مطالب پيشنهادي

احتمال بیماری ام اس در مردها بیشتر است

تاريخ : 20 جولای
بازدید : 766

احتمال بیماری ام اس در مردها بیشتر است

احتمال بیماری ام اس در مردها بیشتر است, جدید 1400 -گهر

«آقای دکتر! من وقتی می‌خوابم پشت سرم درست پشت گوشم خواب می‌ره. گزگز و مورمور می‌کنه. چی بهش می‌گین، پارستزی پیدا می‌کنه. چشم راستم هم سیاهی میره هم دو تا می‌بینه. وقتی چشمم را می‌بندم هم این چشمم انگار ۲ تا می‌بینه در ضمن وقتی از پله بالا میرم مختصری پشت پای راستم درد می‌گیره…»…

حرفش را قطع می‌کنم و می‌پرسم: «راستی کسی دور و بر شما این اواخر ام‌اس نداشته؟» من‌ومن می‌کند، می‌پرسم: «داشته یا نداشته؟»

«البته یک نفر اخیرا مبتلا شده ولی موضوع این نیست. موضوع اینه که با یک چشم دوتا می‌بینم دیگه.»

باز هم در خدمت این بیمار هستیم. یکبار دیگر پس از مشاهده علایم در یک بیمار به مطالعات علمی! در اینترنت پرداخته‌اند و موفق به اکتشاف‌های بسیاری در وجود مبارک خودشان شده‌اند!

«می گویم می‌دونی اضافه بر بیماری ام‌اس یک بیماری دیگر به نام ام‌اس‌زدگی هم وجود دارد؟ این بیماری دوم هم شیوع بالاتری داره هم علایمش ناراحت‌کننده‌تره و هم درمانش مشکل‌تره! معمولا دوروبری‌های بیماران ام‌اس بیماری ام‌اس‌زدگی می‌گیرند. ببینم راستی می‌دونستی که بیماری ام‌اس اصلا بیماری خطرناکی نیست؟ طبق آماری که مربوط به قبل از پیدایش داروهای جدیده، ۸۰ درصد بیماران تا ۲۰ سال پس از شروع بیماری هنوز ناتوانی شدیدی ندارند. راستی می‌دونستی که آمار شیوع ام‌اس در مرده‌ها ۵ برابر زنده‌هاست؟ در یک مطالعه معلوم شده، ۵ برابر کسانی که در طول زندگی می‌فهمند ام‌اس دارند، کسانی هستند که به دلایل مختلف فوت کرده‌اند و تا آخر عمر نمی‌فهمند ام‌اس داشته‌اند؛ یعنی ام‌اس می‌تواند آنقدر خفیف، بی‌علامت و بی‌خطر باشد که آدم اصلا متوجه آن نشود. بسیاری از مردم سالم کوچه و خیابان تنها به این دلیل ام‌اس ندارند که هنوز ام‌آرآی نگرفته‌اند! می‌دونی چقدر بیماری‌های خطرناک در رشته مغز و اعصاب داریم که تا به‌حال به گوش شما نخورده؟ ولی این همه اطلاعات آن هم غلط در مورد ام‌اس جمع کردی.»

– جدا ها! راستی چرا اینطوره؟

– چه می‌دونم، شما سرت توی کتاب، اینترنت و این‌جور چیزهاست ببین پوپولیسم یعنی چی؟

– عجب خب حالا مطمئن هستین من ام‌اس ندارم؟

– حالا معاینه‌ات می‌کنم. بررسی هم می‌کنم ولی آخه اون دوبینی مهم هم دوبینی دو چشمیه، نه یک چشمی. اما ببین حیف نیست این همه انرژی را صرف بیماری بی‌اهمیتی مثل ام‌اس بکنی؟ لااقل خیالات یک بیماری‌ای به سرت می‌زد که آدم را می‌کشه.

این را با خنده می‌گویم و بلافاصله می‌پرسد: «مثل چی؟»

بلافاصله نام چند بیماری به ذهنم می‌آید اما نمی‌گویم: «ولش کن تا بگم لابد می‌خوای بری تو خط اونها کار کنی…»

دکتر بابک زمانی، متخصص مغز و اعصاب، عضو هیأت علمی دانشگاه علوم‌پزشکی تهران

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید
گـهـر در شبکه هاي اجتماعي