مطالب پيشنهادي

ثبت جهانی کاخ گلستان با حضور احمدی نژاد

دسته بندي : اخبار,گوناگون
تاريخ : ۱۷ تیر
بازديد : 526

محمود احمدی نژاد رئیس جمهور در مراسم جشن ثبت جهانی کاخ گلستان که چند روز پیش در اجلاس میراث جهانی یونسکو  ثبت شد گفت: انسان با هویت خودش خود را نسبت به محیط تعریف و با دیگران ارتباط برقرار می کند.

وی ادامه داد: در مقایسه تاریخی و جهانی ، میراث فرهنگی در حکم حافظه ثبت یک ملت است. برخی فکر می کنند اوج هنری این کاخ این بوده است که شخصیتی حافظ استقلال این سرزمین و پایه گذار حرکت های نو در ایران توسط فردی که در اینجا حکومت می کرده کشته شده است این چه اهمیتی دارد؟ آنها متوجه نیستند این است که انسانها برش تاریخی و به تنهایی یک نقطه نیستند بلکه خط سیر هستیم.

احمدی نژاد ادامه داد: یک کاشی ممکن است صدها میلیارد ارزش داشته باشد چون قابل جابجایی نیست همه مسئول صیانت از میراث فرهنگی هستیم این صیانت تضمین آینده یک ملت است و بخشی از عبرت های تاریخی به حساب می آید. اگر ساعت ها درباره ویژگی های ایران سخن بگوییم کم است.

یکی از ویژگی های برجسته ملت ایران در تاریخ این بوده که هیچ وقت رابطه خود را بر اساس نژاد و قبیله پایه گذاری نکرده اند، هیچ آثار بت پرستی در ایران نیست عده ای که برای آتش پرستی به صورت محسوس فعالیت می کردند جعل تاریخ کرده اند اگر ۱۰ نفر در دخمه ای تخلف کنند نمی توان گفت ملت ایران متخلف است. نمی خواهم برخی از عصبیت های قومی را تحریک کنم. ملت ایران از ابتدا کمال جو بوده است .

زیباترین سنت ها در ایران پایه گذاری شد سنت هایی که سرشار از انسانیت است. ملت ایران در تاریخ دستاوردهایش را با دیگران تقسیم کرده است چون سرآمد دانش فناوری و تمدن بود.

بخوانید :   عکسها و بیوگرافی نشاط جهانداری اولین خلبان زن ایرانی

وی ادامه داد: جهان می داند تا عدالت حاکم نشود زندگی انسان در زمستان است. آداب و رسوم ایرانی را ببینید ایرانی ها ۵ هزار سال است که در انتظار بهار عدالت به سر می برند.

رئیس جمهور گفت: من این توفیق را داشته ام که تقریبا همه جای دنیا و همه اقوام را دیده ام. اسم کشورها را به یاد بیاورید و ببینید یاد چه چیزی می افتید.

وی پیشنهاد داد مسابقه ای ترتیب داده شود که نام کشورها آورده شود و نظر مخاطبان را درباره اسم آن کشور بپرسند.

احمدی نژاد گفت: تا وقتی اسم برخی از کشورها بیان می شود انسان یاد بمب اتم و جنگ می افتد اما برخی اسم ها ما را به یاد فرهنگ می اندازد. به عنوان مثال وقتی می گوییم ایران همه به یاد شعر، ادبیات و عظمت های فرهنگی انسان می افتند. این تصویر ایران امروز است اما دایره این ویژگی ها بسیار گسترده تر است. این ویژگی ها اتفاقی به دست نیامده است.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: در یکی از سفرها به غرب آفریقا وارد کشوری شدیم که مانند بسیاری از کشورهای دیگر آفریقا غنی اما فقیر است و در مهمترین شهر این کشور یک متر آسفالت هم پیدا نمی شد. مردم در حالی به استقبال ما می آمدند که روی خاک و خول راه می رفتند و کفش نداشتند. ما را به مرکز علما و اندیشمندان که کتابخانه ای بدون قفسه بندی و امکانات ارتباطی بود بردند اما در این کتابخانه کتابهای خطی ارزشمندی از دانشمندان ایرانی را نشانمان دادند که از ششصد سال پیش تاکنون در آن کشور تدریس می شد.

وی افزود: ۷ اثر تاریخی قبل از دولت نهم به ثبت جهانی رسیده بود و ۹-۱۰ اثر دیگر نیز در این دولت ثبت شده اما هر کدام چندین اثر تاریخی را در دل خود داشتند و متولیان میراث فرهنگی تدبیر ایرانی به خرج داده و برخی از آنها را در قالب یک پرونده ثبت کردند مانند ۹ باغ ایرانی که در قالب باغ های ایرانی ثبت جهانی شد و یا ۹ کلیسای ایرانی که به عنوان کلیساهای تاریخی در فهرست میراث جهان قرار گرفت.

بخوانید :   طرح ویژه فروش محصولات ایران خودرو 26 تیر 98 (تحویل فوری)

احمدی نژاد آمار کلیساهای ثبت شده جهانی را در حالی ۹ مکان اعلام کرد که در پرونده کلیساهای تاریخی ایران تنها ۳ کلیسا وجود دارد.

وی در پایان سخنانش تصریح کرد: باب ثبت جهانی میراث ایران را آقای مشایی در زمان مسئولیتش در سازمان میراث فرهنگی باز کرد. بعدها همین خط روشن را مدیران سازمان میراث فرهنگی ادامه دادند. من همین جا از همه مدیرانی که در ثبت این پرونده تلاش کردند تشکر می کنم.

سپس لوح یادبودی از سوی ندایی مدیر پایگاه شیخ صفی الدین اردبیلی و شبان پور از مسئولان سازمان میراث فرهنگی به احمدی نژاد اهدا شد.

پس از آن احمدی نژاد دوباره پشت تریبون رفت و گفت: احمدی نژاد به عنوان آخرین میراث فرهنگی ایران ثبت جهانی شد.

حاشیه های جشن ثبت جهانی کاخ گلستان:

* در حاشیه این مراسم علیرضا قربانی یکی از محبوب ترین خواننده های موسیقی سنتی در این مراسم کنسرتی را اجرا کرد.

* احمدی نژاد در ابتدا به مزاح با جمع حاضر پرداخت و گفت: معاون میراث فرهنگی کشور گفت که مقتدرانه کاخ گلستان را در فهرست میراث جهانی ثبت کرده ایم و ما را در این مراسم گرد هم آورده است زیر آفتاب غروب یکشنبه و ما زیر این آفتاب به خوبی متوجه شدیم که مقتدرانه یعنی چه؟ این هم از عدالت دولت نهم و دهم است.

 

منبع: خبرگزاری مهر

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید
گـهـر در شبکه هاي اجتماعي
تخفیفهای امروز دیجی کالاخـریـد
+