حقایقی در مورد باتری لپ تاپ

حقایقی در مورد باتری لپ تاپعمر باتری از مهمترین پارامترهای خرید یک لپ تاپ است. سرعت پردازنده گیج کننده است. معماری‌های سخت افزاری مختلف در سرعت‌های مختلف عملکردهای متفاوت دارند. کارت گرافیک که از این هم سخت‌تر است. اما باتری…
باتری از همه چیز ساده‌تر است ! همه معنای آن را می فهمند. تولیدکنندگان لپ تاپ هم به این مسئله آگاهند و از آن به عنوان یک ابزار مهم در بازاریابی بهره می‌برند. ادعاهای جالبی هم در این زمینه وجود دارد. برخی از لپ‌تاپ ها به خاطر وجود رقبای سرسخت‌شان یعنی تبلت‌ها تا شش، هفت، هشت ساعت و حتی بیشتر هم مدعی هستند. فقط یک مشکلی در این میان وجود دارد. هیچ کس بررسی نمی‌کند که ببیند آیا این کارخانه‌های حقیقت را گفته‌اند یا خیر. تولیدکنندگان می توانند هرچه دلشان می‌خواهند ادعا کنند.
ما قصد داریم با بررسی 10 مدل از جدیدترین لپ‌تاپ‌هایی که به بازار آمده و مقایسه ادعای سازندگان درباره میزان مقاومت باتری و آنچه ما پس از بررسی دقیق به آن رسیده ایم ، ادعای کمپانی ها را بررسی کنیم. بیایید ببینیم که آیا واقعا این لپ‌تاپ‌ها می‌توانند به خود ببالند؟
ما برای این مقایسه نیاز به لیست جامعی از لپ‌تاپ‌ها داریم. بنابراین 10 مدل از آخرین مدل‌ها را بررسی کردیم. برخی از این مدل‌ها اولترابوک هستند برخی desktop replacements و بقیه از نوع کامپیوترهای قابل حمل لوکس.
در اینجا لیستی از جدیدترین مدل‌های لپ‌تاپ به همراه عمر باتری‌شان که از سایت سازندگان آنها گرفته شده است، آورده‌ایم. البته همه لپ‌تاپ‌های موجود در بازار عمر باتری مشخص شده ندارند، ما فقط آنهایی را انتخاب کردیم که عددی مشخص را به عنوان عمر باتری خود اعلام کرده‌اند. اعداد در لیست زیر یا از طرف سازنده‌ها ذکر شده و یا در برگه تنظیمات خود دستگاه آورده شده است.
· ASUS UX31 / هفت ساعت یا بیشتر
· ASUS U36JC/ ده ساعت
· HP Folio 13 / نه و نیم ساعت
· HP dm1z / ده ساعت
· Lenovo IdeaPad U400/ چهار ساعت
· Lenovo ThinkPad T420 / پنج و نیم ساعت
· Sony Vaio SE 15.5” / شش ساعت
· Sony Vaio Z / هفت ساعت و 15 دقیقه
· Toshiba Portege Z835 / هشت ساعت بدون وقفه در اینترنت بچرخید و لذت ببرید!
· Toshiba Satellite P755 / هفت و نیم ساعت
اگر بخواهیم میانگین این اعداد را در نظر بگیریم می شود 7.3 ساعت ( البته عدد گرد شده). این میزان بسیار بالاست. اگر این لپ‌تاپ‌ها تا این حد قابل حمل هستند به این خاطر است که کارخانه‌ها معمولا این عدد را از بهترین نسخه نهایی بدست می‌آوردند نه از روی desktop replacements که کمترین حد این کیفیت را دارد اما با همه این احوال 7 ساعت شارژ نگه داشتن بسیار عالی است! حالا بیایید ببینیم که این ادعاها تا چه حد واقعیت دارد؟
در زیر عمر واقعی باتری‌ها آورده شده است
برای رسیدن به هدف از این مقایسه با یک دستگاه باتری خوان Battery Eater Reader’s Test این اعداد را امتحان کردیم. کار خیلی سختی نبود. فقط یک داکیومنت را باز و از اول تا آخرش را اسکرول کردیم.Wi Fi را روشن کردیم و روشنی صفحه را روی 70درصد گذاشتیم. حالت برق را هم بیشتر در وضعیت صرفه‌جویی قرار دادیم. این شرایط باید نتیجه‌ای را می داد که می‌توان از یک باتری جامد گرفت. در جدول زیر اعدادی که ما به دست آوردیم و تفاوت‌های آن با مقدار اعلام شده را آورده ایم. علاوه بر این مقدار تفاوت کلی هم آورده شده است. بیایید با هم نگاهی بیندازیم.

 

حقایقی در مورد باتری لپ تاپ

 

جالب توجه ترین بخش قضیه این بود که اعداد اعلام شده توسط سازنده های تا این حد پایین آمد!
لپ تاپ Asus ده درصد کمتر از عدد ادعا شده بود. لپ‌تاپ‌های HP شانزده و پانزده درصد کاهش را نشان می‌داد. لپ تاپ های سونی هم دقیقا 15درصد اشتباه کرده بودند. لپ تاپ‌های توشیبا و Lenovo تفاوت قابل توجهی را نشان می‌دادند اما در دو جهت مخالف، توشیبا خیلی کمتر از آنچه ادعا کرده بود و Lenovo بیشتر از میزان اعلام شده توسط سازنده اش کار کرد. Lenovo با توجه به عدد پایینی که کارخانه اش اعلام کرده بود یعنی 4 ساعت، اتفاق جالبی بود.
تحلیل و تفسیر نتایج
واریانس کلی منفی 11 درصد بود که اگر Lenovo را حذف کنیم به منفی 14 درصد افزایش می یابد. آیا این بدین معنی است که شما همیشه باید انتظار 14 درصد کمتر از آنچه سازنده ادعا کرده را داشته باشید؟ بله همین طور است. با وجودی که این 10 لپ تاپ تنها بخش کوچکی از بازار هستند اما تجربه ما نشان می دهد در هر شرایطی که از لپ تاپ استفاده شود خیلی کم پیش می آید که باتری به اندازه‌ای که ادعا شده کار کند.
14 درصد کمتر از آنچه ادعا شده هم بسیار امیدوار کننده است. اعدادی که در این مقاله آورده شده فقط در صورتی است که به همان شکل از لپ تاپ استفاده شود و در واقع کمترین حالت ممکن است. تحمیل بار بیشتر به پردازنده مسلما باتری را خیلی سریع تر از این خالی می کند. به عنوان مثال بازی کردن 50 درصد از عمر اعلام شده باتری کم می کند. سازندگان برای اینکه این تفاوت ها را توجیه کنند، همیشه در تبلیغاتشان از کلمه “تا” استفاده می‌کنند مثلا می‌نویسند تا 10 ساعت. اما برخی از کمپانی‌ها اعتماد به نفس‌شان خیلی بالاست! مثلا Asus در صفحه مربوط به مشخصات UX31 نوشته 7 ساعت یا حتی بیشتر! و توشیبا نوشته است با Z835 می‌توان 8 ساعت بدون وقفه کارکرد، در اینترنت چرخید و ایمیل زد و لذت برد! این ادعاها به وضوح نادرست است.
با اینکه ممکن است برخی از لپ‌تاپ‌ها به اندازه عدد ادعایی‌شان یا حتی بیشتر از آن کار کنند، شما نباید هرگز توقع چنین چیزی را داشته باشید. بلکه باید منتظر باشید لپ تاپ‌تان 14 درصد ( اگر بخواهیم خیلی واقع بینانه نگاه کنیم 25 درصد) کمتر از آنچه روی آن نوشته شده کار کند.
مطالبی که در بالا آورده شد کمی ناراحت کننده بود پس بگذارید مقاله با یک حرف خوشحال کننده به پایان برسانیم.
با اینکه ما متوجه شدیم لپ‌تاپ‌ها کمتر از آن چه روی‌شان نوشته شده کار می کنند اما باید توجه داشته باشیم که عمر واقعی آنها روند رو به رشدی داشته است.
5 سال پیش اگر شما خیلی خوش شانس بودید شاید لپ‌تاپ‌تان می توانست 3 ساعت روشن بماند اما در مقایسه‌ای که ما انجام دادیم امروزه بدترین عمر باتری برای این دستگاه ها کمی بیش از 5 ساعت است. میزان متوسط خرید نشان می‌دهد که همین میزان هم رضایت بخش است. حتی اگر ادعای سازنده‌ها درست نباشد عمر واقعی باتری‌های لپ‌تاپ ها خیلی هم بد نیست.

 

گردآوری: گروه فناوری و اطلاعات گــهــر

منبع: جام نیوز

اشتراک گذاری:
دیگران چه می‌خوانند
ارسال دیدگاه