جرائم زنان !

 جرائم زنان !

جرائم زنان !

این روزها برخی دختران و زنان مجرم، تقریبا پای ثابت صفحه حوادث روزنامه‌ها شده‌اند و عناوین مختلفی همچون شوهرکش، سارق اینترنتی، جیب‌بر، زورگیر، کودک آزار و… را یدک می‌کشند. هریک نیز برای جرایمی که مرتکب می‌شوند، دلایل خاص خود را دارند.

یکی می گوید پدر معتادی داشته که شب و روز مواد مصرف می کرد و مادرش را کتک می زد، به همین دلیل از دختران و زنان در محل های خلوت زورگیری می کرد، دیگری از شوهرش می نالد که هیچ علاقه ای به او نداشت و به زور وی را پای سفره عقد نشانده بودند و چون به مرد دیگری علاقه داشته، با همدستی او همسرش را به قتل رساند. دختر دیگری تمام تقصیر را گردن بی پولی می اندازد و می گوید برای تامین نیازهای مالی، جیب مسافران را در اتوبوس و مترو خالی می کرد اما چه دلایلی باعث شده تا بعضی زنان و دختران جوان، به ارتکاب جرم روی بیاورند؟ آیا شکل جرم هایی که زنان مرتکب می شوند، نسبت به گذشته تغییر کرده و این افراد با جسارت بیشتری دست به اعمال مجرمانه می زنند؟

یکی از جدیدترین انواع جرم هایی که این روزها درباره آن زیاد صحبت می شود، سرقت اینترنتی است. نمونه آن دختر جوان شمالی است که توسط رئیس پلیس فتای گیلان شناسایی و دستگیر شد. این دختر که از حساب پدرش برداشت اینترنتی کرده بود، پس از دستگیری در اعترافاتش به پلیس گفت با سوءاستفاده از اعتماد پدر و در اختیار داشتن شماره کارت و رمز دوم، به صورت غیرمجاز از حساب اینترنتی پدرش، چهار میلیون ریال برای خرید شارژ اعتباری تلفن همراه برداشت کرده است. در نمونه دیگری، زنی تهرانی با سوءاستفاده از اعتماد همکلاسی اش از حساب خواهر او اینترنتی سرقت کرد. در این پرونده متهم طی چند مرحله، مبلغ ده میلیون ریال به صورت غیر مجاز از حساب بانکی شاکی سی و یک ساله پرونده برداشت کرد. این زن بیست و چهار ساله می گوید با برادر شاکی در یکی از مراکز دانشگاهی همکلاس است و در فرصتی مناسب اطلاعات حساب بانکی او را دزدیده و دست به سرقت ده میلیون ریالی زده است.

طلافروشی ها هم یکی دیگر از طعمه های زنان مجرم محسوب می شوند. در یکی از این سرقت ها که در دامغان رخ داد، مرد طلافروش پس از آن که متوجه شد چند تکه از طلاهای مغازه اش مفقود شده است، موضوع را به پلیس آگاهی اطلاع داد. او گفت:”زن جوانی به عنوان مشتری وارد مغازه ام شد و خواست برای خرید، چند مدل از طلاهای گران قیمت مغازه را در اختیارش قرار دهم. او چند قطعه النگوی طلا را در دست گرفت و پس از بررسی، قیمت شان را پرسید و بعد از دقایقی طلاها را روی میز گذاشت و با عذرخواهی از مغازه خارج شد. زمانی که طلاها را از روی میز برداشتم، متوجه شدم یکی از النگوها که ارزش یک میلیون تومانی داشت دزدیده شده است، به سرعت از مغازه بیرون دویدم ولی از زن جوان اثری نبود.

شوهرکشی یکی دیگر ازجرایمی است که اخبار مربوط به آن با حساسیت زیادی توسط افکار عمومی دنبال می شود. در یکی از این نمونه ها، زن جوان برای قتل شوهرش، دو آدمکش اجیر کرد. این زن با مراجعه به پلیس استان تهران مدعی شده بود همسرش گم شده است اما در تحقیقات تکمیلی مشخص شد این زن با پسر بیست و دو ساله ای در ارتباط بوده و با همدستی او، شوهرش را به قتل رسانده است. زن دیگری به نام محبوبه که پرونده اش در دادگاه کیفری استان تهران رسیدگی شده است، می گوید:”من قصد نداشتم شوهرم را بکشم. او همیشه رفتار بدی با من داشت، کتکم می زد و مرا تحقیر می کرد. روز حادثه باز هم شروع به دعوا کرد خیلی عصبانی شده بودم طوری که نتوانستم خودم را کنترل کنم چاقویی را از آشپزخانه برداشتم و با آن ضربه ای به همسرم زدم. همین که خون را دیدم، بشدت ترسیدم و از کاری که کردم، پشیمان شدم.من قاتل حرفه ای نیستم و در آن لحظات متوجه نبودم چه کار می کنم.

زورگیری نیز در سال های اخیر از انحصار مردان خارج شده و حالا زنان تبهکار با دل و جرات بیشتری به این جرم خشن روی آورده اند. در یکی از این پرونده ها، ماموران پلیس پس از دریافت گزارش هایی درباره کیف قاپی و زورگیری در سطح پایتخت، دستگیری سارقان را در دستورکار خود قرار دادند. سارقان که یک زن و دو مرد بودند توسط پلیس شناسایی و محاصره شدند. با محاصره این سارقان یکی از آنها که زنی بیست و پنج ساله بود، با یک قمه دو دم به ماموران حمله کرد اما دستگیر شد. پلیس در بازرسی از این زن، 24 کیف زنانه و شناسنامه افراد مختلف را کشف کرد. رسیدگی به اتهامات این زن در دادسرای عمومی تهران ادامه دارد.

زنان در جیب بری هم دست کمی از مردان ندارند. نمونه اش دو زن جوانی هستند که در ایستگاه های اتوبوس بی. آر.تی تهران، جیب مسافران را خالی می کردند. در بازجویی هایی که از آنها به عمل آمد، مشخص شد دارای سابقه کیفری نیز هستند و چند بار به اتهام سرقت بازداشت شده و هر بار پس از آزادی، کارهای مجرمانه خود را از سر گرفته اند. این متهمان پس از دستگیری با صدور قرار قانونی توسط بازپرس دادسرای عمومی تهران روانه زندان شدند.

این پرونده ها نشان می دهد دایره جرایم زنان گسترده ترشده است و کارشناسان باید در این باره تحقیق و دلایل آن را بررسی کنند تا راهکارهای مناسبی برای مقابله با آن اتخاذ شود.

برداشت اول: دلایل گرایش زنان به ارتکاب جرم

دکتر پرویز رزاقی، روان شناس و مدرس دانشگاه آزاد

دلایل روان شناختی متفاوتی در شکل گیری و ارتکاب جرم تاثیر دارد. زنان نسبت به مردان در گرایش به جرم، کمتر پیشقدم می شوند اما چرا؟ یک دلیل آن وجود هورمون تستوسترون در مردان است. دومین علت آن بافت و نظام فرهنگی زنان جامعه است. همچنین عوامل بازدارنده ای هستند که زنان احساس می کنند انجام چنین رفتاری در شان یک خانم نیست. در مقابل مرد براحتی دست به رفتارهای پرخطر می زند. مساله بعدی، محدودیت های جسمی است که باعث می شود زنان کمتر به ارتکاب جرم گرایش داشته باشند.

اما این که چرا برخی زنان به سمت ارتکاب جرم گرایش پیدا می کنند، دلایل متفاوتی دارد. دلیل اول، وجود اختلال شخصیتی – روانی در این زنان است.در واقع فرد توانمندی هایی در خودش احساس می کند و به موجب آن مرتکب جرم می شود.مثلا قبلا نمی توانست از قید و بند خانواده اش رها شود اما حالا که دانشجو شده این طور فکر می کند تا هرساعتی که بخواهد می تواند بیرون از خانه باشد. در چنین افرادی با این طرز تفکر، احتمال بروز جرم بیشتر است. چون با مهارت هایی که برای مقابله با رفتارهای خانواده شان پیدا کرده اند، راحت تر می توانند آنها را فریب دهند.

دلیل دیگر، عقده ها و ناکامی های گذشته است. فردی که عقده های روانی دارد و احساس حقارت می کند، براحتی مرتکب جرم می شود. مثلا دختری که در گذشته دوستی داشته که در ازدواج به او خیانت کرده است، از پسران انتقام می گیرد.در واقع این عقده ها دختران را به سمت بزه های رفتاری می کشاند.

مساله سوم، فضا و محیطی است که زنان در آن رشد کرده اند. افرادی که رفتارهای پرخطر داشته اند، براحتی دیگران را نیز به سمت ارتکاب رفتار مجرمانه سوق می دهند. مساله چهارم، محرومیت های اجتماعی است.وقتی زنی احساس می کند بار مالی خانواده به دوش اوست. و باید درآمدزایی کند، ممکن است به سمت جرم برود.

دلیل دیگر گرایش برخی زنان به ارتکاب جرم، ضعف ساختار شناختی است. برخی زنان به علت نداشتن تصور شناختی و تحلیل درست، فریب زنان دیگر را می خورند و با باور حرف های آنها درباره رفاه و امکانات مالی، به سمت ارتکاب جرم می روند. بحث دیگر نبود ارتباط عاطفی میان زنان و دختران با خانواده است. وقتی نیازهای عاطفی این افراد در خانواده تامین نشود،آنها سعی می کنند با عضویت در گروه های تبهکار، این نیاز را برطرف کنند.

حال این سوال پیش می آید که چرا همه زنانی که به نوعی با مشکلات مختلفی در خانواده مواجه هستند، مرتکب جرم نمی شوند؟ دلیل آن واضح است. چون برخی افراد مهارت «نه» گفتن را بلد هستند یا پشتوانه مذهبی دارند. مذهب عامل مهم بازدارنده محسوب می شود و فرد حتی اگر نیاز مادی شدیدی هم داشته باشد، عامل بازدارنده مذهب مانع از آن می شود که به سمت ارتکاب جرم برود.

برداشت دوم: ریشه ای برخورد نمی کنیم

دکتر افسر افشار نادری، جامعه شناس

از نظر جامعه شناسی، عوامل مختلفی در گرایش زنان به ارتکاب جرم وجود دارد. در جوامعی که مردها در محور کارها هستند، بیشتر مردان هستند که زنان را درگیر جرم می کنند. مثلا اعتیاد زنان بیشتر توسط برادران یا شوهران شان اتفاق می افتد. در قتل هایی که توسط زنان رخ می دهد، علت را باید در شوهران آنها جستجو کرد که به همسرشان خیانت می کنند و وقتی قانون نیز از آنها حمایت نمی کند، خشم شان را با شوهرکشی بروز می دهند. فقر یک عامل دیگر است که باعث می شود زن سراغ اعمالی مثل روسپیگری، قتل یا اعتیاد و قاچاق مواد مخدر برود.

عامل دیگر، تغییر خواسته زنان است. برخی زنان برای تامین نیازهای مالی شان سراغ دزدی می روند. اینگونه زنان برای رسیدن به خواسته های خودشان وارد عمل می شوند و منتظر نمی مانند جامعه شرایط عملی شدن آن را فراهم کند. هم اکنون عمده جرم هایی که زنان مرتکب می شوند، کلاهبرداری و دزدی است. همه می خواهند همه چیز داشته باشند و می دانند برای داشتن، باید خرج کنند و خرج کردن هم مستلزم داشتن پول است. وقتی فرد این امکان را ندارد، مرتکب جرم می شود.

نوزادکشی هم جرم دیگری است که زنان دست به ارتکاب آن می زنند. وقتی زن برای بزرگ کردن فرزندش امکانات کافی ندارد یا بچه ای که دارد، نامشروع است دست به کشتن نوزادانشان می زنند. در جامعه ما که یک جامعه سنتی است، تعداد زنان مجرم زیاد شده و این در حالی است که به زنان به عنوان جنس دوم نگریسته می شود.در این میان برخوردهایی که در مواجهه با مسائل مختلف اجتماعی صورت می گیرد، برخوردهای علمی و اجتماعی نیست و بیشتر احساسی است. در واقع ما با مشکلات، ریشه ای برخورد نمی کنیم.

برداشت سوم: جرم و شرایط اقتصادی

سید محمد جندقی، رئیس اسبق کانون وکلای مرکزی دادگستری

به نظر می رسد جرم هایی که زنان در حال حاضر مرتکب می شوند، تغییری نسبت به گذشته نداشته است البته در سال های پیش به نسبت جمعیت، میزان جرائم ارتکابی هم کم بود. 50 سال پیش جمعیت کشور 20 میلیون نفر و 35 سال پیش 30 میلیون نفر بود، همینطور که به جمعیت اضافه می شود، میزان جرائم هم افزایش می یابد. البته این افزایش جرم ناشی از افزایش جمعیت نیست، بلکه به دلیل مسائل اقتصادی و فرهنگی و ناشی از محیطی است که فرد در آن رشد و نمو کرده است. به عنوان مثال گاهی شاهد هستیم که مادر و دختر یا پدر و پسر با هم مرتکب جرم می شوند.

به طور کلی هر جرمی گاهی به وسیله مردان و گاه نیز توسط زنان انجام می شود. اگر تعداد جمعیت زنان زیاد باشد، تعداد زنان مجرم زیاد و اگر جمعیت مردان زیاد باشد، شمار مردان مجرم زیاد خواهد بود. نکته دیگر این که اگر زنان نسبت به گذشته گستاخانه تر مرتکب جرم می شوند، به این دلیل است که برخی از این زنان یا همسر ندارند یا وضع اقتصادی شان نامناسب است البته فقر و فشار اقتصادی همیشه بوده و هست.

در زمان جنگ جهانی دوم در انگلیس بیش از هرجای دیگر دنیا فقر بیداد می کرد و این مساله مختص ایران یا کشورهای آسیایی نیست. بنابراین در خصوص جرایم زنان باید عوامل ذکر شده را کنار یکدیگر مدنظر قرار داد یعنی افزایش جمعیت زنان و علت های ناشی از مسائل فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی را دخیل دانست.

برداشت چهارم: حساسیت اجتماعی

دکتر علی نجفی توانا، رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز

جرائم ارتکابی توسط زنان به لحاظ کیفیت و کمیت در سال های اخیر تغییراتی داشته است. در جرائم قدیمی که زنان اکنون مرتکب می شوند مثل سرقت یا قتل با افزایش چندان زیادی مواجه نیستیم اما درخصوص جرایم جدید بویژه جرایم مربوط به فضای مجازی، مشارکت زنان بیشتر است و به نوعی در مجموع افزایش جرائم زنان در مقایسه با مردان خطرناک و نگران کننده تلقی می شود. نوع جرائمی که در این سال ها رو به افزایش بوده، جرائم مربوط به مسائل جنسی، فضای مجازی و معاونت با مردان در قاچاق و مصرف مواد مخدر، تشکیل باندهای سازمان یافته و حتی سرقت است.

بنابراین می توان گفت جرائم فضای مجازی توسط زنان نسبت به مردان با افزایش قابل توجهی روبه روست. چرایی این موضوع به پدیده های صنعتی برمی گردد.فناوری ضمن این که فرصت هایی را برای سازندگی فراهم می سازد، زمینه های تخریب را هم مهیا می کند. تکنولوژی مربوط به رایانه بویژه اینترنت حس کنجکاوی را تحریک می کند و از سوی دیگر چون حراست و مراقبت از افراد در زمان استفاده از این فناوری و امکان اعمال کنترل اجتماعی کمتر است، افراد مستعد بیش از بقیه به ارتکاب جرایم مربوط به آن روی می آورند. هک کردن، سرقت اطلاعات، انتشار تصاویر مستهجن و بسیاری جرائم دیگر، با استفاده از همین فناوری بوقوع می پیوندد.

فضای مجازی ارتکاب جرائم را برای همه جوانان ایجاد کرده است و در واقع جوانان نسبت به افراد مسن تر، نقش فعال تری در این زمینه دارند. در گذشته طبق آمار، زنان 20 درصد جرایم ارتکابی را به خود اختصاص می دادند و 80 درصد بقیه جرم ها را مردان مرتکب می شدند اما در سال های اخیر، روند جرایم زنان بیشتر شده و نقش زنان در هر ده هزار فقره جرم به چهار تا پنج هزار مورد افزایش یافته است.

درمورد جرایم سنتی نیز، با افزایش این جرائم مثل رابطه غیراخلاقی، مصرف مواد مخدر، شوهر کشی، سقط جنین و بچه کشی مواجه هستیم. چون این جرائم کمتر آشکار می شوند معمولا در آمارها بازتاب واقعی ندارند. ضمن آن که به نظر می رسد جامعه نیز چندان درصدد کشف اسرار مجرمانه برای تمام آحاد بویژه کسانی که اشاره کردیم، نیست و با تساهل و تسامح با این موضوع برخورد می کند و جز با شعار، حرکتی عملی از خود بروز نمی دهد. اگر این روال ادامه یابد، بتدریج جامعه بی تفاوت می شود و آسیب هایی نظیر مصرف مواد مخدر و برقراری روابط غیراخلاقی و نامشروع جنبه عادی پیدا می کند.

منبع : جام نیوز

اشتراک گذاری:
دیگران چه می‌خوانند