تفاوت مستر کارت و ویزا کارت در چیست؟

حتما شما هم تا به حال نام هایی مانند مستر کارت و ویزا کارت شنیده اید. اما آیا می دانید کاربرد این نوع کارت ها چیست و چه تفاوتی با هم دارند؟ گهر در این بخش در مورد تفاوت های مستر کارت و ویزا کارت بیشتر توضیح می دهد.

تفاوت مستر کارت و ویزا کارت در چیست؟

تفاوت مستر کارت و ویزا کارت در چیست؟

مسترکارت و ویزا کارت رقابت نزدیکی با هم دارند و در نتیجه خدمات مشابهی به مشتریان خود ارائه می دهند.هر دو با یک پایگاه مشتری بزرگ با شبکه های منحصر به فرد، در بیش از صد کشور در سراسر جهان حضور دارند.

مسترکارت چیست؟

مسترکارت، (به انگلیسی: MasterCard) شرکت خدمات مالی آمریکایی و چندملیتی است، که مقر اصلی آن؛ در شهر نیویورک، ایالات متحده آمریکا قرار دارد. شیوه کسب درآمد مسترکارت در سراسر جهان، به اینصورت است، که از طریق پردازش پرداخت‌های بین بانکی بازرگانان و همچنین از راه صدور کارت‌های اعتباری به بانک‌ها و یا اتحادیه‌های اعتباری که از خریداران یا استفاده کنندگان از نام تجاری “مسترکارت” برای خرید انواع کالا یا خدمات؛ بصورت دبیت کارت یا کردیت کارت استفاده می‌کنند، درآمد کسب می‌نماید.

مسترکارت از سال ۲۰۰۶ به یک شرکت عمومی چندملیتی تبدیل شد. قبل از ارائه عمومی آن در سراسر جهان، مسترکارت بصورت یک شرکت تعاونی فعالیت می‌کرد، که متعلق به ۲۵،۰۰۰+ موسسه مالی بود، که برند مسترکارت، بر روی کارت‌های اعتباری این موسسات درج می‌گردید.

شرکت مسترکارت، در ابتدا به نام مسترشارژ شناخته می‌شد، که چندین بانک کالیفرنیا این کارت را برای مشتریان خود، ارائه می‌کردند. مهمترین رقیب مسترکارت در ابتدای فعالیت، بانک‌آمریکارت بود، که توسط بانک مرکزی آمریکا صادر می‌گردید. بانک‌آمریکارت، بعدها به ویزا کارت تغییر نام داد و امروزه توسط شرکت ویزا صادر می‌شود.

ویزا کارت چیست؟

ویزا کارت، (به انگلیسی: Visa) شرکت چندملیتی خدمات مالی آمریکایی است، که دفتر مرکزی آن در فوستر سیتی، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا قرار دارد. این شرکت وظیفه تسهیلات مبادلات مالی الکترونیکی در سراسر جهان را بر عهده دارد، که عمدتاً توسط کارت‌های اعتباری و کارت‌های نقدی با نشان تجاری ویزا انجام می‌شود.

تفاوت ویزا کارت و مسترکارت چیست؟

در اصل فرق چندانی در کارت های ویزا و مستر وجود ندارد، هر کدام شبکه ای هستند که ارتباط بانک ها را با هم برقرار کرده اند و مانند شبکه شتاب ایران میباشند با این تفاوت که شبکه شتاب، ارتباط تمامی بانک های داخلی ایران را با هم برقرار کرده است ولی شبکه ویزا و مستر ارتباط تمامی بانک های دنیا را برقرار کرده است.

زمانی که شما یک کارت ویزا و یا مستر داشته باشید، از هر دستگاه خود پردازی که دارای لوگو شرکت ویزا و مستر است می توانید پول نقد دریافت کنید، شایان ذکر است دستگاه های کارت خوان اکثر مراکز خرید، فروشگاه ها، رستوران ها و هتل ها به سیستم شبکه ویزا و مستر متصل هستند و فرقی برای شما نمی کند که کارت بانک شما به کدام یک از این دو شبکه متصل است.

در امریکا تقریبا همه چیز بر پایه شرکت های خصوصی میگردد. معمولا اینطور نیست که دولت چیزی بگوید که برای همه لازم الاجرا باشد. یک سری لایحه های دولتی هم فقط به این دلیل که دخالت در کار مردم هست اجازه تصویب پیدا نمیکنند و یا خیلی مخالف پیدا میکنند.

ویزا و مستر شرکت های بزرگی هستند که کارت های اعتباری به مردم میدهند. بانکها هم از خدمات همین شرکت ها استفاده میکنند. شرکت های ویزا و مستر به دلیل گستردگی استفاده از آنها بیشتر شناخته شده هستند. با این حال در امریکا شرکت های دیگری هم هستند که کارت اعتباری میدهند ولی کمتر شناخته شده هستند. شاید مثلا American Express در این زمینه ها بیشتر شناخته شده باشد. بنابراین ویزا و مستر دو تا شرکت کاملا متفاوت هستند که خدمات کاملا مشابه میدهند. تقریبا می توان گفت که هیچ فرقی نمیکنند که کارت ویزا باشد یا مستر. اکثر جاهایی که کارت های ویزا را قبول میکند کارت های مستر را هم قبول میکنند.

اشتراک گذاری:
دیگران چه می‌خوانند
ارسال دیدگاه