جواد یساری : بعد مرگم مجوز می دهند

تاريخ : 1 شهریور

جواد یساری : بعد مرگم مجوز می دهند

جواد یساری یکی از شمایل موسیقی کوچه بازاری ایران است. یساری که در دهه ۵۰ برای خود بروبیایی داشت در سالهای بعد از انقلاب هیچ گاه نتوانست به عنوان یک خواننده مجاز ظاهر شود و چاره ای ندید جز اینکه در برنامه های خصوصی و مجالس عروسی به آوازخوانی بپردازد.

یساری در تازه ترین گفتگوی خود که با مصطفی گلیاری در مجله “سرزمین پویا” منتشر شده سعی کرده بخشی از گلایه های خود درباره اینکه چرا هنوز که هنوز است مجبور است غیرمجاز بخواند را بیان کرده است.

جواد یساری : بعد مرگم مجوز می دهند, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

بعد از انقلاب با موافقت دولت جدید جاهای سالم برنامه اجرا میکردیم

یساری درباره آخرین سالهای فعالیتش در قبل از انقلاب میگوید:«از سال ۵۲ که کارم را شروع کردم تا سال ۵۶ حدودا ۵ تا آلبوم درآوردم که همه شون گرفت. آخریش “سپیده دم” بود که سال سال ۵۶ منتشر شد. این کاست همه جا گل کرد و جایی نبود که گوش نکن.» به گزارش صبا یساری درباره ادامه فعالیتش در آن سالها می افزاید:« (سال بعدش انقلاب شد) و با موافقت دولت جدید میرفتیم جاهای سالم و برنامه اجرا میکردیم. نم نم اونم جمع شد و دیگه نذاشتن کار کنیم.»

نخوندنم باعث شد یک مقدار حواس پرتی پیدا کنم

این خواننده که به علت دوری از خوانندگی در برهه ای از زمان اختلال حواس پیدا کرده بود ادامه می‌دهد: «نخوندنم باعث شد یک مقدار حواس پرتی پیدا کنم. مثل قناری که نذارن بخونه مریض شدم. یه دوستی داشتم تو امیریه که مطب داشت. رفتم گفتم دکتر درد من اینه، توی خیابون اگه یه جا ببینم مردم واسه شعار دادن جمع شدن فکر میکنم اینا واقعی هستن و دارن منو تشویق میکنن. تو خونه فکر میکنم رو سن هستم و میزنم زیر آواز. دکتر گفت یه جوری سرت را گرم کن.»
یساری ادامه میدهد:«سه سال سرم را با کشتی گرم کردم. حالم خوب شد. یواش یواش موسیقی یه خورده شل شد و به قدیمیا مجوز اجرا دادن بیان بخونن. منم سه چهار بار رفتم تا مجوز بگیرم هی گفتن صبر کن.»

به آغاسی بعد از مرگ مجوز دادن

یساری درباره اینکه بالاخره چه زمانی مجوزدار میشود می گوید:«بعد مردنم (به من مجوز میدهند.) آغاسی هنوز زنده بود که ما از انجمن رشت شکایت کردیم به ارشاد و بعد بررسی کردن گفتن نعمت آغاسی بخونه ولی تا مجوز برسه آقانعمت رو کفن و دفن کرده بودن.»
یساری با اشاره به اینکه دوست دارد مجوزدار شود اظهار می‌دارد: «آدم دردشو به پدرش نگه به کی بگه. دولت مثل پدر آدمه. دوست دارم صدام کنن و بگن علت این که نباید بخونی، اینه تا دلم خوش باشه اما هیچی نمیگن و فقط میگن صبر کن… کاش باز بگن این خلافو داری و نباید بخونی اما اینو هم نمیگن.»

گاز حمام پسرم را گرفت!

خواننده قطعاتی مانند “پول سیاه” و “سپیده دم” درباره زندگی خانوادگیش میگوید: «۴۸ سال پیش ازدواج کردم. دو تا بچه دارم. یکی ۲۸ سالشه که بلژیک زندگی میکنه و یکی هم اینجا هست. یک پسر به اسم مجید هم داشتم که خیلی باهوش بود. سیزده ساله بود که رفت بلژیک و ۱۵ ساله بود که گاز حموم گرفتش! مجید تو یک سال سه تا زبان خوند و شاگرد اول شد.»

احسان خواجه امیری و محمد اصفهانی را دوست دارم

جواد یساری درباره خوانندگان مورد علاقه اش اظهار میدارد:«گلپا، ایرج و محمد اصفهانی را دوست دارم. پسر ایرج (احسان خواجه امیری) هم خوب میخونه. همه چی گوش میکنم جز صدای خودم. میدونی چیه. به صدای خودم شک کردم. میگم لابد صدام عیبی داره که میگن نباید بخونه.»

منبع: ایسنا

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید
گـهـر در شبکه هاي اجتماعي