اعزام دانشجو به خارج از کشور چگونه است؟

دسته بندي : دانشگاه
تاريخ : 23 آوریل

بسیاری از دانشجویان هستند که می خواهند برای ادامه تحصیل به خارج از کشور سفر کنند اما روش آن را نمی دانند. ما در این بخش گهر راه ها و روش های اعزام دانشجو به خارج از کشور را برای شما عزیزان شرح می دهیم.

اعزام دانشجو به خارج از کشور چگونه است؟, جدید ۱۴۰۱ -❤️ گهر

اعزام دانشجو به خارج از کشور چگونه است؟

نروژ، اگر می‌خواهید نزدیک قطب درس بخوانید

نروژ ازجمله پنج کشور اروپایی است که‌سال‌هــاست تحصیل رایگان برای دانشجویانی که قصد تحصیل در این کشور را دارند، مهیا کرده است. ارائه واحدهای درسی دانشگاه‌های معتبر نروژ به زبان انگلیسی و رایگان بودن تحصیلات در این کشور فاکتورهایی هستند که کشور نروژ را برای ادامه تحصیل به‌خصوص در مقطع فوق‌لیسانس مناسب می‌کند. این کشور باتوجه به نزدیکی‌اش به قطب شمال و شرایط آب و هوایی و نزدیکی به مناطق دریایی بازار کار تقریبا مناسبی برای رشته‌هایی مثل مهندسی نفت و گاز، مهندسی مکانیک، برق، معماری و رشته‌های این‌چنینی دارد؛ اگرچه تحصیلات در مقطع لیسانس در بیشتر رشته‌های ارائه شده در نروژ به زبان نروژی است و دانشجوی متقاضی مقطع لیسانس ملزم به ارائه مدرک تسلط بر زبان نروژی قبل از ورود به دانشگاه‌های کشور نروژ است.

دانشجویان کشور نروژ مجوز کار ۱۰ ساعت در هفته را دارند که این ساعت برای دانشجویان کارشناسی ارشد ۲۰ ساعت است که مجموع درآمد شما از کار دانشجویی می‌تواند کمی از هزینه‌های زندگی و تحصیل شما را در طول سال مهیا کند. کشور نروژ با داشتن دانشگاه‌های معتبری مثل دانشگاه‌های ان‌تی‌ان‌یو، اسلو و برگن به‌عنوان یکی از قطب‌های بزرگ علمی در اروپا محسوب می‌شود. نروژ یکی از کشورهایی است که بیشترین هزینه‌های زندگی را در اروپا دارد و هزینه‌های زندگی در نروژ برای دانشجویان به‌صورت میانگین بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ یورو در ماه است که شامل هزینه‌های مسکن، غذا، رفت‌وآمد، بیمه و سایر هزینه‌هاست. اگر از آن دسته افرادی هستید که با سرما میانه‌ای ندارید نروژ و سرماهای سختش گزینه مناسبی برای شما نیست.

اتریش؛ هزینه کم با کیفیت زیاد

تحصیلات در کشور اتریش هنوز به‌صورت رایگان (با هزینه بسیار ناچیز) صورت می‌گیرد و این کشور باتوجه به جمعیت بسیار کمی که دارد، شرایط اخذ ویزای تحصیلی و اقامت در این کشور را راحت‌تر کرده است. زبان اصلی کشور اتریش، آلمانی است. دانشجویان ایرانی می‌توانند در صورت قبولی در کنکور سراسری و ارائه گواهی اشتغال به تحصیل در مقطع لیسانس برای دریافت پذیرش در مقطع کارشناسی کشور اتریش اقدام کنند.

البته دانشگاه‌های اتریش در رشته‌های هنر برای پذیرش دانشجو در این مقطع  به شرکت در آزمون ورودی نیاز دارند که گفتنی است قبولی در این آزمون‌ها باتوجه به موارد امتحانی و زبان آلمانی مورد آزمون، بسیار سخت است. در مقطع لیسانس در اکثر رشته‌های دانشگاهی اتریش زبان آلمانی است. حال دو شرایط برای متقاضیان پیش‌رو است؛ اول اینکه زبان آلمانی مورد نیاز را تا سطح ۲  B در کشور ایران یاد بگیرند و برای پذیرش اقدام کنند و دوم اینکه بدون هیچ مدرک زبانی به کشور اتریش رفته (با گرفتن پذیرش مشروط) از کالج‌های زبان آلمانی در اتریش استفاده کنند. هزینه‌های زندگی در اتریش برای دانشجویان به صورت میانگین بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ یورو در ماه است که شامل هزینه‌های مسکن، غذا، رفت‌وآمد، بیمه و دیگر هزینه‌هایی است که دانشجویان در زمان تحصیل در مقطع لیسانس در کشور اتریش مجبور به پرداخت آن هستند.

تحصیل در مقطع فوق‌لیسانس در کشور اتریش به افرادی توصیه می‌شود که قصد تحصیل در بهترین دانشگاه‌های اروپا را داشته باشند اما توانایی مالی پرداخت هزینه‌های زیاد تحصیل در کشورهایی مانند انگلستان، استرالیا و ایالات متحده را ندارند. فارغ‌التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد کشور اتریش بعد از پایان تحصیلات خود مجوز حضور یک‌ساله‌ در این کشور را دارند تا قادر باشند با یافتن شغلی مناسب، ویزای تحصیلی خود را تبدیل به ویزای کار کشور اتریش کنند. بسیاری از رشته‌های مهندسی در مقطع فوق‌لیسانس در اتریش به زبان انگلیسی ولی رشته‌های علوم انسانی، علوم زیستی، علوم پزشکی و علوم مدیریتی به زبان آلمانی ارائه می‌شوند. دانشجویان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد کشور اتریش به ترتیب، در هفته ۱۰ و ۲۰ ساعت اجازه کار دارند.

آلمان، تمام دانشگاه‌ها به زبان آلمانی است

دانشگاه‌های بسیار ممتاز کشور آلمان از یک سو و مهم‌تر از همه رایگان بودن تحصیلات در این کشور باعث شده این کشور به‌عنوان یکی از کشورهای سرآمد دنیا از لحاظ پذیرش دانشجو مطرح شود. سیستم آموزشی کشور آلمان به‌دلیل حساسیت زیاد دولت روی زبان آلمانی طراحی شده است تا تمامی رشته‌های ارائه شده به زبان آلمانی ارائه شوند. مقطع لیسانس در کشور آلمان چهار ساله است و برای ورود به این مقطع باید مدرک دیپلم را داشته باشید.

دوره چهار ساله لیسانس به زبان آلمانی تدریس می‌شود و دانشجو باید مدرک زبان آلمانی ۱ Bیا ۲ B را داشته باشد. دانشجویان مقطع کارشناسی کشور آلمان مجوز کار در محدوده‌ای ۱۰ ساعته به‌صورت هفتگی دارند تا بهتر از پس هزینه‌های زندگی که بیشترین هزینه را مسکن در بردارد، برآیند. هر فرد که قصد ادامه تحصیل در کشور آلمان را داشته باشد قبل از رفتن به آلمان و برای رفتن به سفارت باید نامه‌ای نشان بر پشتوانه مالی نشان دهد که مبلغ آن برابر یک سال زندگی در آلمان است.

آلمان با داشتن معتبرترین دانشگاه‌های اروپا، سرآمد کشور‌های اروپایی در بحث آموزش است و به همین دلیل بسیاری از علاقه‌مندان به ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر مثل دکترا کشور آلمان را برای گذراندن دوره فوق‌لیسانس خود انتخاب می‌کنند، چراکه می‌توانند به‌صورت کاملا رایگان مدارک تحصیلی خود را از بهترین دانشگاه‌های اروپا دریافت و شانس خود را برای گرفتن بورسیه‌های تحصیلی در مقطع دکترا بالا ببرند. دوره تحصیلات کارشناسی ارشد در کشور آلمان دو ساله است و دروس به دو صورت آلمانی و انگلیسی تدریس می‌شوند. تحصیل در آلمان به‌صورت رایگان است و فرد دانشجو فقط باید هزینه‌های ماهانه زندگی خود را بپردازد و کشور آلمان مجوز کار ۲۰ ساعته به‌صورت هفتگی را به دانشجویان خود می‌دهد.

مالزی؛ همسایه‌ای با دانشگاه‌های معتبر

بسیاری از علاقه‌مندان به تحصیل در خارج از کشور، مالزی را انتخاب می‌کنند. گرفتن پذیرش در مقطع لیسانس هم برای افرادی امکان‌پذیر است که دیپلم و پیش‌دانشگاهی خود را گرفته باشند و هم برای کسانی که دیپلم گرفته اما هنوز مدرک پیش دانشگاهی خود را دریافت نکرده‌اند. این دسته از افرادی که مدرک پیش‌دانشگاهی ندارند، می‌توانند از دوره‌های ۹ ماهه پیش‌دانشگاهی در خود دانشگاه مالزی استفاده کنند و بعد از پایان دوره وارد مقطع لیسانس شوند.

معدل مورد قبول برای دانشگاه‌های مالزی حداقل نمره ۱۳ است. همچنین به‌دلیل برگزار شدن کلاس‌ها به زبان انگلیسی، دانشگاه مالزی از شما مدرک زبان می‌خواهد تا به شما اجازه ورود به دانشگاه و اخذ پذیرش را بدهد. مدرک زبان مورد نیاز IELTS 5 و ۵/۶ است البته اگر زبان شما ضعیف است و این مدرک را ندارید، می‌توانید از کلاس‌های زبان موجود در خود دانشگاه‌های مالزی استفاده کرده و بعد از تقویت زبان تحصیلات خود را شروع کنید. مقطع فوق‌لیسانس در کشور مالزی در یک دوره ۲ ساله ارائه می‌شود و برای کسانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع فوق‌لیسانس در کشور مالزی را دارند اولین شرط مرتبط بودن رشته لیسانس است.

شرط بعدی معدل است که شما باید معدل لیسانس بالای ۱۵ داشته باشید. هزینه‌های زندگی در همه کشورهای دنیا برای دانشجویان به طور کلی به سه دسته تقسیم می‌شود که مالزی هم از این دسته مستثنا نیست. اولین آیتم هزینه تحصیل است و بعد از آن هزینه مسکن که شامل خوابگاه یا اجاره‌خانه است و در آخر هزینه‌های روزانه مثل خورد و خوراک و رفت‌وآمد و… هزینه‌های تحصیل هم در هر دانشگاه (خصوصی یا دولتی) بسیار متفاوت است.

تحصیل در استرالیا با شهریه‌های بالا

استرالیا چند سالی است که با ارائه طرح‌های مختلف مهاجرت به جذب نیروهای تحصیلکرده یا متخصص مشتاق بوده است و این نکته که دانشگاه‌های برتر این کشور در زمره ۲۰۰ دانشگاه برتر دنیا هستند، همواره استرالیا را کانون بسیاری از علاقه‌مندان به تحصیل در خارج از کشور قرار داده است. ولی بسیاری از دانشجویان باتوجه به اینکه شرایط پیدا کردن کار و گرفتن اقامت دائم استرالیا، بسیار سخت‌تر از دیگر کشورهاست باز هم استرالیا را در زمره مهم‌ترین مقصدهای خود قرار می‌دهد.

داوطلبانی که آخرین مدرک تحصیلی آنها مدرک دیپلم است، می‌توانند با گذراندن دوره پیش‌دانشگاهی خود در استرالیا وارد دانشگاه شوند. برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های کشور استرالیا، داشتن نمره ۶ در آزمون آیلتس یا نمره‌های مشابه در آزمون تافل الزامی است. شما برای پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های استرالیا باید مدرک تسلط بر زبان انگلیسی (حداقل آیلتس ۶ آکادمیک، مدرک نشان تمکن مالی، ارائه اصل یا گواهی مدارک تحصیلی و ریز نمرات ارائه توصیه‌نامه اساتید اجباری است) را داشته باشید. نکته‌ای که در دانشگاه‌های استرالیا به‌عنوان مشکل پیش‌روی علاقه‌مندان قرار دارد، شهریه زیاد دانشگاه‌هاست به‌طوری‌که سالانه و به‌صورت میانگین شهریه‌ای حدود ۳۰هزار دلار به‌عنوان شهریه دانشگاهی معین شده است.

انگلیس؛ مقصد تحصیل پولدارها

تحصیل کردن در کشور انگلستان برای بسیاری از افراد بااهمیت است، چراکه دانشگاه‌های کشور انگلستان در زمره باکیفیت‌ترین دانشگاه‌های جهان قرار دارند. قدمت دانشگاه‌های ممتاز در سیستم آموزشی انگلستان و امکانات بسیار ویژه‌ای که این کشور دراختیار دانشجویان خارجی برای تحصیل قرار می‌دهد، همیشه مورد توجه علاقه‌مندان به تحصیل در معتبرترین مراکز علمی، قرار گرفته است.

شرایط ویژه‌ای مثل مهیا کردن خوابگاه‌های دانشجویی با امکانات پیشرفته، تهیه غذای اسلامی و حلال، فراهم کردن بستر نظارت مستمر اولیای دانش‌آموز بر روند تحصیلی و زندگی در انگلستان همه امکاناتی هستند که دانشجویان را به سمت این کشور روانه کرده است. برخلاف بسیاری از کشورها که دوره لیسانس در آنها چهار سال یا بیشتر است، دوره لیسانس در کشور انگلستان سه سال است و فرد متقاضی بعد از گذراندن دوره سه ساله لیسانس می‌تواند برای دوره یکساله فوق‌لیسانس در این کشور اقدام کند و پذیرش بگیرد که این به‌عنوان یکی از دلایل مهم برای انتخاب این کشور برای تحصیل در مقطع کارشناسی محسوب می‌شود.

هر فرد متقاضی برای ورود به دوره لیسانس باید مدرک IELTS با نمره ۵ و ۵/۶ را داشته باشد. هزینه‌های زندگی در انگلستان برای دانشجویان به‌صورت میانگین بین ۸۰۰تا ۱۰۰۰ پوند در ماه و حق کار دانشجویان هم حدود۱۰ ساعت به‌صورت هفتگی است. باتوجه به اینکه آموزش در کشور انگلستان در سطح بسیار بالایی صورت می‌پذیرد، افراد پس از گذراندن مقطع فوق‌لیسانس از این کشور به سطحی از توانایی و تجربه دست می‌یابند که قادر خواهند بود آینده‌ای تازه را برای خود فراهم کنند اما فراموش نکنید هزینه تحصیل در این کشور بسیار بالاست.

داوطلبانی که مایل به ادامه تحصیل در ایتالیا هستند می توانند بعد از گذراندن دوره زبان ایتالیایی در ایران و گرفتن بورسیه تحصیلی به این کشور اعزام شوند.

۵ مرحله تحصیل در خارج از کشور

مرحله اول:(تا چند ماه قبل از رفتن)

شور هیجان بسیار برای رفتن به خارج از کشور و مطالعه زبان و داشتن یک رویایی ناآگاهانه از خارج از کشور ،ترجمه کردن مدارک و نوشتن رزومه و مصاحبه با سفارت ،گرفتن پذیرش تحصیلی

شنیدن انواع دروغ های شیرین از موسسات اعزام دانشجو و وبلاگ نویسان خارج از کشور

متاسفانه ۸۰% از دانشجویان  در این مرحله با تفکرات و تصورات بسیار اشتباه ،راه حل مشکلات خود را در رفتن به خارج از کشور و تحصیل در یکی از کشور های خارجی میدانند.تصور آنها این است که با ورود به اروپا ، و آمریکا فرش قرمزی برای آنها پهن می شود و انها از فرودگاه با یک ماشین شخصی به آپارتمان شخصی خود می روند و فقط مشغول تحصیل و تحقیقات خواهند شد تا بعد از تحصیل شغلی در یک شرکت بزرگ پیدا کنند و اقامت آنها آماده شود.آن ها با خیال آنکه با تحصیل در کشور های اروپایی و  غربی میتوانند اقامت این کشور ها را بدست آورند و بعد از اقامت در آنجا در شرکت های بزرگ مشغول به کار شوند.متاسفانه هنوز این تصور  اشتباه که کشور های اروپایی مثل سال های ۱۹۵۰ تا ۱۹۷۰ به راحتی اقامت و تابعیت را به شهروندان خارجی میدانند،هنوز هم در ایران وجود دارد.ولی کشورهای  اروپا بعد از سال ۲۰۱۰ قوانین بسیار سختی را  جهت دادن اقامت و تابعیت برای کسانی که خارج از اتحادیه اروپا هستند را تصویب کرده است.گرفتن اقامت در کشور های اروپایی و آمریکا در حال حاضر تقریبا غیر ممکن است.فقط در موارد بسیار کم  به صورت پناهندگی،یا نخبه های کشور های اسیایی با معدل های بسیار بالا و داشتن ده ها مقاله ISI و ثبت چندین اختراع.آلمان و فرانسه و سوئد و ….اکنون نیاز های بازار کار خود را از کشور هایی که تازه به اتحادیه اروپا پیوستند بدست می اورند.

مرحله دوم:(۶ ماه اول ورود)

با گرفتن ویزا و رفتن در کشور مورد نظر  ،شور و هیجان آنها در بالاترین حد ممکن است و با دیدن ماشین های مدرن و فروشگاه های شیک و زیبا و آسمان خراش های بلند ،فکر میکنند تمام رویاهای آنها محقق شده و دیگر هیچ مشکلی وجود نخواهد داشت.کتابخانه های بزرگ و شیک و شرکت های بزرگ چند ملیتی و دانشگاه های عظیم و آزمایشگاه های مدرن  شوق و هیجان آنهارا چندین برابر میکند.در روز های اول ورود با تماس با خانواده از شرایط این محیط جدید ساعت ها تعریف و تمجید می کنند.

مرحله سوم:(۱ سال بعد از ورود)

یک سال بعد از ورود یک  شوک فرهنگی و افسردگی دوری از خانواده و هوای همیشه ابری و سرد غذاهای بد مزه ،هزینه های بسیار بالا ،باعث افسردگی تا حد نسبتا کمی خواهد شد.تمام زیبایی های آن کشور برای او تکراری شده است.ولی هنوز تمام روحیه خود را از دست نداده و هیچ سخنی در مورد سختی های زندگی به کسی در ایران نمی گوید.با دروغ به همه دوستان و خویشاوندان خواهد گفت که هیچ مشکلی وجود ندارد.شما هم تشریف بیاورید!!!

مرحله چهارم:(سال دوم به بعد)

سال  دوم  و سوم شور و هیجان اولیه که قبل از رفتن داشته است ، کامل از بین رفته و دوری از خانواده و دوستان و هوای بسیار سرد و ابری باعث افسردگی شدید در شخص می شود.کم کم شور و هیجان اولیه به یک نفرت تبدیل می شود.

در این مرحله سختی های زبان و سختگیری های دانشگاه هم افزوده میشود و شخص در یک افسردگی شدید فرو می رود.رفتار نژاد پرستانه خارجی ها  وهزینه های بسیار سنگین اروپا هم زندگی را برای او سخت تر کرده است.کم کم پشیمانی در چهره او مشخص می شود ولی هنوز با هیچ کسی در مورد سختی های خارج از کشور صحبت نمیکند.در این مرحله شخص به جای گفتن حقایق و سختی های زندگی در خارج با فریب و  دروغ، خود را  از وضعیت زندگی و شرایط تحصیل راضی نشان میدهد.با تمام خویشاوندان و بستگان به دروغ از وضعیت خود تعریف میکند و حتی کلمه ای در مورد سختی های خود به کسی نمی گوید.

مرحله پنجم:(سال سوم به بعد)

از سال سوم به بعد رویایی شیرین تحصیل در خارج از کشور از ذهن شخص کامل رفته و حتی گاهی از زندگی در آنجا به قدری  متنفر می شود که آرزوی بازگشت به کشور را دارد.با هزاران درد سر و سختی توانسته است ،واحد های درسی خود را با نمرات بسیار بد بگذراند  و معدلی در حد بسیار کم کسب کند.پول خانواده تقریبا تمام شده و هزینه های سنگین اروپا و آمریکا کمر اورا شکسته است.

در این مرحله شخص چندین بار به فکر خود کشی می افتد.هر شب با گریه و افسوس به زندگی خود نگاه میکند.به دروغ مجبور است برای حفظ آبروی خود به دوستان و خانواده از وضعیت خود تعریف کند و از رضایت خود حرف بزند. در این مرحله دروغ های متعددی از زبان این افراد می شنوید.

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي