مطالب پيشنهادي

بدهی ۸ میلیاردی مالیاتی زن چادر نشین و بی خبری او!

دسته بندي : اخبار,اقتصاد
تاريخ : ۹ خرداد
بازديد : 626

زن چادر نشینی که از همه جا بی خبر بود به نام وی کارت بازرگانی صادر و ۸ میلیارد بدهی برایش ثبت شده بود!

zan chadorneshin بدهی 8 میلیاردی مالیاتی زن چادر نشین و بی خبری او!

بدهی ۸ میلیارد بدهی مالیاتی یک زن چادرنشین

امرا با اشاره به اینکه ۴نفر از دارندگان کارت‌های بازرگانی در حوزه ایرانشهر که مرکز ثقل بلوچستان است، گرفتار بدهی‌های مالیاتی سنگین هستند، گفت: به عنوان مثال می‌توان به خانم «گنج ملک. م.» اشاره کرد که در سیاه‌چادر زندگی می‌کند و به اسم او کارت بازرگانی صادر شده است. درحالیکه کل سرمایه این خانم ۱ تا ۲ میلیون تومان است اما ۸میلیارد تومان به اداره امور مالیاتی استان بدهی مالیاتی دارد.

وی با بیان اینکه از کارت بازرگانی افراد دیگری همچون «انور. د.» در ایرانشهر، «عبدالغنی. ر.» و «محمد. ر.» نیز سوءاستفاده شده است، گفت: شخص دیگری نیز به علت بیکاری، کارت بازرگانی خود را در اختیار سوءاستفاده‌کنندگان قرار داده بود؛ این شخص بابت واگذاری کارتش، ۱۰ الی ۱۲ میلیون تومان در سال حقوق دریافت کرده در حالیکه اصل مالیات وی برای یک سال، ۳۳۰میلیون تومان است.

*بدهی مالیاتی ۴ میلیاردی شخصی در شهر مرزی سرباز

مدیر کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان بیان کرد: شرکتی در زابل، از کارت‌بازرگانی شخصی به نام «علی. گ.» سوءاستفاده کرده که با توجه به واردات شخص ثالث، مالیات سنگینی برای این شخص ناآگاه وضع شده است.

امرا ادامه داد: در شهر مرزی سرباز نیز از کارت‌بازرگانی ۶ نفر سوءاستفاده شده که تنها در یک مورد، فردی بالغ بر ۴ میلیارد تومان بدهی مالیاتی دارد.

بخوانید :   ویروس های تنفسی که از مهر ماه شایع می شوند

وی با بیان اینکه در جهت مبارزه با معضل فرارهای مالیاتی از طریق سوءاستفاده از کارت‌های بازرگانی، دو راهکار توسط سازمان امور مالیاتی پیشنهاد شد، گفت: اولین راه حل، دریافت ۴درصد مالیات علی‌الحساب در مبادی ورودی از بازرگانان است؛ اگر این اتفاق رخ دهد، بدهی مالیاتی پیش نخواهد آمد. از زمانی هم که ۴درصد مالیات علی‌الحساب در مبادی ورودی اخذ شده، مشکلات کمتری به‌وجود آمده است.

* دو پیشنهاد سازمان امور مالیاتی برای مبارزه با معضلات کارت بازرگانی

مدیر کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان، دومین راه‌حل پیشنهادی سازمان امورمالیاتی را اجرای ماده۱۵۷ قانون مالیات‌های مستقیم دانست و اظهار داشت: در این قانون آمده که در صورت دسترسی سازمان امورمالیاتی به مدارک نشان‌دهنده سوءاستفاده از کارت‌های بازرگانی اشخاص، پرونده سوءاستفاده‌کنندگان مشمول مرور زمان نمی‌شود و در هر مقطعی امکان وصول مالیات از واردکننده اصلی وجود خواهد داشت.

امرا اظهار داشت: در صورتی که اطلاعات افرادی که از کارت‌بازرگانی آن‌ها سوءاستفاده شده در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار گیرد، مالیات از این افراد وصول خواهد شد، ممنوع الخروج می‌شوند، اموال آن‌ها توقیف شده و همچنین هیچ معامله‌ای برای آن‌ها صورت نمی‌گیرد.

به گفته امرا، طرح جامع مالیاتی در اداره امور مالیاتی غرب زاهدان به صورت پایلوت انجام شد و امسال نیز مرکز استان این کار را انجام خواهد داد.

وی افزود: در شهرستان‌های استان با توجه به اینکه باید آموزش‌های لازم قبل از اجرای طرح به آن‌ها داده شود، در سال۹۶ تنها در حوزه املاک، این طرح اجرا شد و بناست که سال آتی در کل استان سیستان و بلوچستان این طرح اجرا شود.

بخوانید :   هزینه صدور کارت سوخت در سال 98

مدیر کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان بیان کرد: در قانون برنامه پنجم توسعه اقتصادی-اجتماعی، افرادی مکلف به داشتن صندوق مکانیزه فروش شدند که در  واقع این صندوق برای شفافیت مالی راه‌اندازی شده است.

امرا ادامه داد: در سالی که مؤدی مالیاتی، صندوق مکانیزه فروش دریافت کند، هزینه‌ای که بابت دریافت صندوق انجام داده، از درآمد مشمول مالیات آن کسر می‌شود اما اگر مؤدی از این صندوق استفاده نکند، معافیت مالیاتی سالانه که موضوع ماده۱۰۱ قانون امور مالیات‌ها است، حذف شده و مؤدی مشمول جرائم سنگین خواهد شد.

وی یادآور شد: صندوق مکانیزه فروش به صورت عملیاتی اجرا شده اما در استان سیستان و بلوچستان استقبال خوبی از آن صورت نگرفته است.

وی با بیان اینکه استعلام سیستمی بین اتاق بازرگانی و سازمان امور مالیاتی در سال گذشته راه‌اندازی شد، عنوان کرد: سازوکار این استعلام به این صورت است که اتاق بازرگانی از طریق سیستم، استعلام را به ادارات امورمالیاتی ارسال می‌کند و این سازمان ۷ روز فرصت دارد تا جواب استعلام را بدهد. به‌این ترتیب اگر بازرگان دارای بدهی مالیاتی باشد، این موضوع سریعاً به اتاق بازرگانی اعلام خواهد شد.

مدیر کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان ادامه داد: سال‌های گذشته این استعلام، دستی صورت می‌گرفت و اگر اتاق بازرگانی بدون دریافت مفاصا حساب مالیاتی برای فردی کارت‌بازرگانی یا پیله‌وری صادر کرده باشد، به عنوان شخص ثالث بابت قصوری که انجام داده، مسئولیت  تضامنی در پرداخت مالیات را دارد.

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید
گـهـر در شبکه هاي اجتماعي
تخفیفهای امروز دیجی کالاخـریـد
+