حقوق و قوانین روستایی شامل چیست؟

دسته بندي : ⭐ اخبار,سیاست
تاريخ : 16 سپتامبر

براساس گزارش سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، قوانین روستایی برای پیگیری امور مربوط به روستاییان و عشایر منتشر شده است. برای آشنایی با حقوق و قوانین روستایی این بخش گهر را بخوانید. در ادامه مطالبی در مورد حقوق روستایی و قوانین روستایی و قانون روستایی می خوانید.

حقوق و قوانین روستایی شامل چیست؟

حقوق و قوانین روستایی شامل چیست؟, جدید ۱۴۰۱ -❤️ گهر

حقوق و قوانین روستایی

رئیس مرکز مطالعات برنامه ریزی شهری و روستایی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور از انتشار چاپ دوم مجموعه دو جلدی حقوق قوانین روستایی ویژه دهیاران و اعضای شوراهای اسلامی روستا از سوی انتشارات این سازمان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، دکتر مهران شیراوند با بیان مطلب فوق گفت: مجموعه حاضر ویراست دوم جلد اول و دوم کتاب حقوق و قوانین روستایی می باشد که در سال ۱۳۹۲ توسط مرکز مطالعات برنامه ریزی شهری و روستایی انتشار یافت.

وی افزود: ویراست دوم این مجموعه که توسط سید عارف موسوی و مصطفی طالشی تالیف، تدوین و گردآوری شده است به دلیل ضرورت بازنگری و اعمال قوانین و مقررات جدید و همچنین انتخاب شوراهای اسلامی روستا و انتصاب دهیاران جدید الورود در سال جاری از طریق مرکز مطالعات برنامه ریزی شهری و روستایی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور به چاپ رسید.

شیراوند در زمینه ضرورت بازنگری مجموعه مذکور اظهار کرد: زمینه سازی آشنایی هر چه بیشتر متولیان امور توسعه روستایی با ضوابط و مقررات قانونی و حدود و ثغور وظایف محوله، نقش غیر قابل انکاری در قانونمند شدن اجرای وظایف و رعایت حقوق روستاییان دارد؛ بر همین اساس این مجموعه مشتمل بر قوانینی است که ناظر بر امور مدیریت و توسعه روستایی می باشد.

وی در ادامه افزود: این منبع و ماخذ ارزشمند شامل‌ بخش‌های‌ متنوعی‌ از جمله‌ قوانین‌، تصویب نامه ها، آیین نامه ها، اساسنامه‌ ها، دستورالعمل ها، بخشنامه ها، شیوه نامه ها و… می باشد که با هدف آموزش و آشنایی مدیران و کارشناسان حوزه روستایی بخصوص دهیاران، اعضای شوراهای اسلامی روستا، بخشداران، و فرمانداران تدوین شده است.

شیراوند ضمن تقدیر از مولفان این مجموعه اظهار امیدواری کرد که انتشار کتب کاربردی حوزه های مدیریت شهری و روستائی زمینه ارتقای سطح دانش شغلی کارکنان شهرداری ها و دهیاری ها و اعضای شوراهای اسلامی شهرها و روستاها را فراهم نماید.

عناوین فصل های جلد اول و دوم این مجموعه به شرح ذیل است:

جلد اول حقوق و قوانین روستایی مشتمل بر:

۱-کلیات و مفاهیم

۲- مفاهیم حقوق و قوانین روستایی

۳- حقوق و قوانین مدون روستایی

۴- قوانین و مقررات روستایی و برنامه های توسعه

۵- قوانین و مقررات طرح ها و پروژه های روستایی

۶- قوانین و مقررات اراضی روستایی

۷- تفکیک و افراز اراضی روستایی

۸- نظارت بر ساخت و ساز در روستاها

۹- مقررات ملی ساختمان در روستا

۱۰- محیط زیست و پسماند روستایی.

جلد دوم حقوق و قوانین روستایی مشتمل بر:

۱-قوانین مدیریت روستایی (الف: ساختار و تشکیلات- ب:‌ قوانین و مقررات مرتبط با شوراهای اسلامی روستا- ج: قوانین و مقررات مرتبط با دهیاری‌ها- د: امور مالی دهیاری ها و شوراهای اسلامی روستا)

۲- قوانین و مقررات منابع طبیعی

۳- قوانین و مقررات تعاون و مشارکت روستایی

۴- قوانین و مقررات بیمه های روستایی

۵- ‌قوانین و مقررات میراث فرهنگی و گردشگری روستایی

۶- قوانین و مقررات حمل و نقل و راه روستایی

۷- ‌قوانین و مقررات آب و آبیاری

۸- قوانین و مقررات امور ایمنی و مدیریت بحران روستایی

۹- سایر قوانین و مقررات.

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي