مطالب پيشنهادي

جنگ انسان با سرطان نافرجام مانده است؟

تاريخ : 25 آگوست
بازديد : 714

جنگ انسان با سرطان نافرجام مانده است؟

جنگ انسان با سرطان نافرجام مانده است؟, جدید 1400 -گهر

 

محققان معتقدند که بیماری سرطان طی میلیون‌ها سال بقدری تکامل یافته است که مقابله و ریشه‌کنی دائم آن تقریبا غیرممکن است. باوجود حجم بالای مطالعات در خصوص سرطان و دستاوردهای چشمگیر در حوزه پیشگیری و درمان، سالانه هزاران نفر در اثر ابتلا به انواع مختلف این بیماری مهلک، جان خود را از دست می‌دهند.

محققان دانشگاه کیل در آلمان و دانشگاه کاتولیک در کرواسی در تحقیقات خود دریافته‌اند، سرطان تکامل یافته‌تر از تصورات قبلی است.

نخستین شواهد از وجود تومور در دو گونه مختلف از هیدرا (hydra) – موجود ساده آب‌های تازه – کشف شده است.

به گفته «توماس بوش» سرپرست تیم تحقیقاتی، سرطان قدمتی معادل قدمت حیات بر روی زمین دارد و بدلیل ساختار پیچیده و تکامل یافته سرطان، درمان بیماری بسیار دشوار است.

وجود سرطان در دو گونه هیدرا در میلیون‌ها سال قبل نشان می‌دهد که سرطان بخشی از تکامل ذاتی انسان است؛ در حقیقت توانایی سلول‌های بدن برای شکل‌گیری سرطان به یک توانایی ذاتی تبدیل شده است.

«بوش» خاطر نشان کرد: تحقیقات در سراسر جهان به پیشگیری، تشخیص بموقع و توسعه روش‌های درمانی جدید منجر شده است، اما ابتلای هر فرد جدید به این بیماری نشان می‌دهد که در جنگ علیه سرطان پیروز نبوده‌ایم و ریشه‌کنی دائم سرطان تقریبا غیر ممکن است.

با این حال محققان تأکید می‌کنند که شناخت دشمن – سرطان – بزرگترین شانس محققان برای مقابله با این بیماری مهلک محسوب می‌شود.

نتایج این مطالعه در مجله Nature Communications منتشر شده است.

منبع : ایسنا

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید
گـهـر در شبکه هاي اجتماعي