دختران بالاشهری پایتخت و ژستی از نوع دود!

افکارنیوز: به گفته مدیر کل سلامت شهرداری تهران در مناطق شمالی پایتخت برخورداری مردم از وسایل ارتباطی مثل ماهواره بیش از سایر مناطق است و ماهواره نیز با نشان دادن زنان سیگاری نوعی ژست روشنفکری را بین زنان ایرانی ترویج داده است و در نتیجه این ژست ها مورد استقبال خانم ها مناطق بالای شهر واقع شده است.
این روزها سیگار و کشیدن آن علاوه بر اینکه در دنیای مجازی به یک ژست باکلاس بودن و روشنفکری تبدیل شده است که متاسفانه آمار واقعی زنان سیگاری رو افزایش گذاشته است و نسبت به چند سال گذشته زنان و دختران بیشتری را می بینیم که با افتخار پوکی در سیگار خود می زنند.

 

خانم های بالاشهری و ژستی از نوع روشنفکری سیگاری!

در همین زمینه، محمد مهدی گلمکانی، مدیر کل سلامت شهرداری تهران، در گفتگو با افکارنیوز، در زمینه افزایش تعداد زنان سیگاری پایتخت با اشاره به مطالعات پروژه سنجش عدالت گفت: در مطالعات این پروژه در سالهای ۸۷ و ۹۱، متاسفانه میزان آمار زنان سیگاری در مناطق شمالی پایتخت مانند مناطق ۱ و ۳ تفاوت معناداری نسبت به سایر مناطق دارد.

گلمکانی اذعان داشت که افزایش آمار زنان سیگاری در مناطق شمالی پایتخت یک زنگ هشدار است که باید در این زمینه با تدابیر مختلف به مقابله با این پدیده برخاست.

وی در تشریح علل این پدیده، ارتباطات مانند اینترنت و ماهواره ها را اولین و مهمترین عامل دانست. به گفته مدیر کل سلامت شهرداری تهران در مناطق شمالی پایتخت برخورداری مردم از وسایل ارتباطی مثل ماهواره بیش از سایر مناطق است و ماهواره نیز با نشان دادن زنان سیگاری نوعی ژست روشنفکری را بین زنان ایرانی ترویج داده است و در نتیجه این ژست ها مورد استقبال خانم ها مناطق بالای شهر واقع شده است.

گلمکانی کارتل های اقتصادی تولیدکننده سیگار را دومین عامل رواج سیگار بین خانم های ایرانی عنوان کرد. وی در تشریح این عامل این طور بیان کرد که این کارتل ها با تولد سیگارهای شکیل و زیبا و سیگارهای لایت و باریک در قالب مدهای روز که مخاطب خاصشان دختران و زنان هستند، آنها را به مصرف سیگار تشویق می کنند.

به گفته گلمکانی یکی دیگر از عوامل، استفاده از هنرپیشه ها و افراد مشهور برای استفاده از این سیگارهاست. به طوریکه زنان و دختران با دیدن افراد هنرپیشه و مشهور مورد علاقه خود، در کنار تقلید از آنها، به استفاده از سیگار اشتیاق نشان می دهند.

وی افزایش آمار خانم های سیگاری را ناشی از فقر مهارتی و نبود دانش لازم دانست و تاکید کرد که در این زمینه هشدارهای لازم به خانه های سلامت داده شده است. همچنین کانون های پیشگیری نیز در این زمینه اقدامات لازم را باید به عمل آورند.

مدیر کل سلامت شهرداری تهران، ضمن تاکید بر این که هشدار به مناطق شمالی داده شده است افزود: در حال حاضر گروه های هدف خانم ها هستند که باید با برگزاری جلسات توجیهی و افزایش توانمندی ها، آنها را از مصرف سیگار بازداشت.

گلمکانی تاکید کرد که این موضوع باید به صورت جامع نگریسته شود و تداوم داشته باشد و نیازمند مشارکت و همراهی اکثریت مردم است.

 

هزینه های سلامت مردم را فقیرتر کرده است

مدیر کل سلامت شهرداری تهران، در زمینه هزینه سلامت نیز اینگونه گفت: هزینه های سلامت به دو بخش هزینه آموزش و پیشگیری و هزینه های درمان تقسیم می شود.

وی با اشاره به اینکه مفهوم سلامت با تعریف جامعش نهادینه نشده است اذعان داشت که در حال حاضر به هزینه های سلامت به عنوان رویکرد درمانگر نگریسته می شود و با این فرهنگ اولویت ها با بحث های درمان است.

گلمکانی با تاکید بر اینکه عموم مردم به خصوص افراد فقيراز تغييرات ناگهاني و مكرر شاخص هاي اقتصادي مثل طلا و ارزضرر می کنند و جبران ضرر برای آنها سخت است افزود: “نکته ای که در حال حاضر باید به آن توجه شود با توجه به گرانی نرخ ارز و دیگر مشکلات اقتصادی، بسیاری از بیماران فقیر شده اند.”
مدیر کل سلامت شهرداری تهران، در همین زمینه به شاخص کاتاستروفیک اشاره کرد که این شاخص نشان می دهد که با افزایش هزینه های مجبور می شوند بخشی از منابع خود را خرج کنند و در نتیجه به فقر دچار می شوند. این شاخص بار مالی درمان را نشان می دهد که افزایش هزينه هاي سرسام اوردرمان به فقير شدن خانواده ها و يا افراد می انجامد. هر چقدر منابع پیشگیری بیشتر باشد و برنامه ریزی دقیق تری انجام شود، بار مالی نسبت به مردم مردم و دارو کمتر می شود.

وی با بیان اینکه در فرهنگ ما، پیشگیری جا نیفتاده است گفت: ما برای درمان مدیریت مالی داریم ولی برای سلامت وپیشگیری و عوامل خطر اقدام خاصی را انجام نداده ایم.

گلمکانی با بیان اینکه در بخش پیشگیری فرهنگ سازی لازم انجام نشده است، اینگونه اظهار کرد که با مشاوره های اولیه با تمکین به رفتارها کمتر افراد بیمار می شوند که در این زمینه دولت ها نفش بسیار مهمی دارند.

این مسئول سلامت در شهرداری تهران، ضمن اذعان به اینکه هدف گذاری در این زمینه در شهرداری انجام شده است، اظهار کرد: در ادارات سلامت شهرداری تهران، فرهنگ سازی های لازم در دستور کار قرار گرفته است.

اشتراک گذاری:
دیگران چه می‌خوانند
ارسال دیدگاه