خلاصه ای از گفتگوی زنده دکتر روحانی

آنچه در گفتگوی زنده تلویزیونی دکتر روحانی گذشت را در زیر به طور خلاصه از انتها تا ابتدا می خوانید

خلاصه ای از گفتگوی زنده دکتر روحانی

۰ : ۳۳
وی در بخش پایانی گفت‌وگوی خود به موضوع مبارزه با فساد اشاره کرد و گفت: در موضوع مبارزه با فساد شعارهایی زیادی در گذشته داده شده است ولی ما به مواردی برخورد کردیم که بسیار تکان‌دهنده بود.
۰ : ۳۳
روحانی ادامه داد: مبلغ ۹ هزار میلیارد تومان از پول نفت مردم در اختیار یک فرد قرار گرفته بود و ما این موضوع را به دستگاه‌های نظارتی و اطلاعاتی گزارش دادیم؛ البته آنها دلایل مختلفی نظیر پراکنده بودن این پول‌ در بانک‌های مختلف مطرح می‌کردند و آن فرد نیز وعده‌ وعیدهایی می‌داد که با بررسی‌های ما مشخص شد این وعده‌ها نادرست است.
۰ : ۳۲
روحانی با بیان اینکه دولت برنامه‌ریزی مفصلی در زمینه گاز دارد، اظهار کرد: با برنامه‌ریزی که دولت انجام داده سال بعد مشکلی در زمینه گاز نخواهیم داشت.
۰ : ۳۲
رئیس جمهور را رد هر شایعه درباره افزایش قیمت حامل‌های انرژی تصریح کرد: در زمینه برق و گاز شیب ملایمی در افزایش قیمت خواهیم داشت ولی در ادامه باید بدانیم که به پشتیبانی همه مردم نیاز است.
۰ : ۳۱
رئیس جمهور در ادامه گفت‌وگوی تلویزیونی خود به موضوع هدفمندی یارانه‌ها اشاره کرد و تصریح کرد: این موضوع که گفته می‌شود یارانه عده‌ای از مردم قطع خواهد شد، درست نیست و دولت هیچ تصمیمی برای قطع یارانه‌‌ مردم ندارد.
۰ : ۳۱
وی ادامه داد: در عین حال از مردم می‌خواهیم کسانی که نیازمند نیستند از گرفتن یارانه انصراف دهند تا دست دولت برای پیشبرد طرح‌های دیگر باز باشد.
۰ : ۳۰
روحانی اظهار داشت: مردم در دریافت سبد یارانه به زحمت افتادند، من به عنوان رئیس جمهور عذرخواهی می‌کنم؛ این دولت اگر نقصی باشد به مردم می‌گوید و از مردم عذرخواهی می‌کند، تلاش‌مان این است که نقص‌ها را برطرف کنیم، هدف این است مردم از لحاظ مواد غذایی در حدی که دولت توان دارد تامین شوند،البته باید اقدامات اساسی انجام دهیم اینها قرص‌های مسکن است اما تا به آن اهداف برسیم زمان می‌برد.
۰ : ۳۰
وی افزود: این دولت از لحاظ سلامت هم قدم‌هایی را برخواهد داشت و قدم‌های بعدی در موضوع یارانه بحث سلامت است.
۰ : ۲۹
وی ادامه داد: ما یک سیستم مالیاتی دقیق در کشور برای اینکه ثروت ثروتمندان شفاف باشد و یک سیستم تأمین اجتماعی تا وضع فقرا شفاف باشدنداریم ،
۰ : ۲۹
رئیس جمهور تأکید کرد: البته سبد کالایی جایگزین یارانه نمی‌شود و برای اقشار آسیب‌پذیر در نظر گرفته شده بود، اشکالاتی نیز وجود داشت و به خاطر آن متأثر شدم و دستور دادم هیئتی آن را مورد بررسی قرار دهد تا درآینده با آن مشکلات مواجه نباشیم.
۰ : ۲۹
روحانی اظهار داشت: سبد کالایی شامل همه مردم نمی‌شود و ممکن است به عده‌ای که وضع مالی خوب ندارندنرسد، ما بخش‌هایی را که قابل شناسایی هستند شناسایی می‌کنیم و بخشی هم در حساب و کتاب و آمار نیستند، تلاش دولت این است که آمار دقیق و به‌روز داشته باشد.
۰ : ۲۸
وی اضافه کرد:‌ یک عده‌ای باید انتقاد کنند؛ این کشور آزاد است، ما نمی‌گوییم کاری که می‌کنیم نقص ندارد ، ممکن است اشکالاتی نیز وجود داشته باشد.
۰ : ۲۸
روحانی در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد:‌ ما دیدیم قشرهای آسیب‌پذیر که درآمد پایین دارند از نظر سلامت و امنیت غذایی در فشار هستند؛ وقتی با دولت مطرح کردیم عده‌ای گفتند تأمین اعتبار مشکل است اما گفتیم به اقشاری که در فشارند یک قدم کمک کنیم و سبد کالایی برای این بود.
۰ : ۲۷
روحانی برهمین اساس گفت: می‌خواستیم بگوییم فعالیت ایران کاملاً صلح‌آمیز است و درهایش برای نظارت بین‌المللی باز است؛ در واقع قبل از اینکه به تحریم ضربه بزنیم به توطئه‌ ایران‌هراسی ضربه زدیم و فضای منطقه و دنیا را برای تعامل بیشتر آماده کردیم که قدم اول این است.
۰ : ۲۷
رئیس جمهور اظهار داشت:‌ اینکه آمریکایی‌ها هر روز مصاحبه می‌کنند بر اثر فشار داخلی خودشان است،ما نیاز به مصاحبه نداریم؛ مردم ما کاملاً می‌فهمند.
۰ : ۲۶
رئیس جمهور یادآور شد:‌ در بخش سیاست، اقتصاد و بین‌الملل شاهد عزت هستیم و صف‌های طولانی برای حضور در ایران این مسئله را نشان می‌دهد.
۰ : ۲۶
رئیس جمهور تأکید کرد: در بحث توافق ژنو برنامه مشترک بحث ما برد – برد بود. برخی فکر می‌کنند که برد – باخت باید باشد، در حالی که اصلاً این در دنیای امروز معنا ندارد؛ برد – برد به معنای این است که اگر ما در بخشی برنده می‌شویم طرف مقابل هم در یک بخش قدم برمی‌دارد و این برد – برد است که باعث می‌شود توافق باقی بماند؛ مهم این است خط قرمزها را رعایت کنیم و عزت و سیاست‌های کلی و خواست مردم مدنظر باشد امروز مردم ما شاهد عزتند.
۰ : ۲۶
وی افزود: در این توافق یک قدم مهم برداشته‌ایم و آن اینکه دشمنان ما می‌خواهند ایران هراسی را در دنیا جا بیندازند و در سایه آن جنایتکاران در منطقه هر کاری انجام دهند و مداخله کنند و فضا را اینگونه پر کنند که ایران یک خطر است و برخی همسایه‌ها، ملت‌ها و کشورها را بترسانند، از این‌رو ما می‌خواستیم ضربه‌ای به توطئه ایران‌هراسی بزنیم و بگوییم که دروغ است.
۰ : ۲۵
روحانی در پاسخ به سؤال مجری برنامه مبنی براینکه برخی از نمایندگان به توافق ژنو نقدهایی دارند و شما از دانشگاهیان خواستید که در این زمینه وارد شوند چه پاسخی برای طیف منتقد دارید، گفت: انتقاد خوب است و ما استقبال می‌کنیم که مردم حرف بزنند؛ بنده انتقادم به دانشگاه بود که نه تنها در بحث روابط بین‌الملل حضور فعال‌تر داشته باشند بلکه محصول دانشگاه به جامعه نیز تزریق شود.
۰ : ۲۵
وی ادامه داد: دانشگاه باید کاری کند که محصولش در جامعه برای مردم ملموس باشد و تنها به نوشتن مقاله اکتفا نکند.
۰ : ۲۳
در ادامه، مجری برنامه با اشاره به موضوع بودجه گفت: یکی از اقدامات مثبت دولت تحویل به موقع بودجه بوده است که روحانی خطاب به وی اظهار داشت: هرچه مجلس و شورای محترم نگهبان تصویب کنند اجرا می‌کنیم اما نباید شاکله اصلی بودجه تقدیمی از سوی دولت به مجلس دچار آسیب شود.
۰ : ۲۳
وی تصریح کرد: امیدوارم به زودی تکلیف بحث یارانه مشخص شود و به سامان برسد.
۰ : ۲۲
روحانی خطاب به مجری برنامه که از وی درباره علاقه‌مندی به فرهنگ و هنر پرسید، گفت:‌ اگر بگویم به تئاتر، سینما و به همگی هنرها علاقه دارم اغراق نکرده‌‌ام. همچنین اخیرا فرصت کردم فیلمی را ببینم و امیدوارم فضای بهتری را برای هنرمندان ایجاد کنیم تا ملت ایران استفاده بیشتری کنند.
۰ : ۲۲
رئیس‌جمهور با اشاره به استقبال هیأت‌های خارجی برای سفر به ایران اظهار داشت: امروز برای سفر به ایران از سوی هیأت‌های خارجی یک ترافیک ایجاد شده و ما در داووس حماسه اقتصادی را در بخش سیاست خارجی کلید زدیم.
۰ : ۲۲
رئیس‌جمهور ادامه داد: نمی‌توانیم به هنر دستور بدهیم و این مقوله دستوری نیست و خواست مردم برای همه بخش‌ها اصل است و مردم نشاط و امید بیشتری می‌خواهند. باید فیلمی را ایجاد و خلق کرد که شاهد صف های طولانی برای آن باشیم و به مسائل روز جامعه مانند ویژه‌خواری بپردازد.
۰ : ۲۱
وی با اشاره به لزوم سرمایه‌گذاری خارجی در کشور تصریح کرد: ما نیاز به تعامل با جهان بیرون داریم و تنها توجه به داخل در زمینه سرمایه‌گذاری کافی نیست.
۰ : ۲۱
روحانی با تأکید بر اینکه دولت مقید است از بانک مرکزی استفاده ابزاری نکند، شکستن رکود را مهم‌تر از مقابله با تورم خواند و افزود: هم‌اکنون آمار نشان می‌دهد در زمینه بیکاری ولو اندک ولی با کاهش روبرو هستیم.
۰ : ۲۱
روحانی ادامه داد: سفر به داووس برای این بود که به دنیا اعلام کنیم طلوع مجددی در اقتصاد ایران رخ داده است.
۰ : ۱۷
رئیس‌جمهور با بیان اینکه توانستیم تورم را مهار کنیم افزود: تورم در دی‌ماه 35 درصد بود و 8 واحد کاهش تورم را شاهد بودیم.
۰ : ۱۶
وی با بیان اینکه حماسه سیاسی در بخش سیاست خارجی را در سفر به بیشکک و سازمان ملل کلید زدیم، اظهار داشت: حماسه اقتصادی را ملت باید بیافریند و در این شش ماه از آغاز دولت کارهای مثبتی انجام شده است.
۰ : ۱۶
روحانی در بخش دیگری از این گفت‌وگوی تلویزیونی به سفر خود به داووس سوئیس اشاره و تصریح کرد: مسیر اصلی در حماسه سیاسی و اقتصادی را ملت تعیین و دولت در مسیری که مردم تعیین می‌کنند حرکت می‌کند.
۰ : ۱۵
رئیس‌جمهور در پاسخ به سوال دیگری درباره رویکرد دولت نسبت به سفرهای استانی، حضور در استان‌ها را برای دولت مغتنم دانست و افزود: این نکته مهم است که در سفرهای استانی تصمیمات فی‌البداهه گرفته نشود و ما در سفر خوزستان از قبل در تهران بحث و بررسی‌های لازم درباره مسائل استان را انجام داده بودیم.
۰ : ۱۵
وی افزود: دولت در سفرهای استانی تصمیماتی می‌گیرد که ظرف 4 سال بتواند به آن عمل کند.
۰ : ۱۴
روحانی به جلسات مشترک میان دولت و مجلس اشاره کرد و ضمن استقبال از برگزاری این جلسات اظهار داشت: من در جلسه اخیر با مجلس به موضوع یارانه پرداختم که در این زمینه به وحدت نظر نیاز داریم.
۰ : ۱۳
رئیس‌جمهور به اقدامات دولت در زمینه سیاست خارجی اشاره و ضمن مؤثر خواندن آن در مسائل اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی گفت: مهم‌‌ترین دستاورد این اقدامات فراهم شدن شرایط حضور دولت و ملت در فضای جهانی بود.
۰ : ۱۳
روحانی در ادامه با اشاره به برخی شایعات درباره اطرافیان دولت گفت: برخی شایعات که درباره معاون اول، وزرا و برخی نزدیکان دولت مطرح می‌شود بی‌اساس بوده و همه آنها می‌خواهند خدمت‌گزار مردم باشند.
۰ : ۱۳
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه تعامل میان قوا را چطور ارزیابی می‌کنید، تصریح کرد: بدون تعامل قوا و همفکری نمی‌توانیم حرکت مثبتی داشته باشیم و یا حرکت ما کند خواهد بود.
۰ : ۱۲
وی این مسئله را اولین موفقیت ملت ایران با جهان از موضع عزت، حکمت و مصلحت خواند و ادامه داد: سیاست‌های کلی در زمینه سیاست خارجی توسط رهبر انقلاب تعیین و دولت مجری است.
۰ : ۱۱
روحانی در ادامه گفت‌وگوی تلویزیونی خود با بیان اینکه امروز زنجیر تحریم‌ها در زمینه صنعت غذا، دارو، خودروسازی و پتروشیمی و حتی در زمینه مسائل پولی و بانکی پاره شده است، تصریح کرد: این حرکت آنچنان باعث عصبانیت دشمنان و صهیونیست‌ها شد که هر روز در دنیا حرفی را مطرح می‌کنند.
۲۳ : ۴۱
روحانی همچنین با اشاره به روابط ژنو گفت: در قدم اول به دنبال آن هستیم که با حفظ حقوق ملت به یک توافق برسیم و شاهد شکستن زنجیرهای ظالمانه‌ای که به ملت ایران تحمیل شده ،باشیم.
۲۳ : ۴۰
رئیس جمهور گفت:‌به دنبال روابط مثبت و بلندمدت با روسیه هستیم همچنین روابط با همسایگان از جمله افغانستان برای ما در اصل قرار دارد.
۲۳ : ۳۷
رئیس‌جمهور همچنین با اشاره به دیدارهای اخیر خود با رهبران کشورهای مختلف، گفت: روابط خارجی روز به روز در حال پیشرفت است و همچنین جمهوری اسلامی ایران با همسایگان روابط خوبی داشته است.
۲۳ : ۳۶
وی افزود:‌ شاهد یک تحول بزرگ در روابط خارجی با همسایگان و کشورهای خارجی از سوی دیگر هستیم.
۲۳ : ۳۵
روحانی با اشاره به سیاست خارجی، بیان کرد: قدم بزرگی در سیاست خارجی در سایه حضور مردم برداشته شد و دریچه جدیدی به روی دولت‌ها و ملت‌ها گشوده شد.
۲۳ : ۳۵
رئیس جمهور تأکید کرد:‌ اختلاف سلیقه‌ها وجود دارد اما دولت به شرطی از نقدها استقبال می‌کند که دلسوزانه باشد و باعث پیشرفت شود.
۲۳ : ۳۰
روحانی در زمینه سیاست داخلی با اشاره به اینکه هوشیاری، بیداری و وحدت مردم نسبت به قبل بیشتر بوده است، افزود:‌ همه باید بدانند اعضای یک خانواده‌اند اما با توجه به اختلافات، با مشترکات فراوان از جمله منافع ملی و آینده یکسان می‌توانند کشور را به پیش ببرند.
۲۳ : ۲۵
رئیس جمهور با اشاره به مصادیق حماسه سیاسی از همه افراد و تشکل ها و احزاب و اقوام و پیر و جوان و زن و مرد و بخصوص جوانان خواست که در 22 بهمن حماسه بزرگ دیگری را بیافرینند.
منبع: بوتیا نیوز
اشتراک گذاری:
دیگران چه می‌خوانند

ارسال دیدگاه