تاثیر بادکش درمانی چگونه است؟

بادکش درمانی یکی از روش هایی است که از قدیم الایام برای درمان بیماری ها از آن استفاده می شده است. اما آیا این روش واقعا موثر است؟ گهر در این بخش در مورد تاثیر بادکش درمانی صحبت می کند.

تاثیر بادکش درمانی چگونه است؟

تاثیر بادکش درمانی چگونه است؟

طرفداران روش بادکش معتقدند که بادکش موجب درمان طیف وسیعی از بیماری ها می شود. بادکش درمانی به مصر باستان، چین و فرهنگ های خاور میانه ای باز می گردد. در یکی از کتب پزشکی مصر که متعلق به سال ۱۵۵۰ قبل از میلاد است نحوه بادکش کردن توضیح داده شده است.

اما جامعه پزشکی غرب نسبت به این طب مکمل و ادعاهای طرفداران آن خوشبین نیستند. انجمن سرطان امریکا می گوید که هیچ شواهد علمی مبتنی بر درمان سرطان و هیچ بیماری دیگری توسط بادکش درمانی وجود ندارد و بیشتر ادعا های موجود در حد نقل قول است نه بر اساس تحقیقات علمی!

اما نتایج یک تحیقی در سال ۲۰۱۲ که در مجله PLoS ONE منتشر شد حاکی از این است که بادکش درمانی اثری بیش از یک دارونما دارد. محققان چینی و استرالیایی بر روی ۱۳۵ تحقیق صورت گرفته از سال های ۱۹۹۲ تا ۲۰۱۰ مطالعاتی انجام دادند. نتیجه گیری آن ها این بود که این روش درمانی ممکن است در کنار درمان های دیگر از جمله طب سوزنی و برخی داروها در درمان برخی بیماری ها مانند هرپس زوستر (زونا)، آکنه، فلج صورت و اسپوندیلوز گردن (آرتروز گردن) موثر باشد. اما با این حال این نتایج قطعی و دقیق نیست و محققان معتقدند که هنوز نیاز به انجام آزمایشات دقیق تری برای اثبات این ادعا وجود دارد.

فواید بادکش درمانی

انجمن حجامت بریتانیا می گوید که این روش می تواند بسیاری از بیماری ها را درمان کن. هر چند که این روش توسط بسیاری از پزشکان مورد استقبال قرار نگرفته اما روشی بسیار کارآمدد برای درمان بسیاری از بیماری ها از جمله:

اختلالات خونی مانند کم خونی و هموفیلی

بیماری های روماتیسمی مانند آرتریت و فیبرومیالژیا

اختلالات باروری و بیماریهای زنان

مشکلات پوستی مانند اگزما و آکنه

فشار خون بالا (فشار خون بالا)

میگرن

اضطراب و افسردگی

سرفه های ناشی از آلرژی و آسم

واریس

همچنین طرفداران این روش معتقدند که بادکش درمانی موجب کاهش درد و التهاب می شود. همچنین آرامش روحی و جسمی را برای فرد در پی دارد.

عوارض بادکش درمانی عبارتند از:

– کمی ناراحتی و درد

– اثر سوختگی مانند

– خونمردگی و کبودی پوست

– عفونت پوست

افراد زیر نیز بایستی از انجام بادکش درمانی خودداری کنند:

– زنان باردار

– خانم هایی که در دوران قاعدگی هستند

– بیماران مبتلا به سرطان متاستاتیک (یعنی سرطانی که از یک قسمت بدن به قسمت دیگر پخش می شود)

– افراد دچار شکستگی استخوان یا گرفتگی عضلات

همچنین روی قسمت هایی از بدن که موارد زیر را دارند، نباید بادکش درمانی انجام داد:

– یک زخم

– ترومبوز ورید عمقی (لخته خون در رگ های پا)

– یک شریان (سرخرگ)

– نبضی که حس می شود

مشکلی که در رابطه با بادکش درمانی وجود دارد این است که بیماران با اکتفا کردن به روش بادکش درمانی، درمان پزشکی خود را انجام ندهند، در حالی که عقب انداختن و یا پرهیز از درمان پزشکی بیماری هایی مانند سرطان، عواقب خطرناکی را برای فرد در پی دارد.

لذا در کنار درمان پزشکی توصیه شده توسط پزشک متخصص، باید از بادکش درمانی استفاده کرد، نه به تنهایی.

همچنین پزشک ممکن است به اشتباه فکر کند آثار به جامانده از بادکش درمانی روی پوست فرد، مربوط به مصرف مواد مخدر باشد.

محققان معتقدند برای اثبات یا رد فواید بادکش درمانی تحقیقات بیشتری لازم است، زیرا مطالعات گسترده ای در این رابطه انجام نشده است و بیشتر تحقیقات در این زمینه، محدود و ضعیف هستند.

اشتراک گذاری:
دیگران چه می‌خوانند
ارسال دیدگاه