مطالب پيشنهادي

داروی آلفنتانیل Alefentanil + موارد مصرف و عوارض آمپول آلفنتانیل

تاريخ : ۱۰ اردیبهشت
بازديد : 837

در این مطلب موارد مصرف ، عوارض و … آمپول آلفنتانیل Alefentanil را می خوانید

توجه : استفاده از هر دارو بنا به تشخیص و تجویز پزشک می باشد. پورتال گهر هیچگونه مسئولیتی در این قبال ندارد!

drug داروی آلفنتانيل Alefentanil + موارد مصرف و عوارض آمپول آلفنتانيل

موارد و مقدار مصرف:
آلفنتانیل یک ضد درد مخدر است که به عنوان داروی همراه و همچنین برای القای بیهوشی مصرف می شود. این دارو هم چنین با تزریق داخل نخاع و درون سخت شامه برای ایجاد بیدردی پس از عمل جراحی به کار برده می شود.
تداخل دارویی:
مصرف همزمان آلفنتانیل با بنزودیازپین ها،داروهای تضعیف کننده CNS و داروهای مهار کننده آنزیم های کبدی باعث تشدید عوارض جانبی دارو می شود.
مکانیسم اثر:
ضد دردهای مخدر با اتصال به گیرنده های خاصی در CNS باعث تغییر در دریافت و پاسخ به تحریکات درد می شوند.
نکات قابل توصیه به بیمار:
۱٫مقدارمصرف دارو باید برای هر بیمار بطور جداگانه و با توجه به سن ،وزن ،اندازه بدن ،شرایط فیزیکی بیمار،مصرف همزمان سایر داروها و طول مدت احتمالی عمل جراحی تعیین شود.
۲٫این دارو ممکن است باعث سفتی عضلات سینه و شکم شده و در نتیجه باعث اختلال در تنفس گردد.
۳٫اگر چه مصرف همزمان بنزودیازپین ها ممکن است باعث تقویت بیهوشی گردد،امااحتمال افزایش ضعف تنفسی و یا کاهش فشار خون باید در نظر گرفته شود.
بزرگسالان: برای القای بیهوشی در اعمال جراحی که بیش از ۴۵ دقیقه طول می کشد ۱۳۰-۲۵۰ mcg/kg تزریق وریدی می شود.به عنوان نگهدارنده بیهوشی در اعمال جراحی کمتر از ۳۰ دقیقه مقدار ۸-۲۰ mcg/kg به عنوان مقدار مصرف اولیه تزریق می شود و بدنبال آن ۳-۵ mcg/kg بصورت مقدار مصرف واحد و یا ۰/۵-۱ mcg/kg در هر دقیقه انفوزیون می شود. در اعمال جراحی طولانی تر از ۳۰ دقیقه ۲۰-۷۵ mcg/kg به عنوان مقدار مصرف اولیه تزریق می شود و بدنبال آن mcg/kg 5-15 بصورت مقدار واحد یا mcg/kg 0/5-4 در هر دقیقه انفوریون می شود.
فارماکوکینتیک:
آلفنتانیل براحتی از سد خونی مغزی عبور می کند. تجمع آلفنتانیل در بافت چربی ممکن است باعث طولانی شدن طول اثر دارو شود. متابولیسم دارو کبدی است. آلفنتانیل نیمه عمر سه مرحله ای دارد و نیمه عمر دفعی آن ۱-۲ ساعت است. زمان شروع اثر دارو حدود ۱-۲ دقیقه است و طی ۱/۵-۲ دقیقه به حداکثر اثر خود می رسد. دفع آلفنتانیل عمدتا کبدی است.
اشکال دارویی:
Injection (AS HCI) 2, 10 ml; 1 mg/ 2 ml

بخوانید :   مهمترین خواص تخم شتر مرغ

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید
گـهـر در شبکه هاي اجتماعي
تخفیفهای امروز دیجی کالاخـریـد
+