقیقه نگه دارید. .  هر چند ساعت تا زمان  بهبودی این کار را انجام دهید  همچنین می توانید یک بطری  آب  سرد در منطقه آسیب دیده نگه دارید.

توجه: هرگز  یخ را به طور مستقیم بر روی پوست، قرا رندهید

 1. جوش شیرین

جوش شیرین یک محصول قلیایی  است که به  خنثی کردن  سم اسیدی،  کمک میکند و  در نتیجه درد، خارش و تورم  زودتر التیام میابد

1 قاشق چای خوری جوش شیرین را با کمی آب  ترکیب کرده تا خمیر شود .سپس در محل گزش به مدت 5 تا 10 دقیقه قرار دهید. منطقه را  با آب ولرم بشویید.اگر ناراحتی همچنان ادامه دارد، بعد از چند ساعت دوباره تکرار کنید.

 1. عنبر سائل

یکی دیگر از درمان های طبیعی موثر برای  نیش زنبور عسل , عنبر سائل است. با توجه به خواص ضد التهابی و قابض آن، آبه کاهش خارش، درد و تورم کمک میکند.در منطقه آسیب دیده قرار داده تا خشک شود در صورت نیاز دوباره تکرار کنید

 1. سرکه سیب

سرکه سیب همچنین  به خنثی سازی اسید در زهر کمک می کند. درد و  خارش و تورم را کاهش می دهد.یک توپ پنبه  ای  را در سرکه سیب خالص فروکرده و بمدت  10 دقیقه نگه دارید و در صورت نیاز دوباره تکرار کنید.اگر  سرکه سیب  نداشته باشید،  می توانید  از سرکه سفید استفاده کنید.

 1. عسل

عسل یکی دیگر از درمان خوب برای نیش زنبور عسل است. این خطر ابتلا به عفونت را کاهش می دهد. عسل  را  در منطقه آسیب دیده،  زده و بگذارید خشک  شود سپس با  آب گرم بشوئید. هر روز چند بار این کار را انجام دهید.همچنین می توانید مقدار مساوی از عسل  و زردچوبه  را مخلوط کنید. در منطقه آسیب دیده، چند بار در روز به مدت چند روز بمالید

 1. ژل آلوئه ورا

ژل آلوئه ورا یکی دیگر از درمان خوب برای  نیش زنبور عسل است. خواص تسکین دهنده و ضد التهاب آن به کم شدن درد، تورم و خارش کمک میکند.برگ آلوئه ورا،  را شسته  و به کمک چاقو  باز کرده و ژل از آن استخراج میکنیم در منطقه آسیب دیده چند بار در روز به مدت چند روز بزنید

 1. نعناع

این گیاه محل  نیش زنبور عسل  را ضدعفونی کرده و خارش  را از بین می برد. خواص ضد التهابی و ضد درد آن  به کاهش درد، تورم و التهاب کمک میکند 1 یا 2 قطره از اسانس نعناع  را به طور مستقیم در محل گزش  چند بار در روز بزنید. اگر  دارای پوست حساس هستید، مخلوطی از  روغن حامل مانند روغن نارگیل و یا روغن زیتون استفاده کنید یا  آب  برگ نعناع تازه  را استخراج کنید  و آن  را بر روی منطقه آسیب دیده بزنید.  بگذارید خشک شود سپس با آب سرد بشوئید.  1 یا 2 بار تکرار کنید

 1. آسپرین

درمان دیگری برای خنثی کردن سم و بهبود سریع  آن ,آسپیرین است. خواص ضد التهابی آن نیز می توانددرد و تورم  را کاهش دهد.آسپرین را له کرده.چند قطره  آب  به آن زده تا خمیر شود و لایه نازکی از آن را بر روی محل آسیب دیده قرار دهید چند دقیقه بعد با آب ولرم بشوئید  در صورت نیاز دوباره تکرار کنید

 1. خمیر دندان

خمیر دندان  ، می تواند  به درمان نیش زنبور عسل کمک کند درد و تورم را کاهش میدهد بر روی منطقه آسیب دیده خمیر دندان بزنید. چند ساعت بعد با لیف حمام  تمیز کنید در صورت نیاز تکرار کنید. از خمیر دندانهای سفید استفاده کنید از ژلهای رنگی استفاده نکنید

اشتراک گذاری:
دیگران چه می‌خوانند
ارسال دیدگاه