اینبار کوبا مغلوب والیبالیست های ایران شد

دسته بندي : ⚽ ورزش,اخبار ورزشی
تاريخ : 15 تیر

تيم ملي واليبال ايران در هفته ششم ليگ جهاني توانست از سد ميزبان خود عبور کنند.

اینبار کوبا مغلوب والیبالیست های ایران شد, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

نخستين ديدار تيم‌هاي ملي واليبال ايران و کوبا در هفته ششم ليگ جهاني واليبال از ساعت ۵:۱۰ امروز در سالن سيدواد دپورتيوا شهر هاوانا برگزار شد که در پايان اين مسابقه شاگردان خوليو ولاسکو با نتيجه ۳ بر ۲ و با نتايج (۲۶ – ۲۴، ۲۵ – ۱۹، ۱۹ – ۲۵، ۲۲ – ۲۵ و ۱۴ – ۱۶) از سد ميزبان قدرتمند خود گذشتند و جمع امتيازهاي خود را به ۹ رساندند.
اين مسابقه در حالي در سالن ۱۵ هزار نفري شهر هاوانا به انجام رسيد که ايراني‌هاي زيادي از کشورهاي کانادا و امريکا خود را به محل برگزاري مسابقه رسانده بودند و از تيم ايران حمايت مي‌کردند.

کوبايي‌ها در هفته اول در کشور خود که به سرزمين شکر معروف است ميزبان صربستان بودند و حالا هم از ايران ميزباني مي‌کردند. آنها هفته گذشته روسيه، قهرمان المپيک را مغلوب کرده بودند و اميد زيادي به پيروزي در بازي‌هاي خانگي مقابل ايران داشتند.

آرش کمالوند، دريافت کننده تيم ملي پس از عمل ليزر ميخچه پايش در هفته گذشته همچنان از درد پا ابراز ناراحتي مي‌کرد. وي به همين دليل حضور پررنگي در تمرينات تيم ملي در کوبا نداشت؛ در نهايت هم کادر فني ناچار شد تا بدون در اختيار داشتن او تيم را براي بازي با کوبا ارنج کند.

* گيم اول؛ ۲۶ بر ۲۴ به سود کوبا

سعيد معروف، امير غفور، عليرضا مباشري، رحمان داوودي، فرهاد ظريف، محمد موسوي و عادل غلامي نفرات آغاز کننده ايران در اين ديدار بودند. شاگردان ولاسکو با وجود اينکه امتياز نخست را به حريف واگذار کردند، اما در ادامه با سرويس‌هاي هدفدار غلامي توانستند نتيجه بازي را ۵ بر يک به سود خود رقم بزنند تا ساموئل، سرمربي کوبا درخواست وقت استراحت کند. در ادامه هم همين روند پابرجا بود و تيم ايران توانست نتيجه بازي ۸ بر ۵ کند تا تيم‌ها روانه وقت استراحت فني اول شوند.

سرويس‌هاي خوب و هدفدار بازيکنان ايران اجاره اجراي حرکات سرعتي را به کوبايي‌ها نمي‌داد، چراکه دريافت نخست تيم ميزبان چندان تعريفي نداشت؛ در مقابل سعيد معروف هر زماني که از پاس‌هاي کوتاه و سرعتي استفاده کرد به امتياز تبديل شد.

در ادامه مسابقه سرويس‌هاي خوب بازيکن شماره ۸ کوبا يعني کپدا و دريافت‌هاي نامناسب شاگردان ولاسکو موجب شد تا نتيجه بازي ۱۶ بر ۱۵ به سود کوبايي‌ها شود تا تيم‌ها به وقت استراحت فني دوم بروند. در امتياز ۲۰ بر ۱۹ به سود کوبا بازهم ولاسکو درخواست وقت استراحت فني کرد تا اختلاف بيشتر نشود و در امتياز ۲۲ بر ۲۱ هم مهدوي جايگزين معروف شد تا در دفاع روي تور به ساير بازيکنان کمک کند، اما سرويسي که موسوي در اين امتياز از دست داد موجب شد تا معروف به جاي خود بازگردد.

بازي ۲۳ بر ۲۲ به سود کوبا بود که ساموئل درخواست وقت استراحت کرد، اما در ادامه غفور توانست با يک اسپک زيبا نتيجه بازي را ۲۳ بر ۲۳ کند و پس از آن سرويس خوب معروف و نتيجه بازي ۲۴ بر ۲۳ به سود ايران کرد. اين گيم که در دو صحنه داور تصميم مشکوکي گرفت و امتيازها را به ميزبان داد در پايان با نتيجه ۲۶ بر ۲۴ به سود کوبايي‌ها خاتمه پيدا کرد.

* گيم دوم؛ ۲۵ بر ۱۹ به سود کوبا

امتياز نخست را در گيم دوم رحمان داودي براي ايران کسب کرد، اما بلافاصله کپدا نتيجه بازي يک بر يک کرد. کوبايي‌ها سرويس‌هاي پرشي و محکمي مي‌زدند که کار را براي دريافت کننده‌هاي ايران سخت مي‌کرد، اما هر زماني که توپ به خوبي به سعيد معروف مي‌رسيد وي با يک پاس خوب مهاجمان را در شرايط خوبي قرار مي‌داد.

کوبايي‌ها دست از سرويس‌هاي پرشي برنمي‌داشتند و از همين روش هم امتيازهاي زيادي کسب کردند، اما اين ايران بود که توانست نتيجه بازي را ۸ بر ۷ به سود خود رقم بزند تا تيم‌ها به وقت استراحت فني اول بروند. قضاوت داوران در اين مسابقه هم مانند بازي با ايتاليا چندان براي ايران خوب نبود و توپي که به نظر مي‌رسيد پاسور کوبايي‌ها با خطاي حمل وارد زمين ايران کرده است را داور ناديده گرفت و نتيجه بازي ۱۱ بر ۹ به سود شاگردان ساموئل شد. حمله‌هاي ايران يکي پس از ديگري به خارج از زمين کوبا مي‌رفت تا اينکه بازي ۱۴ بر ۱۰ شد.

سرعت توپ‌هايي که کوبايي‌ها در حمله يا سرويس مي‌زدند به قدري زياد بود که برخي مواقع دوربين‌هاي تلويزيوني هم در تعقيب آنها عاجز مي‌شدند. به هر حال کوبايي‌ها روند خوبي را در پيش گرفته بودند و توانستند نتيجه بازي ۱۶ بر ۱۲ به سود خود کنند تا تيم‌ها به وقت استراحت فني دوم بروند. نشاني از سرويس‌هاي ريسکي که ملي‌پوشان در ديدار برابر ايتاليا مي‌زدند در اين گيم اصلا به چشم نمي‌خورد و کوبايي‌ها براي دريافت‌ها مشکل چنداني نداشتند.

در امتياز ۱۹ بر ۱۵ به نفع کوبا بود که ولاسکو دوتعويضه کرد و محمودي و مهدوي را جايگزين غفور و معروف کرد. امتياز ۱۷ براي ايران پس از يک رالي تماشايي بين دو تيم به سود ايران رقم خورد و نتيجه بازي ۲۱ بر ۱۷ به سود کوبا شد. در امتياز ۲۳ بر ۱۸ بازهم اين ولاسکو بود که درخواست وقت استراحت کرد؛ به نظر مي‌رسيد که بازيکنان ايران خود را بازنده اين گيم مي‌دانستند و ولاسکو نمي‌خواست شرايط اينگونه ادامه پيدا کند. امتياز ۲۵ در اين گيم را هم حمزه زريني با از دست دادن سرويسش به کوبايي‌ها تقديم کرد تا اين گيم هم با نتيجه ۲۵ بر ۱۹ به سود شاگردان ساموئل خاتمه پيدا کند.

* گيم سوم؛ ۲۵ بر ۱۹ به سود ايران

درحالي که به نظر مي‌رسيد خستگي سفر طولاني مدت از ايتاليا به کوبا همچنان در بدن ملي‌پوشان وجود دارد گيم سوم آغاز شد. حمزه زريني در اين گيم از ابتدا در زمين حضور داشت. در گيم سوم تيم ايران بازي را بهتر آغاز کرد و توانست ۵ بر ۲ از حريف خود پيش بيفتد و ساموئل درخواست وقت استراحت فني کند؛ در امتياز ۸ بر ۴ به سود ايران تيم‌ها به وقت استراحت فني اول رفتند.

کوبايي‌ها بسيار تلاش مي‌کردند تا ۴ امتياز اختلاف موجود بين تيم‌ها را کاهش دهند و شاگردان ولاسکو نمي‌خواستند که اختلاف کم شود. تنوع در حمله‌هاي ايران و پاس‌هايي که سعيد معروف به خوبي در اختيار مهاجمان ايران قرار مي‌داد موجب شده بود تا اختلاف همچنان ۴ امتياز باشد، اما زماني که کوبايي‌ها اختلاف امتياز را به ۲ رساندند و نتيجه بازي ۱۴ بر ۱۲ به سود ايران شد، ولاسکو درخواست وقت استراحت کرد تا فاصله امتيازي کمتر نشود. در وقت استراحت فني دوم نتيجه بازي ۱۶ بر ۱۳ به سود ايران بود.

حمايت و دريافت‌هاي عقب زمين کوبا عملکرد خوبي داشت. در ادامه مسابقه تشکري جايگزين غلامي شد تا شايد شرايط ايران در دفاع روي تور بهتر شود. بازيکن شماره ۸ کوبا در تمام نقاط بسيار خوب کار مي‌کرد؛ همين بازيکن هم توانست نتيجه بازي در امتياز ۱۸ به تساوي بکشاند تا ولاسکو احساس خطر کرده و درخواست وقت استراحت فني کند، اما در ادامه ايران توانست بازي را ۲۱ بر ۱۹ به سود خود کند تا ساموئل براي متوقف کردن امتيازگيري ايران درخواست وقت استراحت فني کند. از زماني که تشکري وارد زمين شرايط تغيير کرد و ۶ سرويس‌ خوب اين بازيکن توانست ايران را در آستانه پيروزي در اين گيم قرار داد؛ گيم سوم در نهايت با نتيجه ۲۵ بر ۱۹ به سود ايران خاتمه پيدا کرد تا تيم‌ها براي گيم چهارم آماده شوند.

* گيم چهارم؛ ۲۵ بر ۲۲ به سود ايران

گيم چهارم پاياپايي آغاز شد و تا امتياز ۶ هر دو تيم شانه به شانه هم حرکت کردند، اما با اشتباهي که بازيکنان ايران در دريافت اول داشتند کوبايي‌ها توانستند زودتر به امتياز ۸ برسند و نتيجه بازي ۸ بر ۷ شد.

تشکري در اين گيم از ابتدا در زمين حضور پيدا کرد و عملکرد نسبتاً خوبي هم داشت. در حالي که بازي ۹ بر ۹ در جريان بود، عملکرد خوب بازيکنان ايران بازي را ۱۲ بر ۹ به سود ايران کرد تا ساموئل درخواست وقت استراحت کند، اما برتري شاگردان ولاسکو ادامه پيدا کرد تا در امتياز ۱۶ بر ۱۱ به سود ايران تيم‌ها به وقت استراحت فني دوم بروند.

نتيجه ۱۷ بر ۱۲ به سود ايران شرايط را براي بازيکنان ايران راحت کرده بود و ملي‌پوشان مانند هميشه عملکرد خود را به نمايش مي‌گذاشتند و با خطاهاي کم کار را براي حريف سخت مي‌کردند. در اين امتياز ساموئل که به پرفسور واليبال دنيا مشهور است يک بار ديگر درخواست وقت استراحت کرد تا شايد مانع امتياز گيري شاگردان ولاسکو شود.

حرکات سرعتي و پايت بيشترين نقشه‌هايي بود که توسط معروف به کار گرفته مي‌شد و تقريبا در اکثر مواقع هم نتيجه مثبتي براي ولاسکو و شاگردانش به همراه داشت. پس از شکست در دو گيم ابتدايي ايراني‌ها نااميد نشدند و توانستند به خوبي به بازي برگردند.

بازي ۲۱ بر ۱۵ به سود ايران در جريان بود و شاگردان ولاسکو همچنان به امتياز گيري خود ادامه مي‌دادند، اما کوبايي‌ها هم بازي را تمام شده نمي‌ديدند و در امتياز ۲۳ بر ۱۹ به سود ايران و زماني که اختلاف در حال کم شدن بود ولاسکو درخواست وقت استراحت کرد. در امتياز ۲۴ بر ۱۹ هم مهدوي جايگزين معروف شد تا در دفاع به کمک ساير بازيکنان بيايد، اما حضور وي هم تاثير چنداني نداشت و بازي ۲۴ بر ۲۰ شد. سرويس‌هاي بي‌نقص و محکم بي‌ست، بازيکن شماره ۱۴ کوبا فاصله را کم کرد، اما در نهايت اين گيم با نتيجه ۲۵ بر ۲۲ به سود ايران رقم خورد تا تيم‌ها براي پيروزي به گيم پنجم بروند.

* گيم پنجم؛ ۱۶ بر ۱۴ به سود ايران

خستگي در اين گيم در چهره تک تک بازيکنان و مخصوصا ملي‌پوشان ايران ديده مي‌شد، اما اولين امتياز را تشکري براي ايران کسب کرد.

رفته رفته شاگردان ايران قدرت خود را به حريف نشان دادند و نتيجه بازي در اين گيم حساس به ۶ بر ۴ به سود ايران شد تا ساموئل خطر را احساس کرده و با درخواست وقت استراحت فني وقفه‌اي در جريان بازي ايجاد کند تا شايد بازيکنانش بتوانند نتيجه را جبران کنند که البته همينگونه هم شد، چراکه کوبايي‌ها توانستند بازي را ۷ بر ۷ مساوي کنند. بازي پاياپايي پيش مي‌رفت و هيچ کدام از تيم‌ها نمي‌خواستند که تسليم اين ماراتن جذاب شوند. در امتياز ۱۱ بر۱۰ ولاسکو تصميم گرفت غلامي و مهدوي را جايگزين مباشري و معروف کند. در امتياز ۱۲ بر ۱۲ ولاسکو درخواست وقت استراحت کرد تا بازي از دست شاگردانش خارج نشود. در اين گيم کوبايي‌ها سرويس‌هاي حساسي را از دست دادند تا ساموئل در امتياز ۱۳ بر ۱۲ به سود ايران وقفه‌اي در بازي ايجاد کند. اين گيم در پايان با نتيجه ۱۶ بر ۱۴ به سود ايران خاتمه پيدا کرد تا شاگردان ولاسکو پيروز اين ديدار باشند.

* طلسم شکسته شد!

پيش از اين مسابقه ايران با کسب ۷ امتياز در رده پنجم جدول رده‌بندي قرار داشت و کوبايي‌ها هم با ۳ امتياز در انتهاي جدول گروه دوم حضور داشتند. بازي دوم اين دو تيم بامداد فردا (يک‌شنبه) ساعت ۵:۱۰ برگزار خواهد شد.

در سوابق رسمي دو تيم ملي واليبال ايران و کوبا، اين دو تيم تنها ۴ بار با هم در رده بزرگسالان با يکديگر روبرو شده‌ بودند که سهم ايران در هر ۴ بازي قبلي شکست بود. اين در حالي بود که در مجموع رقابت‌هاي ايران و کوبا تنها يک گيم به سود ايران ثبت شده بود.

با نتيجه‌اي که کسب شد، سرانجام طلسم شکست شد و شاگردان ولاسکو توانستند در خاک کوبا اين تيم قدرتمند را شکست دهند و افتخار ديگري براي ايران به ارمغان بياورند.

 

منبع: فارس

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي