مطالب پيشنهادي

انواع پکیج دیواری + مزایا و معایب پکیج دیواری

تاريخ : ۲ اردیبهشت
بازديد : 246

پکیج دیواری یک یاز انواع وسایل گرمایشی و سرمایشی است. اگر می خواهید با انواع پکیج دیواری و همچنین مزایا و معایب پکیج دیواری آشنا شوید این بخش گهر را بخوانید.

انواع پکیج دیواری + مزایا و معایب پکیج دیواری

111100011 انواع پکیج دیواری + مزایا و معایب پکیج دیواری

پکیج دیواری یکی ازرایجترین وسایل ایجاد گرما در رادیاتورهای شوفاژ در کل جهان است. عدم اشغال فضای مفید، بالا بودن ایمنی ، استقلال کامل واحدهای مسکونی ، در استفاده از این سیستم را در منازل و واحدهای تجاری کاملا توجیه مینماید . بالا بودن بازدهی و مصرف بهینه سوخت ، از دیگر عواملی هستند که دستگاههای اجرایی را نیز به استفاده از پکیج دیواری تشویق می نمایند . جای نصب دستگاه پکیج دیواری بیشتر بر روی دیوار داخل آشپزخانه و یا آبدارخانه میباشد.

پکیج دیواری علاوه بر گرم کردن درون خانه یا مکان تجاری ، بوسیله ی رادیاتور یا فن کوئل یا گرمایش از کف، آب گرم مصرفی را نیز بشکل فوری در اختیار ساکنین قرار می دهد. همچنین ترکیب پکیج با کولر گازی با استفاده از یک کویل آب گرم ، ضمن صرفه جویی در مصرف انرژی، گرمایش مطبوع تر و ارزانتری را برای مصرف کننده تامین می کند . به کار بردن از دودکش مخصوص دو جداره  (کواکسیال) برای پکیج دیواری ، سبب می شود که علاوه بر خروج دود دستگاه به محیط خارج ، هوای مصرفی مورد احتیاج دستگاه نیز از محیط خارج تامین گردد و در نتیجه ایمنی کاملی برای ساکنین فراهم می گردد.

به همراه پکیج دیواری می توان از مزاحمت موتورخانه و شوفاژ راحت شد. از پکیج می توان برای گرم کردن آب مصرفی خانواده و حتی آبگرم مورد نیاز شوفاژ استفاده نمود در گذشته بوجه های بسیاری جهت گرمایش تولیدی بوسیله ی موتورخانه ها هزینه می شد. علاوه بر هزینه ، سوخت و نگهداری آنها عمل سخت و زمان بری بود. تعمیرات پکیج بسیار آسان تراز یک موتورخانه با حجم بزرگ و پیچیده میباشد. همچنین در مصرف هزینه ها بسیار صرفه جویی می شود. پکیج ها فضای کمی اشغال مینماید، مخصوصا پکیج های دیواری. بازدهی بالایی دارند . هر واحد از پکیج جداگانه ای استفاده می کند که این سبب استقلال واحد های مسکونی می شود. مزیت های بیشمار پکیج های دیواری سبب محبوب شدن آنها در ارگان های اجرایی هم شده است. به شکلی که این روز ها کمتر استفاده از موتورخانه ها مشاهده می شود.

بخوانید :   شخصیت شناسی همسر : آیا همسرتان را می شناسید؟

از جمله کاربردهای پکیج گرم کردن خانه  یا ساختمان های تجاری با به کاربردن از گرمایش از کف، رادیاتور، فن کوئل می باشد. همچنین آب گرم مصرفی واحد ها را نیز مهیا می کند .اگر بخواهید در مصرف انرژی صرفه جویی کنید می توانید از ترکیب پکیج و کویل آب گرم استفاده نمایید. بدین گونه گرمای بهتری با هزینه کمتری خواهید داشت.

پکیج میتواند آب گرم مورد احتیاج جهت تامین گرمایش محیط، به طریق رادیاتورها و آب گرم بهداشتی برای مصارف روزمره از قبیل شستشو، استحمام و غیره را فراهم می نماید امروزه، پکیج دیواری معمول ترین وسیله ایجاد گرمایش شوفاژ در کل جهان میباشد.

پکیچ دارای قابلیت های بسیاری است از قبیل راندمان بالا و مصرف بهینه سوخت گاز، از دیگر عواملی میباشند که دستگاههای اجرایی را نیز تشویق به توسعه استفاده از پکیج دیواری می نماید. پکیج دیواری، که فقط نوع فن دار آن از نظر استانداردهای معتبر دنیا تایید می گردد، علاوه بر تامین گرمایش درون خانه یا محل تجاری، از راه رادیاتور یا فن کوئل یا گرمایش از کف، آب گرم بهداشتی را نیز بشکل فوری در اختیارمصرف کننده قرار می دهد. همچنین ترکیب این دستگاه با کولر گازی از راه یک کویل آب گرم، می تواند علاوه بر صرفه جویی در مصرف انرژی، گرمایش مطبوع تر و ارزانتری را برای مصرف کننده مهیا سازد.

پکیج شوفا‍ژ دیواری دستگاهی است کوچک و جمع وجور با ابعاد مختلف که برای یک واحد سه خوابه ۷۴*۴۰*۳۰ سانتی متر می باشد انرژی مصرفی پکیج به شکل معمول ۱۳۰ وات برق(به اندازه دو عدد لامپ ۶۰ وات) و کمترین مصرف گاز و بازدهی در حدود ۹۵تا ۱۰۸ درصد را دارد دستگاهی به این کوچکی در بالاترین کیفیتهای اروپایی همچون آریستون و ایساتیس تولید و قابلیت تامین آبگرم بهداشتی مصرفی ساختمان و همچنین گرمایش ساختمان به کمک رادیاتور و یا گرمایش کفی را داشته و این دو نوع آب بشکل مدار کاملا” مجزا از یکدیگر در دو مبدل گرمایی تولید میشود.

بطور کلی پکیج ،یک موتورخانه کامل با بالاترین بازدهی و کیفیت و با کمترین مصرف انرژی و فضا می باشد از نظر خطر پذیری هم بدلیل استفاده استانداردهای مطلق اروپایی و تامین گرمایش با آب گرم و رادیاتور ،خطر پذیری ساختمان توسط بخاری و آّبگرمکن حذف شده و دیگر هیچ نیازی به آبگرمکن و بخاری در ساختمان نیست.

بخوانید :   روش هایی برای از پوشک گرفتن کودک

با نصب یک دستگاه  پکیج و رادیاتور ،ساختمان از نظر کلاس کاری بسیار کامل تر شده و مصرف انرژی و خطر پذیری آن به حداقل میرسد.

تقسیم بندی مدل های متفاوت پکیج شوفاژ

 • پکیج زمینی
 • پکیج دیوای
 • پکیج دودکشدار
 • پکیج فن دار

مزایای پکیج های دیواری

مزایای استفاده از پکیج که نمیتوان در شرایط فعلی آنهارا ندیده گرفت عبارت اند از:

۱) راندمان احتراق پکیج های گرمایشی نسبت به سیستم حرارت مرکزی بین دو تا سه برابر بیشتر است و این بدان معناست که برای تولید مقدار ثابت انرژی گرمایشی، مقدار مصرف گاز در سیستم حرارت مرکزی دو تا سه برابر بیشتر از پکیج گرمایشی می باشد.

۲) در مواقع استفاده از پکیج گرمایشی نیازی به لوله کشی های قطور سیستم حرارت مرکزی شوفاژ از موتور خانه تا رادیاتور های شوفاژ واحدها و پرت حرارتی لوله های مربوطه درطول مسیر نمی باشد.

۳) در صورت اجرای لوله کشی گاز مستقل و کنتور گاز جداگانه برای هریک از واحدهای ساختمان، استقلال یاد شده از نظر هزینه گاز مصرفی هم ایجاد میشود.

۴) استقلال واحدهای ساختمان از نظر بی نیازی به موتور خانه و هزینه های سرویس و نگهداری آن.

دیگر مزایای پکیج دیواری

 • کاهش در مصرف انرژی و افزایش راندمان
 • پکیج کم جا و بهینه در مصرف فضا است
 • امنیت بالای پکیج به دلیل انواع سنسور های هشدار دهنده
 • قابلیت تغییر دما به اندازه مورد نظر
 • پکیج بدون صدا و بو
 • آبگرم همیشه آماده است و تاخیری وجود ندارد. به محض روشن شدن پکیج آبگرم تهیه می شود
 • کاملا بی خطر
 • حذف موتورخانه
 • مستقل شدن واحد ها و طبقات ساختمانی با استفاده از پکیج
 • قابلیت مدیریت و کنترل پکیج در خود واحد به دلیل حذف پکیج
 • نصب و رفع مشکل ساده
 • بدون نیاز به هزینه های ماهیانه مانند شوفاژ خانه
 • نصب آسان پکیج و کم هزینه جهت نگهداری

عملکرد پکیج در تابستان

در تابستان هنگامی پکیج شروع به فعالیت می کند که احتیاج به آب گرم باشد، این عملیات به شکل اوتوماتیک انجام می شود . هنگامی که شیر آب گرم باز می شود ، سنسور فشار ،مشعل را روشن می کند و بعد از بستن شیر آب گرم پکیج خاموش می شود.این دستور از راه برد کنترل الکترونیک صادر می شود .مبدل حرارتی ثانویه پوسته- لوله فورا آب گرم را تولید می کند.

بخوانید :   7 نکته مهم برای انتخاب اسم برای بچه

عملکرد پکیج در زمستان

وظیفه ی پکیج آبگرم در فصل زمستان فرق مینماید. چون همراه بر گرم کردن آب مصرفی باید رادیاتور و مدار های گرم کننده را نیز گرم نماید. در این سیستم اولویت با آب گرم مصرفی است. هنگامی که شیر آب گرم باز می شود. سنسور برقی مدار رادیاتور را تا زمانی که آب گرم مصرفی باز است قطع می نماید. اما این زمان است و با بسته شدن شیر آب گرم مدارآبگرم رادیاتور وصل می گردد. به این گونه همیشه آب گرم به صورت آنی در دسترس است.

یک حساب سر انگشتی برای انتخاب یک پکیج دیواری مناسب

 1. انتخاب پکیج برای مناطق معتدل و مرطوب ( شهر های شمالی )

ساختمان های دسته اول: برای هر متر مربع ۸۰ تا ۱۰۰ وات

ساختمان های دسته دوم: برای هر متر مربع ۱۰۰ تا ۱۲۰ وات

ساختمان های دسته سوم: برای هر متر مربع ۱۲۰ تا ۱۴۰ وات

 1. انتخاب پکیج برای مناطق گرم و خشک ( شهر های کوهستانی مانند مشهد، تهران )

ساختمان های دسته اول: برای هر متر مربع ۱۰۰ تا ۱۲۰ وات

ساختمان های دسته دوم: برای هر متر مربع ۱۲۰ تا ۱۴۰ وات

ساختمان های دسته سوم: برای هر متر مربع ۱۴۰ تا ۱۶۰ وات

 1. انتخاب پکیج برای مناطق گرم و مرطوب ( شهر های جنوبی )

ساختمان های دسته اول: برای هر متر مربع ۶۰ تا ۸۰ وات

ساختمان های دسته دوم: برای هر متر مربع ۸۰ تا ۱۰۰ وات

ساختمان های دسته سوم: برای هر متر مربع ۱۰۰ تا ۱۲۰ وات

این اعداد به محاسبه سر انگشتی معروف است و مربوط به مناطق آب و هوایی ایران می باشد.

به دلیل آن که همه ساختمان ها مکانی مناسب جهت نصب دودکش ندارند پکیج های فن دار برای حل این مشکل تعبیه شده اند.

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید
گـهـر در شبکه هاي اجتماعي