مطالب پيشنهادي

بوئینگ به طور رسمی وارد ایران شد

دسته بندي : اخبار,اقتصاد
تاريخ : 24 جولای
بازدید : 615

بوئینگ به طور رسمی وارد ایران شد

شرکت آمریکایی بوئینگ قراردادی با شرکت هواپیمایی ایران‌ایر برای تأمین قطعات یدکی هواپیما برای این شرکت امضا کرده است. این اولین بار از زمان وضع تحریم‌های آمریکا در سال ۱۹۷۹ (برابر با ۱۳۵۷ شمسی) است که این شرکت آمریکایی وارد مبادلات تجاری با یک شرکت طرف ایرانی می‌شود.

طبق گزارش خبرگزاری فرانسه، یک سندِ حقوقیِ منتشر شده در روز چهارشنبه نشان می‌دهد بوئینگ اقدام به تأمین کالاها و خدمات مربوط به «امنیت پرواز» برای شرکت ایران‌ایر که شرکت هوایی «حامل پرچم» ایران (شرکتهایی که برای انجام عملیات بین‌المللی از حقوق و مزایای دولتی برخوردارند، حامل پرچم نامیده می‌شوند) تلقی می‌شود، خواهد کرد.

بوئینگ به طور رسمی وارد ایران شد, جدید 1400 -گهر

این سند خاطرنشان می‌کند که مطابق توافق‌های حاصل شده در سه ماهه دوم سال جاری، شرکت بوئینگ مطابق با پیشنهاداتی که به مشتریان خود در زمینه‌هایی نظیر تعویض هواپیما، جایگزینی قطعات و یا بازرسی هواپیما می‌دهد اقدام به تأمین قطعات یدکی هواپیما، دفترچه‌های راهنما و اطلاعات برای شرکت هوایی ایران‌ایر خواهد کرد. بوئینگ به علاوه اعلام کرده رایزنی‌هایی هم با شرکت هواپیمایی «ایران ایر تور» ـ از شرکت‌های تابعه «ایران ایر» ـ درباره فروش احتمالی کالاها و خدمات مشابه داشته است.

دولت آمریکا در ماه آوریل مجوز ارسال قطعاتِ یدکیِ «مرتبط با امنیت پرواز» را از طرف بوئینگ به شرکت‌های ایرانی، «برای مدتی محدود» صادر کرد. هنوز به شرکت بوئینگ اجازه فروش هواپیماهای جدید به ایران داده نشده است.

مجوز ارسال قطعات یدکی به ایران در چارچوب توافقی بین ایران و گروه ۱+۵ صادر می‌شد که در سوم آذرماه سال ۱۳۹۲ میان دو طرف امضا شده بود و به موجب آن طرف ایرانی در مقابل محدود کردن برخی از جنبه‌های برنامه هسته‌ای خود از مزایای برخورداری از برخی تحریم‌ها بهره‌مند می‌شد.

اواخر ماه فوریه یک شرکت آمریکایی دیگر، به نام شرکت «جنرال الکتریک» هم خواستار برخورداری از مجوز فروش قطعات یدکی هواپیما به ایران شده بود.

آمریکا طی سالهای گذشته با ادعای وجود جنبه‌های نظامی در برنامه هسته‌ای ایران تحریم‌های یکجانبه‌ای علیه تهران وضع کرده است، اما ایران با اصرار بر صلح‌آمیز بودن این برنامه در برابر فشارهای آمریکا و غرب مقاومت کرده است.

منبع: tasnimnews.com

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید
گـهـر در شبکه هاي اجتماعي