از دیجی کالا تا حامی جو : انقلاب استارتاپ های ایرانی

دسته بندي : en gahar
تاريخ : 10 اکتبر

[ad_1]

آخرین آگهی های استخدام در سراسر کشور

ممکن است تهران هزاران مایل از Silicon Valley دور باشد، دره ای که بزرگترین و نوآورانه ترین شرکت های های تک را در خود جای داده است، با این حال اگر تکنولوژیکی نگاه کنیم کارآفرینان جوان ایرانی حتی با وجود خصومت های سیاسی میان دو کشور و تحریم های بین المللی اعمال شده علیه ایران به سیلیکون ولی نزدیک تر می شوند و مشتاقانه به کار خود ادامه می دهند.
کنفرانس پل در برلین، هدفش به چالش کشیدن و ایجاد فرصت کارآفرینی در ایران است به خصوص زمانی که تلاش های دیپلماتیک برای حل مناقشه ی هسته ای تهران در حال افزایش است، همه امیدوارند مشکلات ناشی از تحریم های غرب علیه ایران برداشته شده و درهای ایران به روی سرمایه گذاران مشتاق خارجی باز شود.
استارتاپ های بزرگ و نوپای ایرانی نیز در کنفرانس پل ۲۰۱۵ حضور داشتند، دیجی کالا ،پلت فرم تجارت الکترونیک آنلاین و بزرگترین فروشگاه اینترنتی خاورمیانه با حدود ۷۵۰،۰۰۰ بازدید کننده منحصر به فرد روزانه که ارزشش نزدیک به ۱۵۰ میلیون دلار برآورد شده است و آپارات که نسخه ایرانی یوتیوب است، گروه وبسایت های تخفیفات و سایت های کوچکتری مثل مامان پز در برلین حضور داشتند.

سرمایه دار برجسته Silicon Valley، دیو مک کلور که برپاکننده ۵۰۰ استارتاپ و مدیر سرمایه گذاری سابق صندوق سرمایه فیسبوک نیز در این همایش حضور داشت. حضور مک کلور حضور تاثیرگذاری در iBridge داشت. او می گوید: ” ایران، مانند بسیاری از اقتصاد های نوظهور، با دارا بودن جمعیت زیاد که اغلب هم تحصیل کرده هستند پتانسیل بالایی در کارآفرینی دارد” مک کلور معتقد است : “در صورتی که روابط آزاد ایران با ایالات متحده و سایر کشور های جهان بهبود پیدا کند رشد اقتصادی زیادی رخ خواهد داد و قطعا موقعیت های جالب توجه فراوانی برای استارتاپ های مربوط به تکنولوژی خواهد داشت فراهم می شود.”
مککلور می گوید: “مشکل این است که قوانین فعلی امکان سرمایه گذاری در بخش تکنولوژی ایران را نمی دهد. بر اساس نحوه برنامه ریزی قوانین سرمایه گذاری ایالات متحده در حال حاضر برای سرمایه گذارانی مانند من امکان سرمایه گذاری مستقیم در ایران وجود ندارد، اما نسبت به تغییرات و عادی شدن روابط در آینده ای نزدیک خوش بین هستیم.”
نفوذ اینترنت و گوشی های هوشمند در ایران بسیار زیاد است، در این کشور ۷۰ درصد از جمعیت ۸۰ میلیون نفری ایران زیر ۳۵ سال سن دارند. طبق گزارش مقامات رسمی دست کم نیمی از ایرانیان به گوشی های هوشمند دسترسی دارند. در مورد کاربران اینترنتی گزارش های ضد و نقیضی وجود دارد اما بر مبنای گزارش آمار جهانی اینترنت، ایران بیش از ۴۶ میلیون (۵۷ درصد جمعیت) کاربر اینترنتی دارد که تقریباً نیمی از کاربران اینترنت در خاورمیانه را شامل می شود.
حتی دولت اعتدال گرای حسن روحانی به اهمیت کنفرانس iBridge اشاره کرده است. پرویز کرمی، یکی از مقامات ارشد دولت نیز در این مورد در وب سایت خبری رسمی دولت گفت: ” این رویداد پلی میان کارآفرینان ایرانی در سراسر جهان ایجاد خواهد نمود.”
اهمیت این امر به دلیل کاهش شدید قیمت جهانی نفت و سود حاصل فروش آن که احتمال ادامه روند آن در سال های آتی وجود دارد بسیار مهم است. از طرف دیگر می تواند موجب کاهش فرار مغزها از ایران شده و حتی مشوق برخی ایرانیان برای بازگشت باشد.
از راست تبسم لطیفی موسس مامان پز، نازنین دانشور موسس تخفیفان و محمد نورسی موسس حامی جو

از راست تبسم لطیفی موسس مامان پز، نازنین دانشور موسس تخفیفان و محمد نورسی موسس حامی جو

این اظهار تمایل از طرف بسیاری از کارآفرینان ایرانی از جمله نازنین دانشور، بنیانگذار سایت تخفیفان، که خود از ایرانیان بازگشته به میهن است شنیده می شود. او که در میان تیم رهبری ایرانیان حاضر در کنفرانس حضور داشت iBridge را به عنوان”نقطه بازگشت” برای تکنولوژی ایران توصیف کرد.
رشد قارچی در موج استارتاپ های ایرانی برای شرکت ها و وب سایت های مختلف که در دوساله اخیر در شهر های مختلف در سراسر کشور برگزار شده، دیده می شود. انزوا و تحریم، کارآفرینان ایرانی را از برنامه های بلندپروازانه باز نداشته است.

فرهاد هدایتی بنیان گذار تسکولو (Taskulu)، از پلتفرم های مدیریت کار می گوید که استارتاپ او در ابتدا برای استفاده در انگلستان برنامه ریزی شده بود. این پروژه که با کمک شرکت تسریع کننده آواتک توسعه یافت اکنون بیش از ۸۰۰۰ کاربر در ۱۲۰ کشور مختلف دارد. اگرچه تسکولو به دلیل عدم صدور روادید از سفارت آلمان در تهران در iBridge حضور نداشت. تحریم ها همچنان مانع بزرگیست زیرا بانک های ایرانی ارتباط با بازار جهانی ندارند و روش متداول برای انتقال پول از ایران یا به داخل وجود ندارد.
بنابراین تسکولو مجبور شده به دلیل عدم وجود روش پرداخت به شرکت، خدمات رایگان به کاربران خارجی ارائه دهد. هدایتی معتقد است”ایران در حال حاضر کشور خوب و مناسبی برای فعالیت و دارای سرعت رو به رشد است اما رابطه در گرو تحریم هاست. از بسیاری خدمات در ایران نمی توان استفاده کرد چون یا توسط ایران فیلتر شده یا بسیاری خدمات بین المللی توسط شرکت های خارجی به علت تحریم ایران در اختیار کاربران ایرانی قرار نمی گیرد.”
علی رغم این مشکلات، محمد نورسی ۲۸ ساله که مؤسس پلتفرم سرمایه گذاری اجتماعی “حامی جو” می باشد، خوش بین است. “iBridges نخستین حضور خارج از کشور برای من است و امیدوارم در یافتن سرمایه و اعتبار مالی به ما کمک کند.”
نیما اکبرپور، مجری برنامه “کلیک” از شبکه بی بی سی پارسی معتقد است که برداشتن تحریم ها برای استارتاپ های ایرانی علاوه بر یک فرصت یک تهدید هم به شمار می رود.
“بسیاری از شرکت های بزرگ مانند کافه بازار (بزرگترین فروشگاه اپلیکیشن موبایل برای سیستم عامل آندروید) در صورت ورود مستقیم گوگل به بازار ایران به احتمال زیاد دچار مشکل خواهد شد.” وی همچنین می افزاید: “این در حالی است که شرکتی مانند دیجی کالا از برداشتن تحریم ها منفعت می برد زیرا به سرمایه گذاران خارجی دسترسی پیدا خواهد کرد.”
ارزش کافه بازار که توسط حسام آرمان دهی ۲۸ ساله راه اندازی شده حدود ۲۰ میلیون دلار تخمین زده شده و بیش از ۲۵۰۰۰ اپلیکیشن ایرانی و بین المللی را عرضه می کند.
تهدید بزرگ دیگری که متوجه استارتاپ ایران است فرار مغز هاست. محمدجواد شکوری مقدم، مؤسس آپارات می گوید: “در شرکت ما، حداقل دو نفر از افراد با مناصب کلیدی، ایران را به مقصد کانادا و ایالات متحده ترک کردند. این پدیده برای شرکت نوپایی مانند ما یک تله است.”
محمدجواد شکوری مقدم از آپارات موسس آپارات (سمت چپ) و حمید محمدی یکی از موسسان دیجی کالا (سمت راست)

محمدجواد شکوری مقدم از آپارات موسس آپارات (سمت چپ) و حمید محمدی یکی از موسسان دیجی کالا (سمت راست)

اگرچه حمید محمدی، از دیگر مؤسسان دیجی کالا امیدوار است چشم انداز تکنولوژی رو به رشد در ایران می تواند موجب بازگشت ایرانیان به داخل شود. “موقعیت در ایران کاملاً استثناییست، و بازار بزرگی برای شرکت های نوپا وجود دارد، و این چیزیست که در کشور های دیگر به سادگی نمی توان یافت و به همین دلیل بسیاری از ایرانیان پراکنده در جهان در حال بازگشت هستند.”
تحریم ها موجب توقف کامل سرمایه گذاری خارجی نشده است. شرکت هایی که از تجارت نکردن با ایالات متحده هراسی ندارند به این ریسک تمایل دارند. برای مثال، سرمایه گذاری مشترک بین شرکت ارتباطی MTN آفریقای جنوبی و شرکت آلمانی راکت اینترنت (Rocket Internet) شروعی تازه در ایران بود، همچنین نسخه های ایرانی سایت ایبی(موزاندو)، آمازون(بامیلو) و اوبر (تاکسی یاب یا اسنپ) راه اندازی شدند.
روحانی در سخنرانی هایش مکررا علیه سانسور فراگیر (سانسور سایت هایی مانند فیسبوک، توییتر و یوتیوب) در کشور صحبت نموده و از دسترسی آزاد به اطلاعات در ایران دفاع کرده است اما وی تنها مرجع تصمیم گیرنده در ایران نیست. نورسی در سخنانش گفت: “فیلترینگ در ایران مثل خاری در پاست که فراموش شده باشد.”
روحانی از کارآفرینان در عرصه فناوری حمایت کرده و همچنین خواهان سرعت و پهنای باند بیشتر اینترنت در کشور است. وی در کنفرانسی در سال ۲۰۱۴ گفت: “دوران کنترل یک طرفه به پایان رسیده است. ما باید فضای سایبری را به عنوان یک فرصت ببینیم. چرا باید نسبت به این مسئله هراسان باشیم؟ ما باید به جوانانمان اعتماد داشته باشیم.”
وزیر ارتباطات، محمود واعظی در ابتدای سال جاری بیان داشته که پهنای باند اینترنت در ایران بعد از وقفه ای پنج ساله رشد چهار برابری داشته و کاربران اپراتورهای تلفن همراهاز نسل سوم و چهارم شبکه داده موبایل استفاده می کنند، بهبود ارتباطات مانند استفاده از اسکایپ را گزارش کرده اند اما سرعت اینترنت همچنان مطلوب نیست. این وزارتخانه درصدد است تعداد ساختمان های عمومی با وای-فای رایگان را از ابتدای امسال افزایش دهد.
بی شک برگزاری رویدادهای مهمی چون iBridge می تواند به توسعه هرچه بیشتر فناوری های سطح بالا در ایران کمک کند و همانطور که هدف گذاری شده است پلی باشد میان استارتاپ های ایرانی و سرمایه گذارانی که بیرون از مرزهای ایران در انتظار گشایش درهای اقتصاد و اجتماع ایران به روی خود نشسته اند.

[ad_2]

لینک منبع

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي