تاثیر اینستاگرام بر جوانان جامعه

دسته بندي : اجتماعی,⭐ اخبار
تاريخ : 27 فروردین

شبکه های اجتماعی تلفن همراه که این روزها به وفور برروی گوشی های تلفن هوشمند قابل استفاده و نصب است هرکدام علاوه بر معدود مزایایی که دارند همراه با خود انبوهی از مشکلات جدید را وارد جامعه می کنند.

بررسی محتوایی این شبکه ها نشان می دهد که بسیاری از کاربران آنها علاوه بر استفاده های بعضا غیراخلاقی از این شبکه ها برخی کاربردهای جدید و بعضا خطرناک نیز برای آن تعریف کرده اند. نفوذ برخی گروه های غیر اخلاقی،گروهک ها سیاسی و فرقه ای و برخی گروه های مافیایی به این شبکه ها و شبکه سازی و جذب افراد در طولانی مدت از برنامه های ،این گونه برنامه ریزان است.

اینستاگرام سه سال پیش راه‌اندازی شد و معرفی‌اش در فروشگاه اپلیکیشن اپل با این جمله همراه بود: برای سرعت بخشیدن، ساده و زیبا شدن عکسهای موبایلی.

 

براساس گزارش تلگراف، در آن زمان کسی فکرش را نمی‌کرد که ششم اکتبر ۲۰۱۰ تاریخ تولد اپلیکیشنی باشد که گروهی از قدرتمند‌ترین افراد جهان کاربران آن شوند، اپلیکیشنی که در معامله‌ای یک میلیارد‌دلاری به فروش رسید و طبیعت عکاسی را در سرتاسر جهان متحول ساخت. البته بعدها هیچ کس از خود نپرسید که چرا فیس بوک حاضر شده است برای خرید این اپلیکیشن یک میلیارد دلار پرداخت نماید؛ معامله ای که علامت های سوال زیادی را در خود گنجانده است.

 ماجرای جنجالی فروش عکس کاربران توسط اینستاگرام با همکاری فیس بوک

 

البته به محض خرید این اپلیکیشن از سوی فیس بوک، قوانین حریم خصوصی اینستاگرام تغییر کرد که این تغییر پیامدها و بازخوردهای مختلفی را در پی داشته است. از جمله اینکه، بسیاری از کاربران تصور می‌کنند این برنامه قصد فروش عکس‌هایشان را دارد. بر اساس این تغییرات، اینستاگرام می‌توانست اطلاعات کاربران را در اختیار فیس‌بوک و شرکت‌های تبلیغاتی قرار دهد.

 

پس از خرید اینستاگرام توسط فیس بوک، کارولین اورسون، معاون بازاریابی بین المللی فیس بوک، اوائل ماه گذشته گفته بود: “ما سعی خواهیم کرد اینستاگرام را به سودآوری برسانیم.”

 

در بخش قوانین حریم خصوصی در وب سایت اینستاگرام آمده است: “ممکن است ما اطلاعات شما را و همچنین اطلاعاتی را که ابزارهایی مانند کوکی ها، پیشینه ها، ابزارهای شناسایی دستگاه و موقعیت جغرافیایی، جمع آوری می کنند، در اختیار موسسه هایی که به ما در ارائه این خدمات کمک می کنند و شرکت های تبلیغاتی قرار دهیم.”

 

در قسمت “قوانین استفاده” آمده که اینستاگرام می تواند “برای ارائه محتوای خریداری شده و یا تبلیغات، از نام کاربران و عکس های آنها برای تبلیغات” استفاده کند، بدون اینکه مبلغی در ازای آن به آنها پرداخت کند.اینستاگرام می گوید هدفش آسانتر کردن استفاده از فیس بوک است.

 

هر چند در همان ایام مدیران اینستاگرام ماجرای فروش عکس های کاربران را تکذیب کرد، اما اکنون که حدود ۲ سال از آن ماجرا می گذرد برخی کاربران عکس های خود را در شبکه های اجتماعی دیگر یافته اند و معتقدند که شاید آن  تکذیب تنها در حد یک تکذیبیه ژورنالیستی بوده و عملا اینستاگرام تصاویر کاربران خود را به حراج گذاشته است.

 

غوغای ترویج مدهای غربی در اینستاگرام

 تاثیر اینستاگرام بر جوانان جامعه, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

حسابی کاربری با نام طراحان لباس. در توضیحاتی در مورد خودش نوشته بزرگ‌ترین پیج فیس بوک طراحی لباس و مد ایرانی را با بیش از ۱۸۰ هزار لایک دارد. در اینستاگرام هم نزدیک به ۴۰ هزار نفر این صفحه را لایک می‌کنند و تا حالا حدود ۵۰۰ عکس از لباس‌های مختلف گذاشته است. چه برای مردان و چه برای زنان. برای گفتگو در مورد لباس‌ها هم آدرس خود در شبکه ارتباطی کیک را داده است. کار این پیج معرفی کارهای و نیز نمایش‌های یا همان شوی لباس برندهای مختلف لباس است. برای برخی آدرس داده و برای برخی یک شماره تلفن.

 

پیج دختران مد البته از طراحان لباس هم پرمخاطب تر است. ۴۵ هزار فالوئر دارد و می‌گوید بزرگترین صفحه مد و فشن در فیس بوک است. فلورزشاپ و ای کلیپس شو با ۳۳ هزار فالوئر، بوتیک پریما با ۲۳ هزار فالوئر، مزون دیگری با ۵۷۳۰ فالوئر، پولک شو با نزدیک ۴ هزار فالوئر دیگر صفحات مطرح مد در ایسنتاگرام امروز هستند هرچند که فهرست صفحات به این چند مورد محدود نمی‌شود. به این ترتیب هر یک از این فروشگاه‌ها بین ۳ تا ۵۰ هزار مشتری آنلاین دارند که شاید هر روز از جدیدترین مدل‌های آنان دیدن می‌کنند. آش آنقدر شور شده که جشنوراه مد و لباس فجر هم اکانتی در این سایت ایجاد کرده که نزدیک به ۲ هزار فالوئر دارد.

 

فعالیت تبلیغی بهائیت در شبکه اجتماعی اینستاگرام

 

اما با گسترش این شبکه اجتماعی در بین جوانان و نوجوانان فضای مناسبتی برای فرقه های مذهبی بوجود آمده تا بتوانند با فریب جوانان به تبلیغات خود بپردازند.

 

به گزارش تهران پرس رهبران بهائیت که برای به انحراف کشیدن جوانان استفاده از دختران و زنان زیبا و خوش اندام را در دستور کار خود قرار داده است، این روزها با ساخت اکانت مجازی و انتشار تصاویر دختران با پوششی زنده در شبکه اجتماعی اینستاگرام سعی در انحراف جوانان دارند.

 

روسای این فرقه منحرف كه با بودجه میلیاردی آمریكا و انگلیس سالهاست كه در تحت حمایت ویژه اسرائیل در سرزمینهای اشغالی سكنی گزیده اند، به دلیل نفرت و انزجار مردم ایران از مسلك استعمار ساخته بهائیت دست به تبلیغاتی به روش آندلسی زده اند. از مدتها پیش به این سو كسانی كه قصد نفوذ در میان جوانان ایرانی و جذب آنان به بهائیت را داشته اند از میان زنان بهائی انتخاب میشوند كه با استفاده از جذابیتهای زنانه و فریب جوانان آنان را به بهائیت میخوانند.

 

این درحالی است كه این مبلغان از طریق همین جوانان لو رفته و چندین نفر از آنان چندی پیش در جزیره كیش دستگیر شدند. دستگیر شدگان كه اكثرا تهرانی و تعدادی نیز از خارج آمده بودند با در دست داشتن جزوات بهائیت چاپ آلمان اقدام به فریب دادن جوانان و مسافران كیش میكردند كه با اعتراض مردم و اطلاع به مقامات مسئول دستگیر شدند.

 

گفتنی است كه استفاده از مسائل جنسی برای جذب جوانان و كشاندن آنان به انحرافات اخلاقی از اصول اولیه و بدیهی مبلغان بهائی است.

 

خرید و فروش اسلحه در اینستاگرام

 

یکی از موادری که به تازگی در این شبکه اجتماعی رواج پیدا کرده، راه اندازی پیج هایی برای خرید و فروش اسلحه است. این پیج ها که اکنون حامیان زیادی نیز دارد، این امکان را در اختیار کاربران قرار می دهد که تنها با یک تماس تلفنی می توانند صاحب انواع و اقسام اسلحه شوند! برخی رسانه ها پیش از این در گزارشی به این موضوع پرداخته بودند.

 تاثیر اینستاگرام بر جوانان جامعه, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

هرچند به ظاهر این اسلحه ها مشقی و یا شکاری است اما بنابراین گزارش، بعضا مشاهده شده است که مدیران پیج برای فروش اسلحه های واقعی نیز اعلام آمادگی کرده اند که این اقدام می تواند امنیت جامعه را به خطر بیاندازد.

 

نشر تصاویر مستهجن در محیط خصوصی کاربران

 

آزادی روابط دختر و پسر و به شاتراک گذاری تصاویر مستهجن در بخش های خصوصی کاربران یکی دیگر از آسیب های این شبکه اجتماعی است که براحتی امکان انتشار و نشر تصاویر و ویدیوهای کوتاه مستهجن را در اختیار کاربران قرار می دهد.

 تاثیر اینستاگرام بر جوانان جامعه, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

امکانی که پیش از این در فیس بوک و سایر شبکه های اجتماعی نیز شاهد آن بوده ایم و امروزه همراه با استقبال جوانان و نوجوانان، به اینستاگرام نیز آمده است.

 

انتشار تصاویر خصوصی از ستاره ها و تغییر سبک زندگی

 

در این شبکه اجتماعی تعداد زیادی از هنرمندان و بعضا برخی افراد سودجو هستند که تصاویر خصوصی و بعضا غیر اخلاقی ورزشکاران و هنرمندان را منتشر می کنند. انتشار تصاویر از زندگی خصوصی افراد و یا انتشار تصاویر از زندگی آزاد این افراد خود بخود موجبات تغییر سبک زندگی جوانان و گرایش به سمت زندگی آزاد و روابط آزاد را فراهم می آورد.

 تاثیر اینستاگرام بر جوانان جامعه, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

تاثیر اینستاگرام بر جوانان جامعه, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

منبع: tehranpress.com

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي