مطالب پيشنهادي

درمان رگ به رگ شدن پا

دسته بندي : سلامت,سلامت جسمی
تاريخ : 28 می
بازديد : 490

با طب سنتی برای درمان رگ به رگ شدن پا آشنا شوید. استفاده از مرهم های مختلف و راهکارهای خانگی را در این مطلب در زیر دنبال کنید.

درمان رگ به رگ شدن پا

درمان رگ به رگ شدن پا, جدید 1400 -گهر

رگ به رگ شدن و کشیدگی عضلات چیست؟

زمانی که ماهیچه‌ ها یا رشتههای رباطی بدن بیش از حد کشیده شده و در برخی موارد حتی پاره شوند به آن رگ به رگ شدن گفته میشود.

در حالات شدیدتر زمانی که سطح استخوان از موقعیت طبیعی خود در خلال چنین آسیبهایی خارج شود، در رفتگی و در موارد شدیدتر شکستگی استخوان اتفاق می‌افتد.

در رگ به رگ شدگی هنوز مقداری حرکت هر چند دردناک امکان دارد اما در حالت در رفتگی و یا شکستگی استخوان، هیچ حرکتی امکان ندارد و بیدرنگ تغییر شکل واضحی در عضو آسیب دیده مشاهد میشود.

رگ به رگ شدن در مفاصل شانه، قوزک پا، زانو، کتف، آرنج و مچ دست بیشتر از سایر قسمتهای بدن رخ میدهد چرا که این اندامها نسبت به فشارهای ناگهانی بسیار حساس هستند، البته در برخی مواقع رگ به رگ شدن کمر و گردن نیز رخ میدهد.

درمان رگ به رگ شدن پا, جدید 1400 -گهر

علایم و نشانههای این مشکل 

رگ به رگ شدن و کشیدگی عضله، اکثرا همراه با درد شدید و گاهی با کبودی در محل درد همراه است، علایم آن عبارتند از:

 • درد شدید در محل آسیب دیده
 • کبودی که عموما ناشی از خونریزی در محل مفصل و پارگی مویرگها است.
 • ورم و بادکردگی عضو آسیب دیده که اکثرا ۲۴ تا ۴۸ ساعت بعد از آسیب بروز میکند.
 • عدم توانایی حرکت اندام آسیب دیده

علت کشیدگی رگ ها

 • انجام ورزش های سنگین مانند ورزشهای رزمی بدون گرم کردن کافی بدن
 • حرکتهای ناگهانی و پیچ خوردگی که باعث کشیده شدن ناگهانی رباط و مفصل گردد.
 • ضربه به بدن در پی تصادف، سقوط و یا زمین خوردن

درمان با طب سنتی

همیشه در هنگامی که با یک رگ به رگ شدگی یا کشیدگی مشکوک دردناک روبه رو شدید، در اولین مرحله سعی کنید عضو آسیب دیده را بدون حرکت نگه دارید. در مراحل بعد توصیه میشود راهکارهای زیر را برای درمان رگ به رگ شدگی اندام آسیب دیده به کار گیرید:

 • قرار دادن کمپرس سرد

سعی شود، بلافاصله در موضع درد،کمپرس سرد یا تکه های کوچک یخ قرار دداه شود تا از بادکردگی و ورم آن ناحیه جلوگیری شود.

 • قرار دادن در آب گرم و نمک

چنانچه محل رگ به رگ شدگی باد کرد، اندام آسیب دیده را در آب گرمی که به آن نمک اضافه شده قرار دهید، این کار باعث تسکین و تسریع درمان رگ به رگ شدن ناحیه مورد نظر میگردد.

 • قرار دادن مرهم روغن و نفت سفید

یکی از راه کارهای درمان ، قرار دادن مرهم بر روی موضع درد است، به این منظور ۲ قاشق غذاخوری روغن کنجد یا روغن آفتابگردان را یک قاشق غذا خوری تربانتین یا نفت سفید مخلوط کرده، سپس آن را به عنوان یک مرهم در محل آسیب دیده قرار دهید.

 • ماساژ محل رگ به رگ شدگی با مخلوط روغن و کافور

به این منظور، محل رگ به رگ شدگی را توسط نصف قاشق چایخوری کافور که به یک چهارم فنجان روغن افتابگردان اضافه شده، به آرامی ماساز میدهیم. این کار باعث آرام شدن رگ به رگ شدگی میگردد.

 • بانداژ مخلوط سیر و روغن زیتون

یکی دیگر از راهکارهای درمان قرار دادن بانداژ چند حبه سیر آسیاب شده که با روغن زیتون یا خردل مخلوط شده، در محل درد است. چنانچه این مخلوط در موضع رگ به رگ شدگی همراه با بانداژ و ضماد گرم استفاده شود، درد را تا حد زیادی تسکین میدهد.

 • بانداژ مخلوط زنجبیل و زردچوبه

برای تهیه مرهم این بانداژ، یک قاشق چایخوری زنجبیل تازه را با همین میزان زردچوبه مخلوط کرده و به مقدار فراوان روی ناحیه رگ به رگ شده قرار داده و محکم بانداژ نمایید. چنانچه هنوز ورم وجود دارد، اضافه کردن کمی نمک به این خمیر مفید است.

 • قرار دادن مرهم اکالیپتوس + گل میخک + نعناع + گشنیز + روغن نارگیل

برای تهیه این مرهم یک مشت برگ اکالیپتوس ، ۱۰ تا ۱۲ عدد گل میخک، ۱۰ تا ۱۲ عدد برگ نعنا و چند شاخه سبزی گشنیز را با هم آسیاب نموده و به آن ۲ قاشق روغن نارگیل خیلی گرم، اضافه میکنیم و در محل رگ به رگ شدگی قرار میدهیم. این ترکیب تا زمانی که گرم است تسکین موقتی برای درد ناشی از آسیب دیدگی خواهد بود.

سایر توصیهها برای درمان 

به طور کلی در زمان مواجه با این آسیب بهترین درمان، استراحت دادن به عضو رگ به رگ شده است. همچنین سعی کنید در هنگام خواب نیز عضو آسیب دیده را در یک موقعیت ثابت نگه دارید.

بالا نگه داشتن عضو نیز بسیار مهم است، پایینتر بودن عضو آسیب دیده باعث تجمع مایع شده و ایجاد درد می کند و فرایند درمان رگ به رگ شدن را به تاخیر می اندازد.

لازم است بدانیم آسیب دیدگی ناشی از رگ به رگ شدن را زمانی جدی بگیرید که درد چند روز متوالی ادامه داشته باشد و شخص نتواند از عضو آسیب دیده به هیچ عنوان استفاده کند، در این صورت باید به پزشک مراجعه کنید تا مشکل بررسی شود.

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي