تاثیر عوامل روانی روی پوست

تاثیر عوامل روانی بر پوست

باور عمومی رایج این است که روان بر اعضا اثر دارد و این تاثیر می‌تواند در شروع، پیشرفت و بهبود بیماری‌ها نقش داشته باشد. مفهوم خوش بودن در تمام فرهنگ‌ها رایج است و با اسامی نیروهای زندگی، «چی» در فرهنگ چینی، «کای» در فرهنگ ژاپنی و «پرانا» در فرهنگ هندی در زندگی روزمره استفاده می‌شود. بیماری‌های روانی یا جسمی هر دو می‌توانند بر این مفهوم تاثیرگذار باشند. این‌جاست که تئوری روان- جسم شکل می‌گیرد و آن به این معنی است که روح و جسم بر هم اثر متقابل دارند.

پوست و روان

مغز، اعصاب و پوست از نظر جنینی همه از یک منشاء به نام اکتودرم مشتق می‌شوند. مغز و سیستم ایمنی توسط سیستم عصبی خودکار، هیپوتالاموس و غده هیپوفیز با هم در ارتباطند. ارتباط بین سیستم ایمنی و مغز دوطرفه است و احتمالا عمدتا توسط موادی به نام نوروپپتیدها که از اعصاب آزاد می‌شوند و نیز به صورت محلی در پوست وجود دارند، واسطه‌گری می‌شود. ارتباط بالینی بین فاکتورهای جسمی- روانی و بیماری‌های پوستی به سادگی با بهبودی و بدتر شدن بیماری‌های پوستی بر اثر حوادث روانی و استرس در زندگی بیماران قابل اثبات است.

چند نکته در مورد کاهش استرس

در مواقع استرس، اغلب عادت‌های سلامتی را به فراموشی می‌سپاریم؛ مثلا ممکن است ورزش را حذف کنیم، سیگار بکشیم، منزوی بشویم و تنقلات زیادی بخوریم؛ بنابراین:

1- یک هم‌پیمان پیدا کنید، یک دوست، خویشاوند یا روان‌پزشک و درباره وقایع مربوط به خود با او صحبت کنيد، نه این که منزوی شوید.

2- برخلاف روال معمول پیش بروید. در آن زمان شاید تمایل داشته باشید که ورزش را حذف کنید یا هله‌هوله بخورید اما همه اینها بی‌فایده است و حتی باعث بدتر شدن اوضاع می‌شود.

3- ورزش کنید. پیاده‌روی به مدت 15 دقیقه در روز باعث افزایش سطح آندورفین و مواد شیمیکال موجود در مغز که بهبود‌دهنده خلق و خو هستند، می‌شود.

4- راهی برای آرام گرفتن و استراحت کردن پیدا کنید. می‌توانید بدن خود را ماساژ دهید یا هر کاری که برای‌تان آرام‌بخش است، انجام دهید.

5- بخوابید! خواب ضدالتهاب است.

6- بدن‌تان را همان‌طور که هست قبول داشته باشید و به فکر پیدا کردن نقص در خود نباشید.

دکتر الهیار طاهری

متخصص پوست و مو

گردآوری: گروه سلامت گهر

اشتراک گذاری:
دیگران چه می‌خوانند
ارسال دیدگاه