آیا نیروی هوایی روسیه به خاک ایران وارد شده؟

گفته هایی منتشر شده بر این ادعا که نیروی هوایی روسیه آزادانه به خاک ایران وارد شده برای حمله علیه مخالفان سوریه

خبرگزاری فارس: اندیشکده «امریکن انتر پرایز» در گزارشی با ادعای استفاده از فضا و پایگاه‌های هوایی ایران از سوی نیروی هوایی روسیه نوشت: به نظر می‌رسد ارتش ایران اجازه دسترسی و استفاده از پایگاه‌های هوایی خود را در حمایت از روسیه در حمله علیه مواضع مخالفان دولت سوریه می‌دهد.

در این گزارش با اشاره به «اتکا بیشتر مسکو به ایران» در حمایت از دولت «بشار اسد» رییس جمهور سوریه آمده است: «ولادیمیر پوتین» رییس جمهور روسیه نیاز به دالان هوایی مطمئن و آشکاری برای حملات خود در سوریه دارد و این دالان هوایی ضرورتا از فضای ایران عبور می‌کند و این مسئله در هنگامه افزایش تنش بین ترکیه و روسیه است. واقعیتی‌که افزایش وابستگی روسیه به ایران را نشان می‌دهد .

بر اساس این گزارش، جنگنده‌های ایرانی بمب‌افکن‌های روس را در هنگام عبور از فضای کشور خود هدایت می‌کنند و در این ماموریت «توپولوف 169 بلک جک»، «توپولف 95 ام اس» و «توپولوف 22 ام» از اواخر نوامبر و از مسیر جنوب غربی ایران ماموریت علیه داعش در سوریه را آغاز کردند.این جنگنده ، بمب‌افکن‌ها با گذر از جنوب غربی تهران ، عبور از اصفهان و اهواز و گذر از بصره در عراق عازم عملیاتشان در سوریه شدند.

به نوشته این اندیشکده، تحلیل تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد که حداقل در یک مورد جنگنده‌های پیشرفته روسی عازم عملیات سوریه یا در مسیر بازگشت از این عملیات از پایگاه‌های هوایی ایران استفاده کردند. همچنین پایگاه‌هوایی شهید نوژه در شمال غربی ایران در استان همدان نیز از سوی جنگنده «سوخو 34 فول بک» و هواپیمای ترابری «ایلوشین 76» در 24 نوامبر سال جاری استفاده شده است.

در انتهای این گزارش آمده است : زمان رویت جنگنده سوخو 34 روسیه در پایگاه شهید نوژه همدان و انتظار برای هواپیمای ترابری ایلوشین 76 نشان می‌دهد که این جنگنده درصدد عملیات پشتیبانی و تعمیر یا جایگزینی نفرات و ترک فوری پایگاه مذکور بوده است.

 

اشتراک گذاری:
دیگران چه می‌خوانند
ارسال دیدگاه