بهترین حالت خوابیدن زمان بارداری

تاريخ : 22 آگوست

بهترین حالت خوابیدن زمان بارداری

خانمها یا در سه ماه اول بارداری با مشکلاتی برای خوابیدن مواجه میشوند یا در سه ماه آخر دچار بی خوابی می شوند.

بهترین حالت خوابیدن زمان بارداری, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

به هر حال شرایط جدید فیزیکی بدن بر خواب هم تأثیر میگذارد و هماهنگ شدن با این شرایط، گاهی زمان میبرد. ما به شما راهکارهایی پیشنهاد میکنیم تا خواب راحتتری داشته باشید.

ورزش کنید

 ورزش کردن حتی به خانم های باردار هم پیشنهاد میشود، چون انجام حرکتهای فیزیکی به شما کمک میکند تا بر استرس خود غلبه کنید، عصبانی نشوید، مقاومت بدنتان افزایش یابد و همچنین تأثیر کاملا مثبتی بر سیستم عصبی بدن شما میگذارد. یوگا، شنا کردن و پیاده روی به شما کمک میکند تا تحرک لازم را داشته باشید.

این سه ورزش به خصوص به خانمهای باردار توصیه میشود، چون به جریان داشتن خون در بدن بسیار کمک میکند و دردهای کمر را کاهش میدهد. از ورزش‌هایی مانند اسکی کردن، فوتبال یا والیبال بازی کردن و هر ورزش دیگری که احتمال وارد شدن ضربه به بدن وجود دارد، خودداری کنید.

درباره نگرانی‌هایتان صحبت کنید

 به طور معمول در سه ماه آخر بارداری، خواب شما همراه با شک و تردیدها، نگرانیها و فکرهای نادرست است. شما سؤا لهای زیادی در مورد زایمان خود و زندگی جدیدی که به زودی شروع میشود، دارید.

 بهترین روش برای مقابله و مواجه شدن با فکرها و نگرانیها، صحبت کردن درباره آنهاست. شما میتوانید در مورد این مسائل با همسرتان، پزشکتان و دوستانتان صحبت کنید تا به شما اطمینان دهند.

 همچنین میتوانید با مادرهای جوان یا خانم‌های باردار هم در مورد تمام نگرانی‌هایتان صحبت کنید و نظرهای آنها را هم بشنوید. این کار به شما آرامش و اطمینان بیشتری میدهد.

با احساس خستگی نجنگید

 وقتی باردار هستید، برای باز نگه داشتن چشمانتان با مشکلات زیادی مواجه می شوید. این موضوع کاملا طبیعی است که شما در طول روز احساس خستگی کنید؛ برای همین، خواب بعدازظهر به شما پیشنهاد می شود. سعی نکنید با احساس خستگی بجنگید؛ حتی نیم ساعت خوابیدن، شما را دوباره سرحال میکند.

سرتان را گرم کنید

 اگر برای خوابیدن مشکل دارید یا خوابتان نمیبرد، سعی نکنید خودتان را مجبور به خوابیدن کنید. لازم نیست حتما در تختخواب بمانید و از بی خوابی کلافه شوید.

با خواندن کتاب، تماشای تلویزیون یا فیلم و کارهایی که دوست دارید، سرتان را گرم کنید و هر وقت احساس خواب آلودگی کردید، دوباره به تختخواب برگردید.

قبل از خواب، کمی خود را آرام کنید

 برای اینکه خواب راحت و خوبی داشته باشید، قبل از هر چیز لازم است در وضعیت جسمی و روحی آرامی باشید. به همین دلیل، به شما پیشنهاد میشود قبل از خواب، دستها و پاهایتان را کمی ماساژ دهید.

 همچنین خوب است قبل از خواب به حمام بروید. بهتر است دمای آب خیلی گرم نباشد؛ بین ۳۷ تا ۳۹ درجه مناسب است. این کار به شما کمک میکند با آرامش بیشتری بخوابید.

 در کل، به خانمهای باردار توصیه میشود شبها قبل از خواب، با آبی که دمای زیادی نداشته باشد و صبحها با آب گرم حمام کنند، صبحها کمی ورزش کنند و صبحانه مقوی سرشار از پروتئین میل کنند.

به روز زایمان فکر نکنید

 باور کنید زایمان کار سختی نیست. همینطور که هفته ها میگذرد، شما به روز زایمان نزدیک تر می شوید. بیش تر زایمان ها به خوبی پیش رفته و انجام میشوند.

 ماما و پزشک شما برای کمک کردن آنجا هستند و بهتر است همه چیز را به آنها بسپارید و شبهایتان را با فکر به این موضوع سپری نکنید. مطمئن باشید کاملا با آن چیزی که شما فکر می کنید، متفاوت است.

شام سبک بخورید

 برای اینکه غذا هنگام خواب سر دلتان سنگینی نکند، شب ها سبک تر و دستکم دو ساعت قبل از خواب شام بخورید. بعضی از غذاها مثل غذاهای پروتئینی از قبیل گوشت، ماهی، تخم مرغ و همچنین شیرینی، سیب و شیر که به خاصیت خواب آور بودن معروف هستند، به بهتر خوابیدن کمک میکنند.

قرص خواب آور نخورید

 مصرف هیچ قرص خواب آوری در دوران بارداری به خانمهای باردار پیشنهاد نمیشود، چون تأثیرهای منفی دارند. به هر حال فراموش نکنید اگر اصرار به استفاده از این قرصها دارید، حتما باید با پزشک معالجتان مشورت کنید، چون او تنها کسی است که به وضعیت فیزیکی و نیازهای شما کاملا آگاه است.

جوشانده های آرامبخش بنوشید

 نوشیدن جوشانده های دم کرده قبل از خواب باعث می شود خواب راحت تری داشته باشید. معمولا بهتر است نیم ساعت قبل از زمانی که به تخت خواب می روید، این کار را بکنید.

 دم کردن شکوفه بهارنارنج، گل گاوزبان و گیاهانی که آرامش بخش هستند و برای حالت تهوع و هضم غذا خوب هستند، به بهتر خوابیدن کمک میکنند. توصیه می‌شود در طول روز، بیشتر از دو لیوان قهوه یا چای ننوشید و نوشیدن مایعات را پس از ساعت هفت شب، کم کنید.

بهترین حالت را برای خوابیدن خود پیدا کنید

 بهتر است موقع خواب، به پهلوی چپ بخوابید، چون باعث می شود جریان خون راحت تر در بدن به گردش درآید و هم چنین به شما این امکان را میدهد که بهتر نفس بکشید.

 این موضوع برای نوزاد شما هم بهتر است، چون اکسیژن بیشتری دریافت میک‌ند.برای اینکه احساس راحتی بیشتری داشته باشید، پای سمت چپ خود را روی تخت دراز کنید و پای راست خود را به درون شکم خم کنید. همچنین می‌توانید یک بالش کوچک را بین زانوهایتان یا زیر شکمتان بگذارید.

این را بدانید که هر حالتی که برای خوابیدن انتخاب کنید، کودکتان به آن عادت میکند و هیچ خطری برای او ندارد. اگر شما شبها مدام از خواب بیدار می‌شوید یا نمی‌توانید راحت به پهلو بخوابید، می‌توانید دو بالش زیر سرتان بگذارید و در حالت نیمه نشسته بخوابید تا احساس راحتی کنید.

منبع: نی نی بان

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید
گـهـر در شبکه هاي اجتماعي