مطالب پيشنهادي

آغاز ساخت دو نیروگاه اتمی با همکاری روسیه

دسته بندي : اخبار,سیاست
تاريخ : 13 ژوئن
بازدید : 849

آغاز ساخت دو نیروگاه اتمی با همکاری روسیه

رئیس سازمان انرژی اتمی با اعلام اینکه با توافقات صورت گرفته قرار است دو نیروگاه اتمی عملیاتی شود، از بازطراحی و برنامه کاهش میزان تولید پلوتلونیوم آب سنگین اراک به کمتر از یک کیلو خبر داد.

علی اکبر صالحی شامگاه دیروز در مراسم تجلیل از اساتید برتر دانشگاه های ایران در دانشگاه خاتم توسط بانک پاسارگاد در پاسخ به سئوال خبرنگار ما مبنی بر اینکه مذاکرات ۱+۵ پیش رو است آیا ایران قصد دارد در این مذاکرات وارد متن توافقات شود؟ گفت: در حال حاضر زمان مناسبی برای صحبت و شرح در مورد بحث مذاکرات و مسائل مرتبط با آن نیست.

آغاز ساخت دو نیروگاه اتمی با همکاری روسیه, جدید 1400 -گهر

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در پاسخ به سئوال دیگر مبنی بر نتیجه مذاکراتی که با روس ها برای ساخت نیروگاه اتمی انجام شده است، اظهارداشت: با روس ها مذاکراتی در این رابطه انجام داده ایم امیدواریم در آینده ای نه چندان دور این مذاکرات به نتیجه نهایی برسیم.

صالحی در پاسخ به سئوال دیگر مبنی بر اینکه آیا این توافقات برای ایجاد ۸ نیروگاه اتمی است؟ گفت: فعلا راه اندازی ۸ نیروگاه اتمی به صورت یک بحث مطرح است ولی امیدواریم در کوتاه مدت طبق مصوبه دولت ساخت ۲ نیروگاه با همکاری روس ها را عملیاتی کنیم.

وی در پاسخ به این مطلب که یکی از مسائلی که ایران همواره مطرح می کند این است که بر اساس نیاز غنی سازی صورت گیرد افزود: این موضوع را فقط ایران مطرح نمی کند و این موضوع را بیانیه مشترک و برنامه اقدام مشترک مطرح می کند که غنی سازی باید بر اساس نیازهای عملی ایران تعریف شود.

صالحی در مورد میزان نیاز ایران به سانتریفیوژها گفت: نیاز عملی ما همانطور که بارها اعلام کرده ایم در آینده یعنی طی ۷-۸ سال آتی نیروگاه بوشهر است.

وی همچنین در مورد وضعیت آب سنگین اراک نیز اظهارداشت: آب سنگین اراک در حال بازطراحی است به طوری که قرار است میزان تولید پلوتلونیوم آن که در حال حاضر میزان تولید آن ۹ الی ۱۰ کیلو است به کمتر از یک کیلو برسد.منبع: mehrnews.com

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید
گـهـر در شبکه هاي اجتماعي